خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ الأحد ٢٨ جمادى الثانية ١٤٤١ Sunday, February 23, 2020
کد خبر: 517709
نظرات: 5
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۴ - ۱۷:۲۹
یادداشت تحلیلی؛
تحلیل عملیات روانی رسانه‌های دشمن علیه برنامه «ماه عسل»
مهمترین هدف رسانه های بیگانه تخریب پایه های حکومتی و زیر ساخت های آن از طریق عملیات روانی بر پایه ی جذب مخاطب و تغیر در نگرش وی می باشد.
ماه عسل احسان علیخانی تحلیل عملیات روانی رسانه‌های دشمن علیه برنامه «ماه عسل»
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، مهمترین هدف رسانه های بیگانه و مغرض به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی تخریب پایه های حکومتی و زیر ساخت های آن از طریق عملیات روانی بر پایه ی جذب مخاطب و تغیر در نگرش وی  می باشد . به همین خاطر پخش برنامه های گوناگون از جمله میزگرد ها ،تفسیر و تحلیل خبر، مستند ،شوهای جذاب ، و سریال های نامتعارف و هنجار شکن در همین راستا به کار گرفته می شوند .

طبیعی است هنگامی که در یک بازه زمانی رسانه داخلی اقدام به پخش برنامه ای بنماید که توجه عموم مردم و در واقع متن اصلی جامعه از رسانه های بیگانه به رسانه های داخلی و برنامه های بومی گراییده شود واکنش اصحاب رسانه مغرض را برانگیخته در پی تخریب تخریب برنامه مورد نظر می باشند . - این روش در مورد نهاد های اجتماعی و شخصیت های سیاسی و فرهنگی و باور های مذهبی نیز صدق دارد که در این مجال فرصت پرداختن به انها نبوده و تنها بخش ویژه ای از مبحث رسانه مورد توجه میباشد .

 

 

موضوع

 

هدف از مقدمه فوق با توجه به آنچه گذشت پرداختن به شگرد های ویژه عملیات روانی «جنگ روانی با استفاده از شگرد تخریب و تکذیب » بر علیه برنامه های رسانه ای داخل کشور بوده که در این مقال به ویژه برنامه ماه عسل و کنش ها و واکنش مربوط به این برنامه خواهیم پرداخت.

 

 

متن(تحلیل)

 

ماه عسل یک برنامه زنده تلویریونی با زمینه اجتماعی-معنوی و با حضور مهمان‌هایی از متن جامعه می‌باشد که از سال ۱۳۸۶ تا کنون هر سال ماه رمضان قبل از افطار از شبکه سه سیما پخش می‌شود. احسان علیخانی مجری اصلی برنامه که ایده ی اولیه برنامه نیز از وی بوده تا حدود زیادی در کار خود موفق بوده است.

- اکثر میهمان‌های ماه عسل در زندگی خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند اما همگی با امید، پشتکار و تلاش و مبارزه بر مشکلات غلبه کرده و به انسان‌های موفقی در زندگی خود تبدیل شده‌اند[1].

با توجه به این مهم برنامه ماه عسل در متن عمومی جامعه با استقبال گسترده مردم مواجه شده و پس از آن بودکه رسانه های بیگانه در برنامه های خود و فضای مجازی اقدام به تخریب این برنامه نموده و متاسفانه تاحدودی نیز موفق شده اند. بنابر این هدف ما در این جستار شناسایی و تحلیل چگونگی تخریب این برنامه می باشد و برای این کار در ابتدا باید نوع ویژه گزینه ای که با تاکید بر ان عملیات روانی اجرا می شود را شناساند.

