|
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 28, 2021
کد خبر: 521375
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۱۰:۵۳
مشاهده بی‌سابقه؛
شکل‌گیری کهکشان در آغاز جهان
دانشمندان با استفاده از آرایه میلی‌متری/زیرمیلی‌متری بزرگ آتاکاما (ALMA) یک ابر دوردست و متشکل از گاز شکل‌دهنده ستاره را در 800 میلیون سال پس از بیگ‌بنگ مشاهده کردند.
کهکشان شکل‌گیری کهکشان در آغاز جهان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس علمی  جام نیوز به نقل از ایسنا، این برای نخستین بار است که اجسام مشاهده‌شده از این دست، کم‌نور نیستند و داده‌های جدید در این مطالعه اثر مهمی بر درک جامعه علمی از جهان آغازین خواهد داشت.

 

به دلیل فاصله زیاد تلسکوپ و سوژه مورد بررسی آن، کهکشان‌هایی که ALMA در حال مشاهده آن‌هاست، در واقع در کمتر از یک میلیارد سال پیش از انفجار بزرگ و در بازه زمانی به نام «بازیونیده‌شدن» متولد شده‌اند.

 

در طول این مدت جهان با مهی از گاز هیدروژن پوشیده شده بود و از این گاز نخستین کهکشان‌ها زاده شدند.

 

هدف دانشمندان حاضر در این تحقیق بررسی رابطه بین ستارگان جوان و خوشه‌های عظیم گازی است که این ستارگان از آن‌ها ظاهر شده‌اند. محققان جرقه کم‌نوری را بررسی کردند که نشان‌دهنده کربن یونیزه‌شده‌ای است که از ابرهای تشکل‌دهنده ستاره ساطع می‌شود.

 

آن‌ها بر روی کهکشان BDF 3299 متمرکز شده بودند و از آلما برای شکار سیگنال کم‌نور کربن درخشان استفاده کردند. این جرقه از مرکز این کهکشان ساطع نمی‌شد بلکه از اطراف آن منتشر می‌شد.

 

تیم علمی معتقد است مکان غیرمرکزی این جرقه می‌تواند به دلیل محیط خشن ایجادشده توسط ستارگان تازه‌ متولدشده باشد و این ستارگان دارای سطوح بالای تشعشع و انفجارات ابرنواختری هستند که ابرهای مرکزی را پراکنده می‌کنند.

 

چنین مشاهداتی دیدگاه بی‌سابقه‌ای درباره ماهیت جهان آغازین ارائه می‌دهد و به دانشمندان امکان آزمودن فرضیه‌هایشان در مورد این بازه زمانی را برای نخستین بار می‌دهد.

 

2013

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top