|
پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ الخميس ١٠ ربيع الثاني ١٤٤٢ Thursday, November 26, 2020
کد خبر: 521242
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۰۹:۳۲
الشرق الاوسط بررسی کرد؛
تأثیر سیاست «نرمش قهرمانانه» در پیروزی هسته ای ایران
«اول باید قبل از هر چیزی معیاری برای «شکست و پیروزی» ایران تعیین کرد تا از این طریق نسبت به ضرر ایران یا سود این کشور در مقایسه با وضعیت اعراب در دوره پس از توافق اظهار نظر کرد.»
رهبر و ظریف  تأثیر سیاست «نرمش قهرمانانه» در پیروزی هسته ای ایران
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه فرامنطقه ای "الشرق الاوسط" نوشت: «توافق هسته ای که با تغییراتی در سیاست خارجی ایران مواجه شد، نخواهد توانست تا این کشور را به عنوان جایگزینی کامل برای اعراب به عنوان همپیمان منطقه ای غرب قرار دهد.»

 

 

این روزنامه چاپ لندن در ادامه نوشت: «مسئله ای که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که آیا واقعا ایران از توافق هسته ای ضرر کرد یا اینکه توافق صورت گرفته به سود ایران تمام شده است. برای جواب به این سئوال باید نکته ای را مورد توجه قرار داد.»

 

 

الشرق الاوسط در ادامه افزود: «اول باید قبل از هر چیزی معیاری برای «شکست و پیروزی» ایران تعیین کرد تا از این طریق نسبت به ضرر یا سود ایران در مقایسه با وضعیت اعراب در دوره پس از توافق اظهار نظر کرد. یا اینکه خواسته باشیم در مقایسه با غربی ها سود و ضرر ایران را بررسی کنیم.»

 

 

این روزنامه در ادامه خاطرنشان کرد: «هیچ کدام از دو طرف مذاکره سعی ندارند تا از طریق توافق هسته ای متحدان منطقه ای خود را از دست دهند و یا اینکه خواسته باشند از همکاری با آنها بی نیاز شوند. در حقیقت، مذاکره کنندگان بنا  نداشتند تا در محاسبات خود این مسئله را جای دهند.»

 

 

 

 

 

 

 

این روزنامه در ادامه افزود: « نظام ایران به آنچه که از توافق در خصوص اعتراف رسمی غرب به حضور و مشارکت رسمی تهران در مسایل بین  المللی و نفوذ در منطقه می خواست، دست یافت. اعتراف رسمی وزیر خارجه انگلیس به ضرورت نقش داشتن ایران در مسائل منطقه برای تایید این مسئله از سوی غرب کافی است.»

 

 

الشرق الاوسط در ادامه افزود: «اینکه ایران در دستیابی به توافق زاویه 90 درجه ای در سیاست خود در پیش گرفت و تنازل به خرج داد شاهدی بر بکاربردن سیاست نرمش قهرمانانه توسط ایرانی هاست. این سیاست که رهبر عالی ایران  به آن تاکید می کند، به این شکل است که پا به پای حرکات دشمن حرکت می کنی تا اگر بنا باشد ضربه ای به تو بزند جلوی ضرر احتمالی را بگیری.»

 

 

این روزنامه در ادامه خاطرنشان کرد: «حقائقی در این رابطه وجود دارد که می تواند مسئله مذکور را بشکافد. یکی از این حقائق این است که ایران توانست تمامی تأسیسات هسته ای خود را در سایه توافق هسته ای حفظ کند.»

 

 

الشرق الاوسط در ادامه افزود: «ایرانی ها تواستند غنی سازی کامل را از غربی ها بگیرند که در حقیقت این مسئله «نگین تاج توافق هسته‌ای» محسوب می شود. مسئله ای که از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم تأیید شده است.»

 

 

این روزنامه در ادامه خاطرنشان کرد: «اینکه ایران در توافق هسته ای امتیازهایی داده و سیاست تنازلی در پیش گرفت نسبت به آنچه که از لغو تحریم ها کسب کرده ارزش دارد؛ چرا که این تنازل و کوتاه آمدن به اعتراف رسمی به برنامه هسته ای از جامعه بین المللی منتهی شد که در آینده نزدیک مایه بدست آوردن امتیازهای دیگری خواهد بود.»
 
 

 

ن روزنامه در ادامه خاطرنشان کرد: «با لغو تحریم ها مسئله اقتصادی ایران جان تازه ای خواهد گرفت و لو اینکه این امر در دراز مدت صورت بگیرد. این کشور با بالا بردن سقف تولید نفت و وارد شدن در بازار جهانی به جایگاه طبیعی خود در اوپک بازخواهد گشت.»

 

 

الشرق الاوسط در ادامه اضافه کرد: «ایرانی ها در مقابل این همه امتیازگیری، قرار شد تا مسئله غنی سازی در سطح بالا و طی کردن تدریجی مراحل ساخت سلاح را تا 10 سال به تأخیر بیاندازند و بعد از آن هم رئیس جمهور آینده آمریکا حتی اگر در مسیر برنامه هسته ای ایران سنگ اندازی کند، نخواهد توانست میراث تاریخی که ایران از توافق  بدست آورده را از بین ببرد.»

 

 

این روزنامه در ادامه خاطرنشان کرد: «تحریم تسلیحاتی و مسئله بازرسی از تأسیسات نظامی و هسته ای که ایران در مقابل آن کوتاه آمده مسئله ای است که طول تفصیل اجرایی شدن آن در سایه وقت تلف کردن ایران و غرب در اجرای بند بند آن تأثیر قابل توجهی بر تهران نخواهد گذاشت.»

 

 

الشرق الاوسط در پایان گزارش داد: «اینکه اعراب بخواهند برای پیروزی ایران کف بزنند یا دشمنی ابراز کنند مهم نیست. مهم این است که واقعیت ها را قبول کرد؛ چرا که ایران با این توافق به قدرت منطقه ای تبدیل و به اعتبارش افزوده شد.»

 

 

 

 

512

 

مشاهده نظرات

190000سو پر

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top