خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٤ رجب ١٤٤١ Friday, February 28, 2020
کد خبر: 458928
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ - ۱۹:۵۰
خط و نشان های مرکل برای یونان
کمک مالی در گرو اصلاحات مالی
صدراعظم آلمان در پارلمان این کشور بار دیگر کمک مالی به یونان را در گرو ادامه اصلاحات مالی و پایبندی دولت سیپراس به تعهدات بین‌المللی دانست.
یونان کمک مالی در گرو اصلاحات مالی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در روز پنج‌شنبه (۱۹ مارس) در پارلمان این کشور موضع رسمی دولت آلمان در قبال بحران مالی یونان را اعلام کرد. مرکل تاکید کرد که به‌رغم پیشرفت‌های مثبتی که در زمینه اصلاح وضعیت مالی در اروپا صورت گرفته، اما هنوز موانع موجود در راه رشد اقتصادی برطرف نشده‌اند.

 

مرکل گفت: «برخی موفقیت‌ها در عرصه رفع بحران مالی کشورهای اروپایی بدست آمده، اما این بحران به صورت موثر و مداوم برطرف نشده است.»

 

به گزارش دویچه وله، سخنان صدراعظم آلمان که در آستانه نشست سران کشورهای اروپایی ایراد شد، از اهمیت زیادی برای تعیین سیاست عمومی اتحادیه اروپا در قبال یونان تلقی می‌شود. آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که به لحاظ توان مالی قادر به کمک به یونان است. با توجه به وزن و جایگاه آلمان در اتحادیه اروپا، این کشور نقشی تعیین‌کننده برای حل بحران یونان دارد.

 

در نشست سران اتحادیه اروپا، کشورهای عضو درباره رشد اقتصادی، اصلاحات ساختاری و سرمایه‌گذاری برای اشتغال‌زایی در اروپا رایزنی خواهند کرد.

 

مرکل تصریح کرد که نزاع بر سر بدهی‌های یونان ادامه خواهد یافت و "هیچ‌کس انتظار ندارد" راه‌حلی فوری در نشست سران اتحادیه اروپا و یا حتی پس از دیدار با آلکسی سیپراس، نخست‌وزیر یونان در روز دوشنبه (۲۳ مارس) بدست آید.

 

به گفته صدراعظم آلمان کشور یونان هنوز در شرایط بحرانی به سر می‌برد. مرکل گفت: «راه سختی در پیش است و تحمل سختی در این راه نیز ضروری است.»

 

بنا به ارزیابی مرکل شرکای بین المللی یونان آماده کمک به این کشور هستند. وی تصریح کرد که این کمک‌ها برای یونان تعهداتی را نیز به همراه خواهد آورد: «اصلاح بودجه باید ادامه یابد و سمت‌گیری باید به سوی کاهش کمک‌ها باشد.»

 

به گفته مرکل در صورت شکست یورو، ایده اروپا نیز با شکست مواجه خواهد شد. صدراعظم آلمان تصریح کرد که یورو بیش از یک واحد پولی است. او گفت: «یورو بیانگر اراده مردم اروپا برای وحدت است.»

 

مرکل تاکید کرد که برای اولین بار پس از بحران مالی و اقتصادی، اروپا شاهد رشد در کشورهای عضو است و به نظر می‌رسد که "حتی نرخ بیکاری به‌تدریج کاهش می‌یابد."

 

صدراعظم آلمان با اشاره به کشورهای بحران‌زده اسپانیا و ایرلند گفت که برنامه کمک مالی به این کشورها با موفقیت به پایان رسیده است، این کشورها نشان دادند که با "عملی قاطع و پشتیبانی کشورهای عضو" می‌توان به‌طور موثر تغییراتی را بوجود آورد.

 

گرچه نشست سران اتحادیه اروپا در شامگاه پنج‌شنبه (۱۹ مارس) به‌طور عمده پیرامون یافتن راه‌حلی برای بحران مالی یونان دور خواهد زد، اما قرار است که اجلاس ویژه‌ای با حضور آنگلا مرکل، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، آلکسی سیپراس، نخست‌وزیر یونان، دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و جرون دیسلبلوم، رئیس گروه یورو تشکیل شود.

 

مذاکرات دولت یونان با نهادهای بین المللی مالی (همچون صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا) به شکست انجامیده است. بنا به گزارش روزنامه آلمانی "هندلزبلات" دولت یونان بدون مشاوره و هماهنگی با این شرکای مالی دست به "افزایش مخارج دولتی" زده است. گفته می‌شود این اقدام در اتحادیه اروپا به منزله‌ "زیرپا نهادن" توافقات قبلی تلقی می‌شود.

 

مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا نیز از دولت یونان خواست که با توجه به برپایی نشست سران اتحادیه اروپا به تعهدات دولت‌های قبلی یونان پایبند باشد. شولتس گفت زمان بسیار محدود است و دولت یونان باید دست به عمل زند.

 

 

106

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top