|
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢٣ ذو القعدة ١٤٤١ Tuesday, July 14, 2020
کد خبر: 521448
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۶ - ۰۹:۴۸
تحلیلی از امضای توافق هسته ای،
الجزیره: غرور ملی و عزت نفس ایرانی ها توافق را رقم زد
«در دهه گذشته مسائلی دامنگیر منطقه بود که اگر گسترش پیدا نمی کردند؛ فرصت های همکاری امنیتی در سراسر منطقه میان کشورهای مختلف به وجود می آمد. با اینکه ایران در آن زمان اعلام همکاری در جزییات توافق هسته ای فعلی هم کرده بود.»
ایران الجزیره: غرور ملی و عزت نفس ایرانی ها توافق را رقم زد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سایت شبکه الجزیره در تحلیلی از مذاکرات هسته ای نوشت: «تنها مسئله ای که از توافق هسته ای مایه پشیمانی بود، این است که چرا این توافق 10 سال پیش میان ایران و غربی ها امضا نشد؟»

 

 

این سایت خبری در ادامه گزارش داد: «در دهه گذشته مسائلی دامنگیر منطقه بود که اگر گسترش پیدا نمی کردند، فرصت های همکاری امنیتی در سراسر منطقه میان کشورهای مختلف به وجود می آمد. با اینکه ایران در آن زمان اعلام همکاری در جزییات توافق هسته ای فعلی هم کرده بود.»

 

 

این سایت خبری در ادامه افزود: «در مدت ده سال گذشته ایران در ازای همکاری در پرونده های منطقه مسئله لغو تحریم ها را مطرح کرد که یک امر طبیعی بود تا با محدود کردن غنی سازی این امتیاز به این کشور داده شود.»

 

 

این سایت خبری در ادامه خاطرنشان کرد: «در کنار همه این مسائل، ایران یک دهه پیش اعلام آمادگی کرده بود که پروتوکل اضافی را قبول کند. حتی غنی سازی را هم برای نشان دادن حسن نیتش تا مدتی تعلیق کرد.»

 

 

سایت شبکه الجزیره در ادامه اضافه کرد: «ولی غربی ها به جای همکاری با ایران خواستار آن شدند تا غنی سازی را برای همیشه تعطیل کند. در حالی که مشخص بود کسی نمی تواند با «حق غنی سازی یک کشور» در فناوری صلح آمیز هسته ای دخل و تصرفی داشته باشد.»

 

 

 

 

 

 

این سایت خبری در ادامه خاطرنشان کرد: «همه تلاش هایی که در آن زمان برای پیشبرد مذاکرات صورت گرفته بود، به باد رفت و آمریکا و به تبع آن غربی ها از مذاکره با ایران در هر سطحی اباء کردند. با اینکه مذاکرات می توانست برنامه هسته ای ایران را به سرانجام برساند.»

 

 

سایت الجزیره در ادامه اظهار داشت: «در پی این کارشکنی ها، ایرانی ها هرگز قبول نکردند غرب با کشورشان به عنوان یک کشور درجه دو معامله کند و عزت آنها زیر سوال رود، به همین خاطر هم دستیابی به توافق طول کشید.»

 

 

این سایت خبری در ادامه اظهار داشت: «با آغاز دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، وی به این واقعیت که ایرانی ها عزت نفس و بزرگ منشی دارند، اعتراف می کند. مسئله ای که  باعث شد تا مذاکرات پیش رود و این مسئله در حقیقت کلید دستیابی به توافق هسته ای در مذاکرات سال های اخیر آمریکا با ایران بود.»
  این سایت خبری در ادامه خاطرنشان کرد: «آنچه که ایران را در دهه های اخیر به سمت بنا کردن قدرت با این سطح سوق داده و آن را مقابل اسراییل و کشورهای عربی مقاوم کرده، غرور ملی بود که ایران را به قدرتی تبدیل کرد که از آن حساب برده شود، کشوری با توانایی فنی قابل توجه برای مقاومت آماده است.»

 

 

این سایت خبری در ادامه افزود: «توافق هسته ای نه تنها به نفع ایران است بلکه به نفع جامعه بین المللی هم است؛ چرا که توافق توانست تا مسئله منع گسترش سلاح هسته ای که رو به فروپاشی و زوال بود را زنده کند.»

 

 

این سایت خبری در پایان گزارش داد: «توافق وین ارزش حمایت همه جانبه دارد؛ چرا که در سایه اوضاع ناآرام و تنش آمیز منطقه، گزینه نظامی برای مقابله با ایران از هر جهت خوشایند نخواهد بود. به ویژه آنکه وضعیت تنش آمیز، همچنان در منطقه سیر صعودی خود را ادامه می دهد.»

 

 

 

 

512

 

کلیدواژه ها: