خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ السبت ٢٢ جمادى الأولى ١٤٤١ Saturday, January 18, 2020
کد خبر: 520430
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۴ - ۱۲:۱۹
برای اولین بار در جهان؛
جایگزین پیوند کبد به نجات جان انسان ها می آید
محققان امریکایی برای اولین بار و با استفاده از پیوند سلول های بنیادی موفق به بازسازی و بهبود عملکرد کبد شدند.
 سلول‌های بنیادی  جایگزین پیوند کبد به نجات جان انسان ها می آید
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش  سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر، محققان امریکایی مرکز MRC با استفاده از پیوند سلول های بنیادی در موش ها موفق به ترمیم و بازسازی عملکرد کبد شدند که می تواند درمان جدیدی برای مداوای بیماران بوده و جایگزین روش های فعلی پیوند کبد شود. این اولین باری است که با استفاده از سلول های بنیادی می توان یک ارگان را در حیوان زنده بازسازی کرد.

 

اگر سلول های بنیادی کبدی در انسان ها نیز عملکردی شبیه به موش ها داشته باشند، می توان امیدوار بود که این روش می تواند جایگزین پیوند کبد شده و به نجات جان انسان های بسیاری پرداخت.

 

«استارت فوربز» استاد اسکاتلندی مرکز MRC در دانشگاه ادینبورگ در این رابطه می گوید: « کشف و شناسایی پتانسیل درمانی سلول های بنیادی کبدی می تواند محققان را در ابداع درمان هایی بر پایه سلول های بنیادی یاری ببخشد.»

 

گرچه در روش های فعلی از سلول هایی با نام hepatocytes برای پیوندهای کبدی استفاده می شود اما آنها را به راحتی و سادگی سلول های بنیادی نمی توان در محیط آزمایشگاهی تولید کرد. محققان در این مطالعه و با استفاده از پیوند سلول های بنیادی در موش هایی که با مشکلات جدی کبدی مواجه بودند، موفق به بازسازی و بهبود عملکرد کبد شدند. در صورتی که سلول های بنیادی انسان نیز عملکردی مانند سلول های بنیادی موش ها داشته باشند با استفاده از داروها و وادار کردن کبد بیمار برای تولید سلول های بنیادی و بازسازی خود می توان این روش را جایگزین پیوند کرد.

 

2013
 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top