خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ الأحد ١٧ ربيع الثاني ١٤٤١ Sunday, December 15, 2019
کد خبر: 561797
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۱۵ - ۰۹:۴۵
اجرای کنسرت با "همخوانی" یک زن و مرد؛
آغاز دوباره آوازه خوانی زنان
خوانندگی نوع مباح برای زنان در صورتی جايز است که مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد خواه دسته­ جمعی بخوانند يا به تنهايي.
یک زن و مرد 
آغاز دوباره آوازه خوانی زنان
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، روی کار آمدن "علی جنتی" در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید حواشی بسیاری داشت که مهمترین آن موضوع خوانندگی زنان و اجرای کنسرت هایی به سرپرستی زنان در سالن های رسمی وزارت ارشاد و با مجوز بود که حتی مراجع عظام تقلید نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند.
 

بنابراین گزارش، اتفاقی که در وزارت ارشاد دولت تدبیر و امید افتاد و با سال های پیش از آن تفاوت عمده ای داشت، موضوع ورود زنان به کنسرت های عمومی بود. چرا که پیش از آن هم کنسرت زنان در مواقعی برای بانوان تشکیل می شد اما ورود یکباره بانوان به کنسرت ها و پس از آن تولد پدیده ای به نام همخوانی که بهتر بود نامش را دو نفر خوانی می گذاشتند، صورت گرفت.
 

دکتر "سید محمد حسینی" وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره گفت: پدیده ای به نام جمع خوانی و یا همخوانی در وزارت ارشاد وجود داشت که شامل حضور چند خواننده مرد و زن بود که به گونه ای مجوز می گرفت که صدای مرد غالب باشد و اینکه یک مرد و یک زن نباشند و این موضوع دو نفر خوانی که یک زن هست و یک مرد در وزارت ارشاد وجود نداشته و در دولت یازدهم شکل گرفته است.
 

آیت الله مکارم شیرازی نیز در این باره فرمودند: خوانندگی نوع مباح برای زنان در صورتی جايز است که مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد خواه دسته­ جمعی بخوانند يا به تنهايي.
 

رهبر انقلاب نیز خوانندگی زنان را در صورت نداشتن مفسده جایز دانسته است که بعد از استفاده وزارت ارشاد از این حکم فقهی دفتر معظم له توضیح فرمودند که خوانندگی زنان آن هم به صورتی که صدای زن غالب باشد مفسده خواهد داشت.
 

در این میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان بر موضوع همخوانی (دو نفر خوانی) اصرار دارد تا جایی که در مجوز اخیرش به یکی از گروه های موسیقی که در روزهای آینده در فرهنگسرای نیاوران اجرا دارد همخوانی یک زن و یک مرد را آن هم برای گروهی به سرپرستی و مدیریت یک زن صادر نموده است.
 

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گوی ویژه تلویزیونی به مناسبت هفته دولت تاکید کرد: هر مجوزی که ارشاد صادر می کند قبل از اجرا دیده می شود و نظارت صورت می پذیرد و بعد مجوز صادر می شود./ شهدای ایران

115
 

کلیدواژه ها:
زن  |  جنتی  |  فرهنگ  |  شهدا  |  شهید  |  رهبر  |  موسیقی  |  مراجع  | 
مشاهده نظرات

گل بود به سبزه هم آراسته شد

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top