|
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ الاثنين ١٥ ذو القعدة ١٤٤١ Monday, July 6, 2020
کد خبر: 522196
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۷ - ۰۹:۰۰
تحلیل پایگاه آمریکایی؛
اوباما توافق کرده و اکنون تقاضای رحم و ملاطفت دارد
اگر این توافق آن قدر خوب است، پس چرا از همین الآن سعی داریم اسرائیلی ها و سعودی ها را با پیشنهاد تازه پشتیبانی سنگین نظامی به نفع خود بخریم؟
اوباما شلیک تفنگ اسلحه اوباما توافق کرده و اکنون تقاضای رحم و ملاطفت دارد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، بعد توافق صورت گرفته میان ایران و غرب، آنچه اکنون توجه ناظران و تحلیلگران را به خود جلب کرده است، نحوه برخورد پایتخت ها با این توافق به دست آمده است؛ کنگره در آمریکا و مجلس شورای اسلاامی در ایران.

 

پایگاه خبری هیل (Hill) در گزارشی از واکنش کنگره به توافق نوشت:« نمایندگان کنگره آمریکا از رأی منفی آسانی برای ردّ توافق برخوردارند.»

 

 

این پایگاه آمریکایی نوشت: «اوباما به پسری می ماند که پدر و مادر خود را کشته و اکنون به عنوان یتیم، تقاضای رحم و ملاطفت دارد.»

 

 

هیل افزود: «گرچه او مرتب تکرار می کند که اگر کنگره با توافق موافقت نکند، ائتلافی که تحریم ها را وضع کرده از هم خواهد پاشید، اما هیچ اشاره ای به این حقیقت نمی کند که در قدم اول، این توافق او بود که ما را به هچل انداخت. با این حال، بیشتر اعضای کنگره رأی به رد توافق او خواهند داد.»

 

 

این روزنامه می افزاید: «پنج دلیل برای آسان بودن رأی منفی برای نمایندگان وجود دارد که هیچ کدام به محتوای خود توافق مربوط نیست:

 

 

اولاً، از منظر سیاسی، دادن رأی منفی به توافق کار آسانی است، چون کسی که رای منفی دهد، در حاشیه امن قرار می گیرد. نماینده می تواند با آرامش خاطر از کافی نبودن رأی مجلس نمایندگان و احتمالا سنا برای باطل کردن وتوی رئیس جمهور، به توافق رأی منفی دهد و به این ترتیب مسؤولیت توافقی که نصیب رئیس جمهور می شود به گردن خود رئیس جمهور خواهد افتاد. بعدها و سال ها بعد، زمزمه "من که گفته بودم" از نماینده به گوش خواهد رسید.

 

 

دوم آن که اسرائیل به صراحت اعلام کرده توافق را یک تسلیم محض دربرابر قدرت مهاجمی می داند که قصد نابودی او را دارد. اسرائیل نسبت به ایران در هر ناحیه انتخاباتیِ هر عضو کنگره دوستان بیشتری دارد. این یک "نه" آسان برای هر نماینده ای با این فکر است که چه کسی نامزد انتخابات خواهد شد و چه کسی از تبلیغات آینده انتخاباتی او حمایت خواهد کرد.

 

 

سوم، اوباما نامزد انتخابات آینده آمریکا نیست و برای به دوش کشیدن عواقب اعمالش در این نزدیکی ها نخواهد ماند. عواقب اعمال او نیز نسبتاً قابل پیش بینی به نظر می رسد: دست ایران اکنون به بمب نمی رسد اما احتمالاً ظرف ده سال این اتفاق خواهد افتاد. بیشتر اعضای کنگره پنج یا ده سال بعد از این هم دم دست خواهند بود، یعنی همان زمانی که تأثیرات واقعی توافق کم کم احساس می شود.

 

 

چهارم، دست کم میان جمهوریخواهان با رئیس جمهور، پیوند قلبی برقرار نیست. رئیس جمهوری که بیشتر دوره ریاست جمهوری خود را به شیطانی جلوه دادن محافظه کاران و اصول آن ها سپری کرده و تلاش به ایجاد تفرقه در جامعه داشته است. همینطور سیاست خارجی او تاکنون مبهم، بی هدف و دائماً مخصوصاً در خاورمیانه و شمال آفریقا بانتایج ضعیف بوده است. با چنین سابقه ای، برای اکثر جمهوریخواهان سخت است که برای خاطر این رئیس جمهور، فرصت شک به خود راه بدهند و فکر کنند در این یک مورد درست عمل می کند.

 

 

پنجم، اگر این توافق آن قدر خوب است، پس چرا از همین الآن سعی داریم اسرائیلی ها و سعودی ها را با پیشنهاد تازه پشتیبانی سنگین نظامی به نفع خود بخریم؟»

 

 

پایگاه آمریکایی هیل در نهایت می نویسد: «توافق نصیب رئیس جمهور خواهد شد، مخصوصاً آن که متن به عنوان یک "توافق" امضا شده و نه یک "پیمان‌نامه"، و بنابراین اوباما می تواند ردّیه نمایندگان را وتو کند. اما او، در هیچ یک از سنا یا مجلس نمایندگان، اکثریت آرا یا چیزی نزدیک به آن را نخواهد آورد. او به "صلح در زمان ما" هم نخواهد رسید. اما او به احتمال زیاد، برای دوسال آخر خود صلح را به ارمغان خواهد آورد.»

 

 

 

505

 

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top