|
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ الاثنين ٣ صفر ١٤٤٢ Monday, September 21, 2020
کد خبر: 492668
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۳/۲۵ - ۱۶:۰۰
در حاشیه ازدواج؛
همسری که احساسش تعادل ندارد/ فراز و فرود احساسات همسران
مردي 32 ساله هستم که 8 سال پيش ازدواج کردم و اکنون 3 فرزند دارم...
 پدر- همسر  همسری که احساسش تعادل ندارد/ فراز و فرود احساسات همسران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: تکمیل روزه به پرداخت زکاة یعنى فطره است، همچنان که صلوات بر پیامبر (ص) کمال نماز است.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، عاشق زنم بودم ولي کم کم نسبت به او به خاطر رفتارهايش سرد شدم. با او که درباره رفتارش صحبت مي کنم، چند روز خوب مي شود، ولي باز مثل قبل رفتار مي کند. نگران آينده بچه هايم هستم چون با آن ها هم بد رفتار مي کند.

 

زندگي زناشويي فراز و نشيب هاي زيادي دارد که مي تواند در حالات رواني زن و مرد به عنوان پايه هاي اساسي تشکيل دهنده خانواده، تاثيرات مثبت يا منفي بگذارد. اين چالش ها در همه زندگي ها وجود دارد و تفاوت افراد در نوع برخورد و ميزان تلاش براي حل آن هاست. معمولا رفتارهايي که شما و همسرتان در قبال يکديگر نشان مي دهيد، ريشه در نگرشي دارد که نسبت به طرف مقابل و زندگي زناشويي خود به دست آورده ايد.

 

رفتارهاي برگرفته از افکار

آن طور که اشاره کرده ايد، 8 سال از شروع زندگي مشترکتان مي گذرد. روانشناسان معتقدند که 5 سال اول زندگي زناشويي، پرتنش ترين دوران است که شما آن را گذرانده ايد. پس مي توان گفت رفتارهاي کنوني همسرتان برگرفته از نگرش او نسبت به زندگي زناشويي با شما در اين 8 سال است.

 

اهميت تحليل 5 سال اول زندگي

در قدم اول بايد بررسي کنيد که در 5 سال ابتدايي زندگي شما و همسرتان چه اتفاقاتي روي داده است؟ تعداد رخدادها و خاطرات خوب و لذت بخش آن از رخدادهاي ناخوشايند بيشتر است يا کمتر؟ کدام يک از اين خاطرات براي شما پررنگ تر و زنده تر است؟ آيا در مجموع، از 5 سال ابتدايي زندگي مشترکتان احساس رضايت به شما دست مي دهد يا نارضايتي؟ شما به عنوان مرد خانواده و همسرتان به عنوان شريک زندگي شما، هر يک در شکل گيري اين خاطرات چقدر نقش داشته ايد؟ کدام يک از اين رخدادها توسط خودتان به تنهايي ايجاد شده و کدام توسط همسرتان و کدام توسط هر دوي شما؟ آيا رخدادهاي خوشايند دو نفره واضح ترند يا تلخي ها و دلخوري هاي دو نفره؟ آيا رخدادهايي که از نظر شما خوشايند است براي همسرتان هم خوشايند بوده يا خير؟

 

ترسيم نقشه راه زندگي

شروع هر دوره جديد از زندگي مکمل دوره هاي قبلي است که آن ها را گذرانده ايم. پس هر تجربه اي که از 5 سال اول زندگي خود به دست آورده ايد، بايد نقشه راهي باشد براي دوره هاي بعدي زندگي زناشويي شما. تمرين مذکور را با همسرتان انجام دهيد. اگر کفه رخدادهاي خوشايند مشترک تان سنگين تر بود، بدين معني است که تا اين جاي راه را درست و خوب طي کرده ايد و بايد بر تداوم اين مسير و رفع کاستي هاي قبلي تمرکز کنيد. در ضمن اين که گفته ايد، رفتار همسرتان با گفت و گو به مدت چند روز خوب مي شود، نشان دهنده اين است که ممکن است رفتارهاي شما باعث ناراحتي و نارضايتي دوباره او از زندگي با شما و تغيير رفتارهايش پس از آن مي شود.

 

مشکلات زندگي را بيابيد

اگر رخدادهاي ناخوشايند مشترک بيشتر از اتفاقات خوشايند در زندگي مشترک تان به چشم مي خورد، هشدار جدي است که بايد به دنبال رفع ناکارآمدي ها باشيد. در محيطي عادلانه که به هيچ وجه به دنبال مقصر جلوه دادن يکديگر نيستند و با رعايت اصول گفت وگوي سازنده، بررسي کنيد هر يک از شما چه وظايفي در قبال طرف مقابل و زندگي مشترک تان بايد انجام مي داده ايد که در انجام آن کوتاهي کرده ايد. بررسي کنيد و ببينيد که براي حمايت از هم در برابر ناملايمات و تنش ها بايد چه اقداماتي انجام دهيد و سعي کنيد دوران بعدي زندگي تان را با درس گرفتن از گذشته و رفع عملکردهاي نادرست تان، به بهترين شکل ممکن بسازيد. با اين حال فراموش نکنيد که تنها با تغيير رفتارهاي خود و همسرتان است که نگراني هايتان بابت تربيت صحيح فرزندتان کمتر خواهد شد.

 

جواد غفوري نسب

کارشناس و مشاور خانواده

2014

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top