|
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ الاثنين ٢٢ ذو القعدة ١٤٤١ Monday, July 13, 2020
کد خبر: 521340
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۱۱:۰۰
اقلام عمده کالاهای صادراتی؛
سقوط تجارت خارجی ایران
در چهار ماهه ابتدایی سال‌جاری ۱۴ میلیارد و ۱۵ میلیون دلار انواع کالا از ایران به سایر کشورها صادر و در مقابل ۱۳ میلیارد و ۸۲۲ میلیون دلار کالا نیز وارد کشور شده است.
تجارت. گمرک1. صادرات و واردات سقوط تجارت خارجی ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، گمرک ایران اعلام کرد: بررسی آمار تجارت خارجی ایران در چهار ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که تراز بازرگانی کشورمان همچنان مثبت است. در این مدت ۱۴ میلیارد و ۱۵ میلیون دلار انواع کالا از ایران به سایر کشورها صادر و در مقابل ۱۳ میلیارد و ۸۲۲ میلیون دلار نیز وارد کشور شده است.


همچنین میزان وزنی کالاهای صادراتی کشورمان در مدت یادشده ۳۲ میلیون و ۴۴۲ هزار تن و میزان وزنی کالاهای وارداتی نیز ۱۱ میلیون و ۳۹۲ هزار تن بوده است.

بررسی تحلیلی تجارت خارجی ایران در این مدت نشان می‌دهد که همچنان تراز بازرگانی جمهوری اسلامی ایران مثبت و حجم صادرات بیشتر از واردات بوده است اما صادرات کشورمان ۱۵/۰ و ۲۰/۰ درصد و واردات نیز ۲۰/۰ و ۱۸/۰ درصد کاهش داشته است.

کارنامه تجارت خارجی ایران در این مدت حاکی از آن است که کاهش ۳۹/۰ درصدی صادرات میعانات گازی بیشترین تاثیر را در کاهش حجم صادرات کشورمان داشته است.

اقلام عمده کالاهای صادراتی
اقلام عمده صادرات در مدت مورد بررسی شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش ۶۷۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶/۰ و ۲۵/۰ درصد، پروپان مایع شده به ارزش ۵۴۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴/۰ و ۹۹/۰ درصد و قیر نفت به ارزش ۴۸۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴/۰ و ۴۴/۰ درصد بوده است.


عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی
چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی به‌شمار می‌رود. این کشور در چهار ماهه نخست امسال هفت میلیون و ۹۱۲ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۵۶۲ میلیون دلار از ایران وارد کرد و پس از این کشور عراق قرار دارد. صادرات به عراق نیز در این مدت با چهار درصد افزایش به یک میلیارد و ۹۹۷ میلیون دلار رسید.


امارات متحده عربی در این مدت یک میلیارد و ۶۸۳ میلیون دلار انواع کالا از ایران وارد کرد و با ۳۴ درصد افزایش نسبت به سال گذشته رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

هند در رتبه چهارم قرار گرفت. صادرات ایران به هند در این مدت ۹۱۳ میلیون دلار بود که ۳۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین افغانستان نیز ۸۱۱ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرد و در رتبه پنجم قرار گرفت.

اقلام عمده واردات
این کالاها به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش ۴۳۰ میلیون دلار، برنج به ارزش ۳۰۲ میلیون دلار، کنجاله سویا به ارزش ۲۹۷ میلیون دلار و ماشین‌آلات شکل دادن محصولات معدنی به ارزش ۲۷۱ میلیون دلار هستند. قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری نیز عنوان پنجمین کالای عمده وارداتی کشورمان در این مدت است که به ارزش ۲۶۴ میلیون دلار وارد کشورمان شده است.


کشورهای عمده صادرکننده کالا
چین در این مدت عمده‌ترین کشور صادرکننده کالا به ایران بوده است. سهم این کشور از کل واردات کشورمان سه میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار بود. با این حال صادرات چین به ایران در مدت یادشده بیش از ۹ درصد کاهش داشته است. امارات متحده عربی رتبه دوم را به خود اختصاص داده و در این مدت سه میلیارد و ۳۸ میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرده که مجموع صادرات این کشور نیز با ۳۲ درصد کاهش همراه بوده است. رتبه‌های بعدی نیز به کره‌جنوبی، ترکیه و هند اختصاص دارد که هر یک از این کشورها به ترتیب یک میلیارد و ۲۶۵ میلیون دلار، یک میلیارد و ۵۶ میلیون دلار و ۸۴۳ میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرده‌اند./جهان صنعت/110

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top