خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ الثلاثاء ١ رجب ١٤٤١ Tuesday, February 25, 2020
کد خبر: 459486
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۱/۲ - ۱۵:۳۰
بلومبرگ گزارش داد؛
بازگشت تولید نفت ایران به سطح قبل تحریم‌ها یک سال پس از توافق هسته‌ای
بلومبرگ به نقل از تحلیلگران نوشت ایران احتمالا به فاصله یک سال پس از انعقاد توافق هسته ای می تواند به حجم صادرات نفت پیش از تحریم ها برسد، اما به دلیل مشکلات زیرساختی، بالا رفتن از این حد در کوتاه مدت، دشوارتر خواهد بود.
نفت1 بازگشت تولید نفت ایران به سطح قبل تحریم‌ها یک سال پس از توافق هسته‌ای
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز به نقل از بلومبرگ، به گفته مقامات آمریکایی و اروپایی، قدرت های جهانی به ایران گفته اند که محدودیت های صادرات نفت این کشور تنها در صورتی تعلیق خواهد شد که جمهوری اسلامی محدودیت های شدیدی را بر برنامه هسته ای اش برای دست کم یک دهه بپذیرد.


پیشنهاد آغاز برداشته شدن برخی محدودیت ها در طی چند ماه پس از انعقاد توافق، در حالی است که هنوز در خصوص موفقیت مذاکرات برای رسیدن به چهارچوب کلی توافق تا پایان ماه مارس تردید وجود دارد.


ایران هنوز با چنین شرایطی در مقابل رفع تحریم های نفتی و بانکی موافقت نکرده است.


به گفته مقاماتی که نخواستند نامشان فاش شود، حتی اگر ایران این موارد را بپذیرد، محدودیت ها بر صادرات نفت این کشور، تنها پس از تبعیت این کشور از مجموعه ای از محدودیت های اولیه تعلیق خواهد شد. این محدودیت های اولیه شامل اقداماتی نظیر قطع ارتباط اکثریت سانتریفیوژهای مورد استفاده برای غنی سازی و ارائه آنها برای راستی آزمایی است.


ایران در حال حاضر، روزانه یک تا 1.1 میلیون بشکه نفت صادر می کند، در حالی که این رقم قبل از تشدید تحریم های غرب در اواسط سال 2012، 2.5 میلیون بشکه بود.
مقامات ایرانی گفته اند، در صورتی که تحریم ها به حالت تعلیق درآید، قصد دارند در طی چند ماه یک میلیون بشکه به حجم صادرات نفت خود بیافزایند.


تحلیلگران می گویند، ایران احتمالا به فاصله یک سال پس از انعقاد توافق هسته ای می تواند به حجم صادرات پیش از تحریم ها برسد، اما به دلیل مشکلات زیرساختی، بالا رفتن از این حد در کوتاه مدت، دشوارتر خواهد بود.


به گفته یک مقام اروپایی، شکاف های مهمی در موضوعات مختلف نظیر طول مدت توافق، روند برداشته شدن تحریم ها،  سطح دسترسی بازرسان و محدودیت ها بر فعالیت های تحقیق و توسعه هسته ای ایران همچنان باقی مانده است.


اگر تمام این موانع برطرف شود و تفاهم سیاسی تا پایان ماه مارس به دست آید، مذاکره کنندگان تا پایان ماه ژوئن فرصت دارند تا جزئیات فنی توافق را نهایی کنند./تسنیم/110
 

کلیدواژه ها:
اقتصادی  |  تحریم  |  بانک  |  جام نیوز  |  نفت  | 
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top