خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٤ رجب ١٤٤١ Friday, February 28, 2020
کد خبر: 458848
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ - ۱۵:۳۰
گزارش القدس العربی؛
افزایش گسترده تجارت سلاح در عراق
حسن العامری سرهنگ بازنشسته عراق تصریح کرد دولت به هرخانواده اجازه داده است که یک سلاح در خانه داشته باشند و این به معنی شکست دولت است.
 تجارت سلاح افزایش گسترده تجارت سلاح در عراق
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، روزنامه فرامنطقه ای "القدس العربی" امروز در وبسایت خود گزارش داد که گسترش تجارت سلاح در عراق نگران کننده شده است.

 


این روزنامه لندنی افزود: ‌بسیاری از عراقی ها درباره افزایش تجارت سلاح در جامعه این کشور ابراز نگرانی می کنند چون نتیجه آن (تجارت) نظامی شدن جامعه ، ناامنی و کشته شدن شمار بیشتری از مردم است. در این راستا حاکم الزاملی رئیس کمیسیون امنیت پارلمان عراق در یک برنامه تلوزیونی با اذعان به وجود تجارت گسترده فروش سلاح در میان مردم عراق گفت شماری از افسران و سیاستمداران از امتیازهای خود همچون مصونیت برای فروش و حمل و نقل سلاح در داخل شهرها و عبور از مراکز امنیتی سوء‌استفاده می کنند و کسی معترضشان نمی شود.

 


وی گفت وزارت کشور عراق به خاطر فساد مالی و بر اساس روابط به شمار زیادی که صلاحیت حمل سلاح را ندارند مجوز حمل سلاح داده است و نیروهای امنیتی شمار بسیاری از گروههای مسلح را بازداشت کرده اند که دارای مجوز حمل سلاح بوده اند و علیه مردم مرتکب جنایت می شدند. از سوی دیگر حامد المطلک عضو کمیسیون امنیت پارلمان عراق گفت از بین بردن تجارت سلاح در اوضاع کنونی و به خاطر وجود شبه نظامیان ،‌گروههای مسلح ،‌ باندها،‌اوضاع ناامن ،‌ تهدیدهای امنیتی و آشوبهای کنونی کشور ، غیر ممکن است.

 


وی خاطرنشان کرد یکی از علل گسترش فروش سلاح ،‌ افسران و مسئولان عالیرتبه عراق است که می خواهند به هر نحو ممکن و در چارچوب فساد اداری و مالی شایع شده در نهادهای دولتی با فروش سلاح درآمدزائی کنند.علاوه بر اینها برخی از شهروندان به ویژه اقشاری همچون پزشکان و تجار احساس امنیت نمی کنند و برای حمایت از خود و خانواده هایشان اقدام به خرید سلاح می کنند. حسن العامری سرهنگ بازنشسته عراق در گفتگو با القدس العربی تصریح کرد دولت به هرخانواده اجازه داده است که یک سلاح در خانه داشته باشند و این به معنی شکست دولت است و این که نمی تواند نقش خود را برای حمایت از شهروندان و پیاده کردن قانون ایفاء کند و این امر مشوق تجارت فروش سلاح است.

 


وی با اشاره به رسیدن سلاحهای دولتی به گروههای مسلح و شبه نظامیان و باندهای مسلح گفت این قضیه یکی از ابعاد فساد اداری و مالی عراق است.

 


عامری تاکید کرد این روزها خرید سلاح خیلی آسان است و می توانید به هر سلاحی که می خواهید دست یابید و بازارهائی در بغداد و استانهای دیگر وجود دارد که آنها را مافیا و باندهای ویژه فروش سلاح اداره می کنند و برخی از آنها با شماری از مقامات دولت عراق ارتباط دارند.

 


وی تاکید کرد یکی از علل افزایش کشته شدن مردم عادی عراق گسترش زیاد سلاح است.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top