|
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ السبت ١٨ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 8, 2020
کد خبر: 517733
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۴ - ۲۳:۰۰
داود سوری؛
آیا توافق هسته‌ای گره بیکاری را باز می‌کند؟
آیا نرخ بیکاری در جریان توافق هسته‌ای کاهش می‌یابد و رفع تحریم‌ها منجر به ایجاد اشتغال در ایران می‌شود؟ این سوال را داود سوری، اقتصاددان پاسخ می‌دهد.
بیکاری1  آیا توافق هسته‌ای گره بیکاری را باز می‌کند؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، داود سوری در پاسخ این سوال که آیا توافق هسته‌ای می‌تواند گره بیکاری را بگشاید؟ گفت: رفع معضل بیکاری در اقتصاد ایران به یکباره حاصل نمی‌شود. نمی‌توان امیدوار بود بلافاصله با ایجاد توافق یا رفع تحریم‌ها، مشاغل جدیدی هم ایجاد و از شمار بیکاران کم شود. ایجاد اشتغال به این موضوع باز می‌گردد که فعالیت‌های اقتصادی که می‌تواند اشتغال‌زا باشد چه زمانی رونق می‌گیرد.

به گفته سوری، احتمالا ایجاد مشاغل جدید نیازمند جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی یا ایجاد مشاغل جدید از محل رشد صنعت توریسم و گردشگری است، اگر مقدمات این دو فراهم شود می‌توان امیدوار بود که می‌توان مشاغل جدیدی ایجاد کرد و گره بیکاری را تا حدودی باز کرد. اما مساله این است که این مقدمات هم زمان‌بر است. همچنین باید مقدمات تسریع و تسهیل مبادلات فراهم شود. همچنین سوال دیگری که مطرح می‌شود میزان اشتغال‌زایی واحدهای تولیدی داخل است. در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات، بسیاری از واحدهای تولیدی با نیمی از ظرفیت تولیدی خود کار می‌کردند. اکنون بعد از توافق هسته‌ای و از بین رفتن برخی از موانع برای فعالیت این واحدها این امید وجود دارد که که واحدهای تولیدی ظرفیت خود را افزایش دهند و بتوانند افراد بیشتری را جذب بازار کار کنند.

اما داود سوری احتمال اشتغال‌زایی این واحدها را بسیار کم ارزیابی می‌کند، می‌گوید: درست است که بسیاری از این واحدها ظرفیت تولید خود را کاهش داده‌اند اما به دلیل قانون کار نتوانسته‌اند نیروهای خود را تعدیل کنند. یعنی تعداد نیروها ثابت مانده و تنها ظرفیت تولید کاهش یافته است. بر این اساس اگر رفع تحریم‌ها بتواند در میان مدت موجب افزایش ظرفیت این کارگاه‌ها شود واحدهای تولیدی به میزان لازم نیرو دارند که نیازی نباشد از نیروهای جدید کمک بگیرند. مگر آنکه واحدهای تولیدی و کارگاه‌های کوچک وارد چرخه فعالیت شوند و بتوانند نیروی جدیدی جذب کنند که این فرایند هم زمان‌بر است و باید مقدمات اقتصادی به کار بیفتد.

زهرا کریمی، استاد دانشگاه مازندران هم چندی پیش در خصوص تاثیر مذاکرات هسته‌ای بر بازار کار گفته بود: بسیار بعید و دور از ذهن است که نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای بتواند بازار کار ایران را در سال جاری دستخوش تغییر کند. چون حتی اگر در تیر ماه مذاکرات به نتیجه برسد، مدتی زمان می‌برد که بخش‌های مختلف اقتصادی از این مذاکرات نتیجه بگیرد و تحرکاتی در برخی از بخش‌ها ایجاد شود. در صورت بروز این تحرکات در گام بعدی می‌توان امید داشت که در میان مدت تغییراتی هم در بازار کار ایجاد شود. اما این تاثیر حتما بلافاصله نخواهد بود.

چون به گفته این استاد دانشگاه اگر نتیجه مذاکرات واحدهای تولیدی و صنعتی را تکان دهد، واحدها بلافاصله که نیروی جدیدی جذب نمی‌‌کنند. حتما مدت زمانی باید بگذرد، تغییرات و تحولات مثبت پذیرفته شود و بعد از آن می‌توان امید داشت که تغییراتی حاصل شود./اقتصاد نیوز/110
 

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top