خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ الجمعة ٤ رجب ١٤٤١ Friday, February 28, 2020
کد خبر: 458982
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ - ۰۰:۰۲
استتار با نور خورشید؛
کوسه‌های سفید بزرگ، تحت‌ پوشش نور خورشید حمله می‌کنند
شاید تماشای درخشش نور خورشید به روی آب‌های دریا همیشه خوشایند باشد؛ اما این منظره دلپذیر برای کوسه‌های بزرگ سفیدرنگ پوششی است تا به قربانی‌های خود حمله کنند.
کوسه کوسه‌های سفید بزرگ، تحت‌ پوشش نور خورشید حمله می‌کنند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از جام جم، کوسه های بزرگ با پنهان کردن خود در پشت نور منعکس شده خورشید از روی آب دریا از فرصت استفاده کرده و قربانی های خود را شکار می کنند، در واقع می توان گفت این اولین بار است که می بینیم حیوانی از نور خورشید به عنوان استراتژی شکار خود استفاده می کند.

 

چارلی هونریس از دانشگاه فلیندرز استرالیا به همراه همکاران خود در حال بررسی هستند که آیا تابش نور خورشید در افق هنگام غروب دلیل حمله کوسه ها در آن زمان است یا خیر.

 

به این منظور آنها 30 کیلومتر در دریا از جنوب استرالیا با قایق خود عبور کردند و کوسه های سفید بزرگ را با دنباله ای که به قایق خود بسته بودند و آغشته به روغن ماهی و گوشت ریز ریز شده ماهی بود، تطمیع کردند. این تیم تحقیق شش کیلوگرم گوشت ماهی تن را در دریا انداختند و مراقب بودند چگونه کوسه ها در زمان حمله به آنها نزدیک می شوند.

 

در این آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدند که کوسه ها تمایل دارند از مسیر خورشید حمله کنند در هنگام صبح نیز آنها به احتمال خیلی زیاد از شرق و در زمان عصر از غرب نزدیک می شوند. زمانی هم که خورشید در پشت ابرها پنهان می شود، بین موقعیت خورشید و زاویه نزدیک شدن ارتباطی وجود نداشت.

 

این خود دلیل دیگری است که کوسه ها از مسیر خورشید در زمانی که به سودشان است، برای شکار خود استفاده می کنند. دلایل زیادی هست که کوسه ها می توانند از نزدیک شدن به قربانی با استفاده از نور خورشید به عنوان استتاری برای خود استفاده کنند. مثل این که قربانی از آن زاویه روشن تر می شود و بهتر دیده است یا این که با درخشش نور خورشید، کوسه ای که در پشت آن در کمین نشسته، پنهان است و دیده نمی شود.

 

در حقیقت وقتی نور خورشید به چشم قربانی می افتد برای لحظاتی چیزی نمی بیند و کوسه شکارچی با استفاده از این موقعیت به شکار خود حمله می کند.

 

چارلی هونریس در این باره می گوید: «نزدیک شدن به قربانی از مسیر خورشید و با استفاده از تابش نور، شکارچی را در درخشندگی انعکاس آب پنهان می کند و وقتی شکار سر خود را از آب بیرون می آورد، کوسه آن را شناسایی می کند و بعد حمله!

 

شاید بار دیگر که به درخشش نور خورشید به روی آب دریا چشم دوخته اید یاد این مطلب بیفتید و مانند سابق این منظره برایتان یک منظره معمولی نباشد.

 

2013

کلیدواژه ها:
شکار  |  خورشید  |  علمی  |  کوسه  |  جام نیوز  | 
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top