 

استراتژی روانی «گام به گام» يا «قطره چكاني»

 

هنگامي كه افراد جامعه آمادگي و زمينه مساعد براي پذيرش پيامي را ندارند، كارشناسان عمليات رواني به خوبي می‏‏دانند كه در اين شرايط، هرگز نمي‏توان موضوع و پيامي را به يكباره به مخاطبان انتقال دهند. بنابراين، شناخت ميزان آمادگي روحي و رواني مخاطبان براي پذيرش پيام ضرورتي اجتناب ناپذير است. در مرحله بعدي، كارشناسان عمليات رواني پيام و اطلاعات جهت دار خود را به صورت تدريجي و گام به گام به مخاطبان القا می‏‏كنند[2] .

 

باید اذعان کرد شگرد رسانه های غربی برای تضعیف و تخریب این برنامه دقیقا بر مبنای تعریف فوق صورت گرفت که در ذیل به سیر تدریجی و مصادیق آن میپردازیم

 

 

1- ساختن جوک

 

نخستین مرحله از سیر عملیات روانی برعلیه این برنامه شکستن و خدشه دار نمودن وجهه و تشخص مجری برنامه و محتوای آن بود که ساختن جوک و پخش کردن آن نمونه بارزی از این مورد است که به طور دقیق میتوان گفت از اولین سال پخش برنامه به طور سازماندهی شده در گروه های اجتماعی «مخصوصا گروه های خاص چون دبیرستان ها و خوابگاه های دانشجویی دخترانه » منتشر شد . نمونه های از این قبیل چون:

(دختره تو گوگل سرچ كرده؛ راهاى ازدواج با .........گوگل يه نگاهى بش انداخته گفته ؛تو همونى نبودى ك دیروز همينو واسه احسان علیخانی سرچ مى كردى؟ ویا :مورد داشتیم دختره تو ماه رمضون اسید پاشیده رو صورتش که سال دیگه بره ماه عسل احسان علیخانی رو از نزدیک ببینه!) از این دست می باشند که متاسفانه عدم آگاهی از هدفدار بودن این پیام ها باعث تسریع در انتشار ان در بین افراد جامعه شد.

 

 

2- برچسب های سیاسی

 

همزمان و اندکی پس از پخش جوک های مبتذل رسانه های معاند با استفاده از روش برچسب زدن سعی در سیاسی نمایندن برنامه داشتند. ساختن چندین وبلاگ و صفحه مجازی دیگر چون تویتر و فیس‌بوک که همگی جعلی  بوده  و با عنوان احسان علیخانی از یک جریان سیاسی خاص حمایت میکنند.

 

 

3- حمایت افراد ناباب

 

هنگامی که یک فرد ناموجه از یک فرد موجه تعریف  و تمجید کند بی‌شک در اذهان عمومی این سوال پیش خواهد امد که چه تناسبی بین این دو فرد وجود دارد از دیگر شگرد های رسانه ای برای تخریب این برنامه  تعریف و تمجید افراد بیشماری بود که اغلب از نظر معنوی «نوع پوشش ،صفحات و پست ها » به هیچ وجه موجه نبوده و از نظر فرهنگ غالب جامعه طرد شده هستند با این کار نوع نگرش بسیاری از مخاطبین به مرور زمان و به آهستگی در باره ی برنامه تغییر خواهد کرد.

 

 

4- تهمت و نشر اکاذیب

 

رسانه های ضد فرهنگی در فضای مجازی به شیوه ی هماهنگ شده و تهاجمی شروع به نشر اخبار کذب از قبیل  دریافت دست مزد هنگفت مجری برنامه و اسرافکاری های انجام شده در دکور و سایر موارد پرداختند.

«در تیرماه سال نودچهار گمانه زنی‌هایی راجع به دستمزد پرداختی به احسان علیخانی مطرح شد که خبر می‌داد او مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان را برای مجری‌گری یک‌ماهه ویژه برنامه ماه عسل طلب کرده است. علاوه بر این، مبلغی بالغ بر دویست میلیون تومان را برای حق آورندگی «تهیه کنندگی» دریافت کرده است[3]».

