|
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ الأربعاء ١٧ ذو القعدة ١٤٤١ Wednesday, July 8, 2020
کد خبر: 521400
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۱۱:۰۷
براساس آموزه‌های دینی و مکتب اهل بیت(ع)؛
روش به زانو درآوردن مرض بی‌تفاوتی
براساس آموزه‌های دینی و مکتب اهل بیت(ع) به سادگی نمی‌شود از کنار مسائل و مشکلات اجتماعی گذشت. اما به نظر می‌رسد جامعه ایرانی به سمت یک مرض مهلک پیش می‌رود و آن بی تفاوتی نسبت به جامعه و مشکلات آن است.
بی تفاوتی روش به زانو درآوردن مرض بی‌تفاوتی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز،«بی تفاوتی» مرگبارترین طلسم روزگار ماست. روزگاری که هر لحظه اش آبستن یک تاریخ و حادثه است.
 

بی تفاوتی همان برترین سلاحی است که شیطان برای مسلط کردن بدان بر خوبان جوامع، بی دریغ آن را به کار می‌بندد و در میانه این میدان، یگانه تیغ بران کارزار حق و باطل را خداوند به مثابه هدیه‌ای آسمانی به انسان‌های آزاده جبهه خود تقدیم فرموده و آن امر به معروف و نهی از منکر است.
 

در جامعه امروز ما، عده معدودی، بار کم کاری‌ها و اشتباهات اکثریت جامعه را به دوش می‌کشند. مرض مسری بی‌تفاوتی روز به روز فراگیرتر می‌شود و اکثریت بیشتری را مبتلا می‌سازد و همین می‌شود که هیچ‌کس به کار دیگری کار ندارد. هر که هر کار که خواست می‌کند و فقط انتفاع شخصی خود را ملاک و هدف می‌داند. هیچ کس حق اعتراض به خطای دیگری را ندارد و این کار نوعی تعدی در حق جامعه به شمار می‌آید ...
 

این داستان حیرت آور به اینجا ختم نمی‌شود. تاریخ نشان داده و تجربه ثابت کرده که این اکثریت بی‌تفاوت، کم‌کم تسلطی اجتماعی بر جامعه خویش پیدا می‌کنند. تسلطی که مثل موریانه‌ای تمام بنیان‌های دینی و نظام‌های اجتماعی را از درون پوچ و فرسوده می‌کند و در لحظه‌ای که هیچ‌کس انتظارش را ندارد، این بنای عظیم و باشکوه، ناگاه در هم می‌شکند.
 

پس از سی و چند سال اقتدار و سرافرازی و مقاومت در برابر انواع خطرات و حملات و شکست‌ها، امروز آخرین تیرهای ترکش دشمنان قسم خورده اسلام، پیکره دین را هدف گرفته... شاید پوسته حملات پیاپی دشمن، فشارهای سیاسی و اقتصادی باشد، اما با نگاهی ژرف‌تر به عمق حوادث روشن می‌شود که به موازات این فشارها، توان فوق العاده‌ای صرف ترویج فرهنگ بی‌تفاوتی در میان مردم ما شده است و این تنها راه به زانو در آمدن ماست.
 

وقتی تیغ بحران‌های سیاسی و اقتصادی بر پیکره‌ ملت ما اثر می‌کند که به زهر بی تفاوتی و خودبینی آلوده شده باشد. آن هنگام است که اگر آن تیغ بر این پیکره فرو نشست، سم مهلک بی تفاوتی مردم را از نگاه جامع به این بحران‌ها بازداشته و همه بی خبر از دیگران برای رهایی خود از این دام به سویی می‌پرند و هیچ گاه این قوا هم جهت نشده و زمینه نجات و حل بحران نمی‌شود.
 

مدت‌هاست که فرهنگ « به شما چه ربطی دارد» و « پاسخ گو نبودن» و « خود آزاد پنداری مطلق» به جان مردم پایتخت افتاده و می رود تا زهر آن آرام آرام در رگ های کل کشور پخش شود و باید کاری کرد. نسخه و پادزهر این درد فقط و فقط در دست طبیبی است که خود، این نظام را طراحی کرده...
 

رسول خدا صلوات الله علیه می فرمایند: هرگاه (مردم) امر به معروف و نهى از منکر نکنند، و از نیکان خاندان من پیروى ننمایند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نیکانشان دعا کنند امّا دعایشان مستجاب نشود. (1)
دشمنان عزت و شرف اسلام خوب می‌دانند، گوهری که دزدیده شدنش کمر این امت را خواهد شکست، همان وجه تمایز این امت با امت‌های پیشین است.
 

خداوند متعال می‌فرماید: شما (مسلمان‏‌ها) بهترین گروهى هستید که (از جانب خداوند) بر مردم (جهان) پدیدار شده ‏اید، به کار پسندیده امر مى‌‌کنید و از کار زشت باز مى‏‌دارید و به خدا (در آنچه نازل کرده) ایمان مى‏‌آورید .(2)
 

همان چیزی که امامان ما بدان مشهور بوده اند و شناخته می شوند و هر انقلاب و حرکت عظیمی که از صدر اسلام تاکنون واقع شده، از غدیر و عاشورا گرفته، تا انقلاب اسلامی ایران، زیر چتر این واجب فراموش شده به وقوع پیوسته.
 

حال ماییم و سرنوشت سازترین لحظات تاریخ. ماییم و پرچمی که به پایش حسین علیه السلام به مسلخ رفته و « هل اتی » به خون کشیده شده. ماییم و این گردنه خطرناک و تاریخی ... و خداوند مقدر فرموده تا سلاح اهل ایمانش در این کارزار بی بدیل، امر به معروف و نهی از منکر باشد و ما پیوسته در بوته آزمایش‌ایم تا لحظه‌ای که تاب بیاوریم و زیر این علم، قامت خم نکنیم، که در غیر این صورت بی تردید، طبق وعده الهی، حق زمین گیر نخواهد شد، بلکه ما به واسطه ی ضعف و کم کاری و ناشکری این دو نعمت عظمی، از دور این مدار حسن طرد گشته و دیگرانی به یاری دین خداوند خواهند شتافت.
 

و خداست که بى‏ نیاز است و شمایید که نیازمندید، و اگر (از دین او) روى برتابید به جاى شما گروه دیگرى را می‌‏آورد./hayauni.ir
 

پی نوشت:---------------------------------------------------


1- قال رسول الله صلی الله علیه و آله:  إذا لَم یَأمُروا بِمَعروفٍ وَلَم یَنهَوا عَن مُنکَرٍ وَلَم یَتَّبِعوا الأخیارَ مِن أهلِ بَیتى ، سَلَّطَ اللّه‏ُ عَلَیهِم شِرارَهُم ، فَیَدعوا عِندَ ذلِکَ خِیارُهُم فَلا تُستَجابُ لَهُم؛ (امالى شیخ صدوق رحمت الله علیه ، ص254 )
2- سوره مبارکه آل عمران، آیه 110 – ترجمه مرحوم آیت الله مشکینی
3- سوره مبارکه محمد صلی الله علیه و آله،  آیه 38 – ترجمه مرحوم آیت الله مشکینی

115

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top