|
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ الاثنين ٢٢ ذو القعدة ١٤٤١ Monday, July 13, 2020
کد خبر: 521911
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۱۸:۰۰
علما وبزرگان؛
ستارگان آسمان فقاهت (20)
یکی از راه های رشد و ترقی در مسیر زندگی مطالعه حالات بزرگان و دانشمندان است.
ایت الله شیرازی ستارگان آسمان فقاهت (20)
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، یکی از راه های رشد و ترقی در مسیر زندگی مطالعه حالات بزرگان و دانشمندان است در این گزارش می خواهیم به ابعاد زندگی حضرت آیت الله حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی بپردازیم:

تولد

حضرت آیت الله حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی در سال 1306هجری شمسی در روستای نوایگان(نوادگان) از توابع داراب استان فارس دیده به جهان گشود. پدر وی مرحوم شیخ محمد فخر انصاری فرزند شیخ ذکریای نصیر الاسلام انصاری از سران و مبارزان مشروطه بود. خاندان ایشان از علاقه مندان به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و از ارادتمندان به روحانیت شیعه بودند. وی از همان ایام به اخلاق اسلامی آراسته شد.


دوران تحصیل

آیت الله یحیی انصاری شیرازی پس از اتمام مکتب خانه و دو سال تحصیل در دبستان، تحصیل علوم دینی را در زادگاه خود، نودایجان داراب آغاز کرد. مقدمات را نزد استادان آن دیار همچون آیت الله شیخ عبدالکریم انصاری مدرس حوزه علمیه داراب و از شاگردان مرحوم آیت الله حاج میرزا ابراهیم شیرازی که او نیز از شاگردان مرحوم آیت الله میرزای شیرازی بود، فرا گرفت و در سال 1325 برای ادامه تحصیل، به شیراز آمد و از محضر مدرسان و استادان بزرگ آن دیار همون آیت الله العظمی سید نورالدین شیرازی و آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی بهره های بسیار برد. کتاب تبصره را نزد عموی پدر خود حاج شیخ ابوالحسن انصاری شیرازی، امام جماعت مسجد وکیل شیراز، کتب جامع المقدمات، سیوطی و حاشیه را نیز از محضر آیه الله حاج شیخ عبدالکریم انصاری بهره گرفت.

 استاد حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی در سال 1331 به قم مهاجرت کرد. در قم نیز به تکمیل دروس سطح پرداخت. کفایه و مکاسب را نزد حضرت آیت الله آقای حاج سید محمدباقر سلطانی و رسائل را از محضر حضرت آیت الله مجاهدی تبریزی، درس خارج را از محضر حضرت امام خمینی(ره)، آیت الله العظمی بروجردی(ره)؛ آیت الله شیخ مرتضی حائری(ره) و حضرت آیت الله العظمی اراکی(ره) بهره مند شد. در کنار تحصیل فقه و اصول،به تحصیل فلسفه و علوم عقلی نیز پرداخت و از محضر استادان بزرگی همچون امام خمینی؛ علامه سید محمد حسین طباطبایی؛ و مرحوم استاد سیدمحمد حسن طباطبایی(ره) کسب فیض نمود.ایشان علوم عقلی مانند اسفار اربعه، شفا، تمهید القوائد را نیز نزد علامه سید محمد حسین طباطبایی(ره) آموخت و به توصیه ایشان، شرح فصوص قیصری را نزد مرحوم سید محمد حسن الهی(برادر علامه طباطبایی) فرا گرفت و مدت سی سال از محضر علامه طباطبایی استفاده کرد و از شاگردان خصوصی این استاد معظم به شمار می رفت.


آیت الله حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی در طی سال های تحصیل در قم با بسیاری از اساتید و فضلای بزرگوار همچون حضرات آیات عظام جوادی آملی، حسن زاده آملی، امینی و دکتر احمد احمدی دوستی و رفاقت داشت.


فعالیت های علمی و فرهنگی

آیت الله یحیی انصاری شیرازی تلاش های فرهنگی بسیاری را به جامعه شیعه ارزانی داشته است. وی با تربیت شاگردان عالم، مبارز و با اخلاق، همواره حوزه های علمیه را یاری می داده است. او تدریس علوم دینی را از آغازین سال های طلبگی شروع کرده است و تا کنون به تدریس دروس بسیاری از جمله تدریس کتاب های لمعه، رسائل، مکاسب، کشف المراد، شرح تجرید، شرح منظومه سبزواری، شرح اشارات، اسفار، شرح فصوص قیصری، تمهید القواعد و مصباح الانس، توفیق یافته است.

