خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ٢١ صفر ١٤٤١ Monday, October 21, 2019
کد خبر: 520958
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۴ - ۱۸:۵۶
جهان اسلام؛
نظر معاون الازهر در مورد برابری شیعه و سنی
شیعیان بخشی از مسلمانان هستند و هیچ یک از علمای الاهز در این زمینه چون و چرایی ندارند.
معاون الازهر  نظر معاون الازهر در مورد برابری شیعه و سنی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید
به گزارش سرویس دینی جام نیوز، معاون الازهر عباس شومان گفت: "وی در حال برگزاری نشستی میان علمای شیعه و سنی است. یکی از نتایج این نشست اعلام تحریم ریختن جان و مال شیعیان مانند جان و مال اهل سنت است. همچنین همه انواع تعرض شیعه و سنی به یکدیگر شرعا حرام است."
 

وی در بیانیه های مطبوعاتی افزوده است: " علمای اهل سنت و مراجع تقلید شیعه به احترام گذاشتن به همه صحابه و مادر مومنان تصریح کرده اند و تعرض به آنان با چیزهایی که از احترام ایشان می کاهد، حرام است. همچنین شیعیان و اهل سنت بر سر عقیده عدم تلاش برای صدور حکم در مورد یکدیگر به توافق رسیده اند و سلطه تمام حکومت ها را بر سرزمین خودشان محترم می شمارند و اشغال سرزمین دیگری را به وسیله زور و قدرت را رد می کنند. آنان از گروه های خشونت طلب، تندرو و کسانی که از آنان حمایت می کنند نیز تبری می جویند. به نظر آنان ادامه ارتباط، گفت و گو و هماهنگی جهت رواج بزرگی اسلام و عمل در چارچوب مشترکات دینی و انسانی ضروری است."
 

وی در ادامه افزود: "عکس العمل ها در مورد دعوت مفتی بزرگ از مراجع شیعه جهت بازدید از الازهر شریف و توافق بر سر یک سخن متفاوت است. اکثریت از آن استقبال کرده اند و تعداد کمی می گویند این اتفاق در واقعیت تحقق نمی یابد. عجیب ترین توجیه برخی از کسانی که نظر دوم را دارند این است که امکان ندارد الازهر فتوای شیخ شلتوت را مبنی بر این که مذاهب شیعی نیز مذاهب اسلامی هستند، اجرا کند. چرا که الازهر در گذشته اسلام شیعه یا مذاهب آنان را به رسمیت نمی شناخته است و این امر برای رسیدن به این توافق یک مساله ضروری است."
 

وی سخنان خود را این گونه کامل کرد: " کسانی که این رویکرد را دارند باید بدانند که الازهر یک فرد مسلمان را بر اساس گروه یا حکومت تکفیر نمی کند و بدانند که دانشگاه الازهر رساله های پژوهشگران در مرحله کارشناسی ارشد و دکترای خود را با مضمون اندیشه های مذاهب معتدل شیعه نگه می دارد و مذاهب شیعه زیدیه  و شیعه امامیه از مذاهبی هستند که  الازهر آن ها را رسمیت می شناسد. همچنین ایرادی ندارد که پژوهشگر همانند چهار مذهب اهل سنت به وسیله  یکی از این دو مذهب نیز استنتاج کند.
 

او به سخنان خود این گونه پایان داد: " شیعیان بخشی از مسلمانان هستند و هیچ یک از علمای الاهز در این زمینه چون و چرایی ندارند. به همین سبب هدف این دعوت مفتی بزرگ نهادینه کردن این مفهوم نزد همگان است."
 
 
 
شیعه نیوز
کلیدواژه ها:
مفتی  |  حکم  |  الازهر  |  سنی  |  استقبال  |  جام نیوز  |  شیعه  |  مراجع  | 
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top