|
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ الجمعة ١ جمادى الثانية ١٤٤٢ Friday, January 15, 2021
کد خبر: 520602
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۰۹:۲۵
با الهام از صدف‌؛
چسبی که خونریزی را در یک دقیقه متوقف می‌کند
محققان کره ای با الهام از صدف ها موفق به تولید چسبی شده اند که می تواند خونریزی ها را تنها در مدت ۶۰ ثانیه متوقف کند.
چسب چسبی که خونریزی را در یک دقیقه متوقف می‌کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر، صدف ها از قابلیت فوق العاده ای برای چسبیدن به سطوح زیر آب برخوردارند و این موضوع سال ها بود که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده بود تا در نهایت با الهام از صدف های دو کفه ای موفق به ساخت چسبی شدند که نه تنها زخم ها را سریعتر التیام می بخشد بلکه خونریزی ها را نیز در ۶۰ ثانیه متوقف می کند. گروهی از محققان کره ای موفق به ساخت چسب جراحی جدیدی شده اند که با توجه به همین پدیده ساخته شده و علاوه بر داشتن قیمتی پایین، از اثر بخشی بیشتری نیز برخوردار است.

 

 

در جراحی ها از بخیه برای اتصال بافت ها به یکدیگر استفاده می شود اما استفاده از بخیه نه تنها در تمامی نقاط بدن ممکن نیست بلکه می تواند عوارض یا ظاهری ناخوشایند را برای شخص به دنبال داشته باشد. این موضوع باعث شد تا محققان به دنبال چسب یا ماده دیگری بروند که معایب بخیه را جبران کند. این چسب جراحی نه تنها از قابلیت کنار هم گذاشتن بافت ها برخوردار است، بلکه می توان از آن در محیط های مرطوب نیز استفاده کرد بدون اینکه بدن با کوچکترین عوارض یا ظاهر ناخوشایند روبروی شود.

 

محققان با الهام از صدف هایی که علی رغم موج های قدرتمند از توانایی چسبیدن به صخره ها یا بدنه های کشتی برخوردارند، این چسب جراحی متفاوت را تولید کردند. محققان کره ای دانشگاه پوهانگ برای در اختیار داشتن چنین چسبی از دونیم سازی آمینواسیدهایی با نام « tyrosines» استفاده کردند که در بال سنجاقک ها و حشرات یافت می شود. هنگامی که حشرات در برابر نور قرار می گیرند، این ماده تولید شده و به همین دلیل از قدرت چسبندگی بالایی برخوردار است.

 

 

محققان پس از کنار هم قرار دادن پروتئین های « tyrosines»، آنها را در نور مرئی آبی رنگ قرار دادند تا در اثر واکنش های فتوشیمیایی پروتئین ها جفت شده و ماده ای با چسبندگی منحصر به فرد حاصل شد. محققان کره ای این چسب را LAMBA نام گذاری کرده و مدعی هستند که این چسب نه تنها می تواند زخم های عمیق را التیام ببخشد بلکه در ۶۰ ثانیه نیز قادر به متوقف کردن خونریزی است.

 

2013

کلیدواژه ها:
چسبندگی  |  صدف  |  خونریزی  |  کره  |  علمی  |  چسب  |  جام نیوز  |  جراحی  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top