خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ السبت ١٩ صفر ١٤٤١ Saturday, October 19, 2019
کد خبر: 521334
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۱۰:۲۲
پس از به حد نصاب نرسیدن کرسی های حزب عدالت و توسعه برای تشکیل دولت؛
اعلام آمادگی دومین حزب ترکیه برای ائتلاف با حزب حاکم
رهبر دومین حزب پیروز انتخابات ترکیه اعلام کرد که حاضر به ائتلاف با حزب اسلامگرای حاکم عدالت و توسعه، نزدیک به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور است.
. اعلام آمادگی دومین حزب ترکیه برای ائتلاف با حزب حاکم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزاش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نقل از بی بی سی، رهبر دومین حزب پیروز انتخابات ترکیه اعلام کرد که حاضر به ائتلاف با حزب اسلامگرای حاکم عدالت و توسعه، نزدیک به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور است.

 

کمال قليچداراوغلو از حزب جمهوری‌ خلق مردم ترکیه (CHP) به روزنامه حریت گفت: "با وجودی که به هزینه های بالای تشکیل یک دولت ائتلافی واقف هستیم، برای مصالح کشور مسئولیت انجام این کار را قبول می‌کنیم".

 

وی افزود که منافع کشور را به منافع حزبی ترجیح می دهد و هر گونه تاخیر در تشکیل دولت را به زیان ترکیه می داند.

 

در انتخابات پارلمانی یک ماه و نیم پیش، حزب جمهوری‌ خلق مردم ترکیه با کسب ۲۵ درصد آرا در جایگاه دومین حزب بزرگ ترکیه قرار گرفت.

 

در این انتخابات، حزب عدالت و توسعه برای اولین بار در ۱۳ سال اخیر اکثریت پارلمانی را از دست داد و تنها ۴۱ درصد آرا را به دست آورد.

 

به دنبال اعلام نتایج شمارش آرا، رهبر حزب جمهوری‌ خلق مردم ترکیه نتایج انتخابات را دست رد آشکار مردم به "قدرت‌طلبی" رجب طیب اردوغان دانست.

 

با توجه به اینکه حزب عدالت و توسعه کمتر از ۵۰ درصد آرای انتخابات را به دست آورده بود، ۴۵ روز وقت داشت تا برای تشکیل دولت جدید با یک حزب دیگر ائتلاف کند.در این انتخابات، حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که از حقوق کردها حمایت می کند برای اولین بار بیش از ۱۰ درصد آرا را کسب کرد که حد نصاب لازم برای ورود یک حزب به پارلمان است.

 

حزب جمهوری‌خلق مردم ترکیه، یک حزب ملی گرای سکولار و منتقد سیاست های حزب حاکم عدالت و توسعه است.

 

دولت ترکیه روز گذشته حملاتی هوایی و توپخانه ای را علیه مواضع حزب مسلح پ‌ک‌ک انجام داده بود که متعلق به کردهای خواهان خودمختاری است.

 

برخی از ناظران، این حملات را نوعی تلاش حزب حاکم عدالت و توسعه با هدف جلب نظر حزب جمهوری‌خواه مردم ترکیه برای ائتلاف دانسته بودند.

 

202

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top