|
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ الخميس ١١ ذو القعدة ١٤٤١ Thursday, July 2, 2020
کد خبر: 522233
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۵ - ۲۲:۲۰
اسپوتنیک از واشنگتن؛
موج ديگري از کاهش قيمت نفت در بازار جهاني در راه است
شاخص های اقتصادی حاکی از آن است که موج دیگری از کاهش قیمت نفت در بازار جهانی در راه است.
نفت1 موج ديگري از کاهش قيمت نفت در بازار جهاني در راه است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک از واشنگتن، پیش بینی کارشناسان بانک مورگان استانلی که خبرگزاری مالی بلومبرگ نیز آن را منتشر کرده است حاکی از آن است که موج دیگری از کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در راه است. به طوری که قیمت نفت در بازار جهانی آنچنان کاهش خواهد یافت که چنین کاهشی طی 30 سال گذشته بی سابقه خواهد بود.


کارشناسان می گویند کاهش قیمت نفتی طی سال گذشته و کاهش سرمایه گذاری ها در زیر ساخت های نفتی باعث کاهش عرضه نفت به بازار جهانی نشده است و بازار همچنان از فراوانی عرضه نفت اشباع است.


نفت موجود در بازارهای جهانی حاکی از آن است همه تولید کنندگان نفت بیشتر از ظرفیت خود نفت صادر می کنند. به عنوان مثال، سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) طی شش ماهه گذشته بیشتر از سقف تعیین شده، نفت تولید کرده و میزان تولید خود راعملا یک و نیم میلیون بشکه در روز بیشتر از سقف تعیین شده نفت به جهان صادر می کند. اوضاع از این هم بدتر خواهد شد. زیرا اضافه تولید ایران نیز با برداشته شدن تحریم ها روانه بازار خواهد شد. در لیبی نیز اوضاع اکنون قدری آرام گرفته است و اگر اوضاع در این کشور ثبات بیشتری پیدا کند پیش بینی می شود میزان تولید نفت این کشور نیز درماههای آینده افزایش یابد. افزایش تولید نفت ایران و لیبی ، قیمت نفت را بیش از پیش به پایین خواهد کشاند.


بر اساس پیش بینی کارشناسان نفتی و نهادهای کارشناسی که در این زمینه فعالیت می کنند، طی سه سال آینده روند کاهش قیمت نفت ادامه خواهد یافت و از این نظر، حتی ممکن است اوضاع برای نفت از سال 1986 نیز بدتر شود.


توضیح آنکه در سال 1986 میزان تولید نفت در جهان آنچنان افزایش یافت که قیمت نفت سقوط کرد. در اوایل سالهای 1980 قیمت نفت هربشکه نفت به حدود 35 دلار (معادل 100 دلار امروز) رسیده بود اما روند افزایش تولید آنچنان افزایش یافت که قیمت هر بشکه نفت در سال 1986 به زیر 10 دلار رسید که معادل اندکی بیش از 20 دلار امروز است. کشورهای صادر کننده نفت از نظر اقتصادی و مالی به شدت متاثر شدند. تاثیر کاهش قیمت بر اقتصاد و سرنوشت کشورها آنچنان مهم وتاثیر گذار بود که برخی کارشناس ، کاهش شدید درآمدهای نفتی را به عنوان یکی از دلایل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قلمداد می کنند./واحد مرکزی خبر/110

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top