 

 

5- حمله غیر مستقیم از زبان دیگران

 

در این روش و با هماهنگی قبلی افراد بسیاری در صفحات مجازی شروع به نقد غیر متعارف و غیر فنی برنامه نمودند که متاسفانه باعث شد تا گروه دیگری در داخل تحت تاثیر این امر قرار گرفته و در وبلاگ ها و خبرگزاری های خود اگاهانه یا ناخود اگاه به این امر دامن زدند در زیر به نمونه ای اشاره میگردد:

 

* مجری برنامه ماه عسل سیما هرسال ماه رمضان بودجه فراوانی در اختیارت قرار می گیرد این از دکور های گرانقیمت و پرهزینه ات پیداست.


* هرسال ماه رمضان دنبال بدبختی ها میگردی تا بابت پولی که از بیت المال گرفته ای اشکی در بیاوری.


* هرسال ماه رمضان جلوی دوربین بغض میکنی و اشک میریزی تا اشک مردم را سرازیر کنی و پولت حلال شود. اما تو بدان چقدر مردم ما نیاز به امید دارند واز دروغ و ریاکاری بیزارند.


* اگر به پشت گرمی برادر سردارت این بودجه ها را در اختیار تو گذاشته اند حداقل در این ماه کسانی را به رسانه ملی بیاور که شادی و لبخند را به سفره های افطار مردمی بیاور که مجبورند ساعات پایانی روزه خود را پای تلویزیون ملی بگذرانند.


* کاش از رامبد جوان در برنامه خندوانه بیاموزی که هر کاری میکند تا مردم را بخنداند زیرا میداند نانی که با اشک مردم در بیاید عاقبت ندارد.

 


6- حمله مستقیم

 

پس از اجرای چهار گزینه فوق  «و سر زدن چند اشتباه از عوامل برنامه هم چون دعوت نمودن از چهره هایی که بعدا حضور آنها جنجالی شده و نیز انتخاب برخی موضوعات نامناسب» که منجر به آمادگی زمینه لازم در مخاطبین برنامه ماه عسل جهت پذیرش  تخریب این برنامه شد رسانه های مغرض شروع به حمله و توهین مستقیم نسبت به برنامه نمودند که نمونه بارز ان توهین مجری شبکه فاسد "من و تو" بود که به نقل از سیمرغ دست به حرکت ذیل زد.

 

"سالومه سیدنیا" که اکنون کمتر از سابق نوبت آنتن در شبکه من و تو به وی می رسد در پستی در فیس‌بوکش با توهین به احسان علیخانی و برنامه محبوب او چنین نوشت: «لذت شهوانی است در پسِ آن چهره سراسر پلاستیکی ات وقتی از دردناک ترین وجوه زندگی یک بچه 8 ساله می پرسی و دست محبت کثیف ات را به سرش می کشی و دوربین ات جوراب پاره اش را نشان می دهد و اشک های تمساح دروغین ات.»

 

 

نتیجه گیری

 

مجموعه عواملی که از آنها یاد شد را اگر تحت عنوان کنش نام گذاری کنیم متاسفانه باعث واکنش های  نامناسبی از سوی عوامل برنامه و سایت های خبری شد که نامنساب ترین انها نظرسنجی درباره ی ادامه یافتن  برنامه بود «ماه عسل» برای ماندن یا رفتن نظرسنجی برگزار می‌کند.برنامه تلویزیونی «ماه عسل» برای ماندن یا رفتن در سال آینده ویژه مخاطبان خود نظرسنجی برگزار می‌کند[4].

همانطور که مشاهده می‌شود برگزاری این نظرسنجی و دامن زدن به ان توسط خبرگزاری های داخلی با تیتر های مختلف همانند رفراندومی بود که یک دولت مشروع برای ماندن یا نماندن خود انجام دهد و همین امر نیز باعث اظهارات بسیاری از طرف رسانه های مخالف داخل و خارج کشور شد.

 

* غلام‌رضا جهانگیری شاعر و نویسنده

 

 

پانوشت:

[1]. سایت سیمرغ

[2].  سایت خبری بصیرت

[3].  ویکی پدیا

[4].  خبرگزاری فارس

 

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top