خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ السبت ٢٧ جمادى الثانية ١٤٤١ Saturday, February 22, 2020
کد خبر: 458769
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ - ۱۱:۴۰
رییس اتحادیه آجیل و خشکبار؛
جنس وارداتی بازار کشور را قبضه کرد
رییس اتحادیه آجیل و خشکبار گفت: آجیل وارداتی بازار امسال کشور را قبضه کرد بطوری که بیشتر محصولات تولیدکنندگان داخلی روی دستشان ماند.
آجیل   جنس وارداتی بازار کشور را قبضه کرد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، علیرضا ارزانی ممقانی افزود: هرچند در برخی اقلام مانند بادام زمینی 90 درصد نیاز بازار امسال کشور از طریق اقلام وارداتی تامین اما واردات بی رویه در اقلام دیگر باعث کسادی بازار تولیدکنندگان شد.

وی گفت: امسال بخاطر واردات بی رویه اقلامی مانند تخمه آفتابگردان و تخمه کدو که از مبادی گمرکی با حداقل عوارض گمرکی و ارز مبادله ای از کشورهایی مانند چین، کانادا و هند انجام گرفت و همچنین واردات غیرقانونی و قاچاق اقلامی مانند گردو، فندق و بادام بازار تولیدات کشور تحت شعاع قرار گرفت و باعث افزایش قیمت اقلام داخلی شد.

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار افزود: از سوی دیگر بخش مهمی از اشتغال کشور مربوط به صنعت تولید آجیل و خشکبار و حلقه تکمیلی صنعت کشاورزی است لذا باید از واردات آن جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در بیشتر اقلام آجیل و خشکبار تولیدکنندگان داخلی می توانند تامین کننده نیاز مردم باشد ادامه داد: پارسال فندق تولیدی کشور دچار سرمازدگی شد و از این لحاظ در شب عید دچار کمبود فندق شدیم و به دلیلی سهل انگاری متولیان، فندق قاچاق وارد کشور شد که امسال نیز ادامه یافت.

ممقانی افزایش قیمت آجیل امسال در کشور را ناشی از عدم مدیریت مطلوب روی واردات ذکر و بیان کرد: واردکنندگان انحصاری برخی اقلام از شرایط بازار سوء استفاده می کنند و نرخها را افزایش می دهند.

وی گفت: امسال برخی از اقلام آجیل و خشکبار مانند فندق در مقایسه با سال گذشته سه برابر افزایش قیمت داشت که باعث شد قیمت سایر اقلام آجیل نیز افزایش یابد که قیمت محصولات آجیلی را هم افزایش می دهد.

با این حال او کیفیت آجیل و خشکبار عرضه شده امسال در سطح بازار را مطلوب ارزیابی و بیان کرد: کیفیت آجیل تولیدات داخلی بسیار مطلوب بود اما آجیل کم کیفیت خارجی تولیدات داخلی را تحت شعاع قرار داد.

رییس اتحادیه صنف آجیل و خشکبار با تاکید بر اقدام شهروندان نسبت به خرید آجیل شب عید در یک ماه قبل از سال جدید افزود: قیمت تابعی از عرضه و تقاضا است و هر چه تقاضا بیشتر باشد قیمت کالا نیز افزایش می یابد لذا خرید آجیل در روزهای آخر سال مطلوب نیست زیرا فروشندگان به محض افزایش تقاضا قیمت آجیل را بیشتر می کنند.

وی گفت: معمولا مردم به زعم خود برای حفظ تازگی آجیل در روزهای آخر سال اقدام به خرید می کنند در حالی که اگر آجیل در جای خشک و خنک نگهداری شود به هیچوجه خراب نخواهد شد.

ممقانی افزود: به رغم تلاش این اتحادیه برای کنترل قیمت آجیل شب عید، مردم خرید خود را به روزهای پایانی سال که قیمت آجیل و خشکبار کاذب است موکول می کنند که نمی توان روی قیمت کنترلی داشت.

وی گفت: اتحادیه آجیل و خشکبار قادر به کنترل افزایش قیمت آجیل نیست اما دولت می تواند با رقابتی کردن واردات و واگذاری امور مدیریت و تنظیم بازار به این اتحادیه قیمت را تحت کنترل درآورد.

سالانه 40 هزار تن آجیل در ایران مصرف می شود./ایرنا/110

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top