 

 

 

همچنین کتاب شرح منازل السائرین را که از کتب اخلاقی به شمار می رود، تدریس فرموده و به تدریس مجلداتی از بحار الانوار که در آن به بحث معاد پرداخته شده، اشتغال داشته است. آیت الله انصاری شیرازی کتاب های بسیار در زمینه های گوناگون نگاشته است که از آن جمله می توان به «شرح منظومه » در چهار جلد و «مجموعه اشعار و قصائد و غزلیات » اشاره کرد. ایشان جزوات و دست نوشته های بسیاری دارند که تاکنون به چاپ نرسیده است.


فعالیت های سیاسی

آیت الله انصاری شیرازی در طول سالیان مبارزه با رژیم پهلوی، همواره در خط مقدم حضور داشته است. او که علاقه شدیدی به امام خمینی(ره) داشت، از وی به عنوان کسی که بر شیعه و اسلام عزت داده و آن را زنده کرد، یاد می کند و یکی از مروجان جدی اندیشه مرجعیت امام خمینی(ره) در آن روزگار بود. او پس از حادثه مدرسه فیضیه، به سخنرانی پرداخت و ضمن افشای ماهیت پلید رژیم شاه بر عزم امام(ره) و ملت برای مبارزه تا پیروزی نهایی تأکید کرد و به دشمنان مردم هشدار داد که دست از اعمال خود بردارند و به محاصره و زندان امام(ره) ادامه ندهد وگرنه خشم ملت را نمی توانند خاموش سازند.

 

 

 

سخنان روشنگر او در شهرهای گوناگون سبب شد که رژیم به تعقیب و تهدید او دست بزند و او را به شهرهای نائین و کوهدشت تبعید کند. اما این مجاهد نستوه در آنجا نیز دست از مبارزه بر نداشت. صراحت و راستگویی او حتی در بازجوییها نیز به چشم می خورد؛ به گونه ای که در پاسخ به پرسشهای ساواک با صراحت اعلام می کرد که بر ضد رژیم سخن گفته و مردم را شورانده است. این مسأله بازجویان را به اعجاب و شگفت واداشته بود. بخشی از مبارزه های او به همکاری با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مربوط می شد؛ به گونه ای که امضای او در زیر بسیاری از اعلامیه ها، از جمله نامه اعلام مرجعیت امام خمینی(ره) به چشم می خورد.

او پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نیز همواره مدافع انقلاب و آرمان هایی که خون شهیدان بسیاری برای احیای آن ریخته شده، بوده است و از حمایت و پشتیبانی امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دریغ نورزیده است و همواره جوانان را به حراست از راه انقلاب و مبارزه با التقاط و انحراف دعوت کرده است.

زندگی ساده و زی طلبگی ایشان زبانزد خاص و عام بوده و سطح زندگی او از سطح زندگی عموم مردم نیز پایین تر بود، ایشان از هر گونه شهرت طلبی و مشهور بودن پرهیز داشت

 

ارتحال

انصاری شیرازی سحرگاه روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۳ مصادف با ۱۲ ربیع‌الاول ۱۴۳۶ در شهر قم درگذشت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم ربانی آیت الله انصاری شیرازی را تسلیت گفتند.

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

رحلت عالم ربانی مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی رحمة الله علیه را به بازماندگان محترم و شاگردان و ارادتمندان این حکیم و عارف الهی تسلیت عرض می کنم.

عمر با برکت آن مرحوم یکسره با پارسائی و پرهیزگاری سپری شد و در خدمت علم و ترویج معارف الهی به کار رفت. طهارت قلب و سلامت نفس او مشهود همه کسانی بود که وی را از نزدیک می شناختند. از خداوند متعال رحمت و مغفرتش را برای روح آن مرحوم مسألت میکنم.

سیّد علی خامنه ای - ۱۵/ دی/ ۱۳۹۳

 

پیکر این عالم فقیه در روز دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ در قم تشییع و پس از اقامه نماز میت توسط مکارم شیرازی در حرم فاطمه معصومه به خاک سپرده شد.

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top