خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ الخميس ١٦ ربيع الأوّل ١٤٤١ Thursday, November 14, 2019
کد خبر: 546147
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۱۸:۴۴
واکنش سفیر ایران در آژانس به اخبار غربی‌ها ؛
جنجال‌ها حتی بعد از روز اجرای توافق هم ادامه دارد
رضا نجفی گفت، آن چیزی که مسلم است توافقی هست که ایران با آژانس دارد، بخشی از آن محرمانه است یعنی «نقشه راه»، یک بخشی از آن اشکار است.
رضا نجفی جنجال‌ها حتی بعد از روز اجرای توافق هم ادامه دارد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، رضا نجفی سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری صداو سیما در وین در پاسخ به این سوال که یک خبرگزاری غربی مطلبی از جزییات موافقت نامه محرمانه میان ایران و آژانس نوشته که براساس آن، ایران اجازه داده است از کارشناسان ایرانی  برای بازرسی از یک سایت استفاده شود،گفت : ما انتظار داریم که جنجال های رسانه ای تا روز اجرای توافق برجام و حتی بعد از ان هم  احتمالا ادامه پیدا کند ,بنابراین این گونه خبرسازی ها هدفشان این است که این مسیر را  که روند بررسی اجرای برجام و تصویبش و بعد هم اجرای برجام است، تحت تاثیر قرار بدهند.نجفی افزود: آن چیزی که مسلم است توافقی هست که ایران با آژانس دارد، بخشی از آن محرمانه است یعنی «نقشه راه»، یک بخشی از آن اشکار است که منتشر شده و ضمائمی دارد که راجع به برخی از ترتیبات خاص است که این ترتیبات خاص محتویاتش محرمانه است و نه ایران و نه آژانس نمی توانند این محتوا را اشکار کنند و تعهد دارند, بخصوص اژانس تعهد دارد که محتوای این ترتیبات را محرمانه نگه دارد.نجفی تاکید کرد : بنابراین نه ما و نه آژانس در باره خبرهایی که ممکن است در رسانه ها منتشر شود، نمی توانیم هیچ نظری بدهیم .


وی تصریح کرد: ما انتظار داریم توافقاتی که انجام شده تا الان که  بخوبی پیش رفتیم توافقات انجام شود و منتهی شود به بسته شدن موضوعات گذشته و در این مسیر هم داریم کار می کنیم.


سفیر کشورمان در آژانس در پاسخ به یک سوال دیگر در باره اینکه نشست یک روزه شورای حکام  هفته آینده برای بررسی راستی آزمایی برجام و تبعات مالی آن بر بودجه اژانس برگزار می شود و مدیرکل هم در این ارتباط گزارشی را منتشر و برای مطالعه در اختیار اعضای شورای حکام  و آژانس قرار داده است ,گفت: زمانی که توافق ژنو انجام شد و طبق توافق ژنو اژانس موظف شد که راستی آزمایی کرده و بر برخی از اقدامات داوطلبانه ایران نظارت کند. ان زمان هم شورای حکام یک جلسه ویژه برگزار کرد که به مدیرکل این اختیار را بدهد و همینطور بودجه در اختیارش قرار بدهد که وظایفش را طبق توافق ژنو انجام دهد.


نجفی افزود: حالا که بحث توافق برجام است و وظایفی که آژانس دارد، مدیرکل آژانس نیاز دارد مجوزی از شورای حکام اخذ کند و به همین دلیل یک گزارش چند صفحه ای منتشر کرده که وظایف اژانس را طبق برجام و همینطور ادامه روند کنونی مشخص کرده است .


نجفی گفت: این نیازمند آن است که شورای حکام گزارش مدیرکل را تایید بکند و به وی مجوز بدهد و همینطور نیاز به بودجه دارد که این بودجه اش بخشی داوطلبانه خواهد بود و از طریق کمک های داوطلبانه کشورها جمع آوری خواهد شد و بخشی از ان هم که مربوط به اجرای پادمان است. /خبرگزاری صدا و سیما

 

121

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top