خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٢ ربيع الثاني ١٤٤١ Tuesday, December 10, 2019
کد خبر: 571269
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ - ۱۸:۴۸
مكارم الأخلاق؛
چرا انگشتر عقيق شرافت دارد؟
حضرت باقر عليه‌السلام فرمودند: هر كس انگشتر عقيق به دست كند، تا وقتى كه آن را به دست دارد به نيكى مى ‏نگرد، و همواره خدا نگهبان او خواهد بود.
عقيق  چرا انگشتر عقيق شرافت دارد؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، در کتاب اقبال الاعمال: از حضرت رضا عليه السّلام نقل مي فرمايد: ... در روز غدير خداوند ولايت حضرت على عليه‌السلام را بر كوهها عرضه داشت؛ جلوتر از همه سه كوه پيشى گرفتند. عقيق، فيروزه و ياقوت اين‌ها شدند معادن اين گوهرها و بهترين جواهر و بعد كوههاى ديگر پذيرفتند كه معدن طلا و نقره شدند و هر چه اقرار نياورد و نپذيرفت در او چيزى نروئيد ...

 

در كتاب «فضل العقيق و التّختّم به» نوشته‏ سيّد قريش سبيع ابن مهنّاى علوى مدنى (ره)، به سند متّصل از امام صادق عليه السّلام چنين نقل مى ‏كند: «انگشتر عقيق مايه‏ ايمنى در سفر است.»

 

نيز مؤلّف كتاب مذكور از غيداق و به اسناد او از ابو هاشم داود جعفرى رحمه اللَّه نقل مى ‏كند كه او گفت: اسماعيل بن جعفر گفت: حضرت امام باقر عليه السّلام، نقل كرده است كه آن حضرت پس از نام بردن از عقيق و بيان انواع مختلف آن، در پايان گفتار مفصّلى، چنين فرمود:

 

«هر كس يكى از انواع آن عقيق‏ها را به انگشت نمايد و از پيروان آل محمّد صلوات اللَّه عليهم اجمعين نيز باشد، جز نيكى نبيند و خوبى و گشايش روزى و بى ‏نيازى از مردم و ايمنى از تمام بلاها نصيبش گردد و هم‌چنين مايه‏ آسودگى از شرّ زمام‏دار بيدادگر و از هر كسى است كه انسان از او مى ‏ترسد.»

 

همچنين در کتاب [كنز العمال ۳/ ۳۳۶] از «عبد خير» روايت كرده است كه حضرت على عليه السّلام چهار فقره انگشترى داشت كه از آن‌ها براى انگشت خويش استفاده مى ‏كرد: ۱. «ياقوت»، براى رسيدن به حاجت ۲. «فيروزه»، براى پيروزى بر خصم ۳. «حديد چينى»، براى نيرومندى ۴. «عقيق»، براى نگهدارى.

 

از پيامبر گرامي اسلام صلّى اللَّه عليه و آله نقل شده است كه فرمود: «هيچ گاه نشود كه مؤمن اين پنج چيز را نداشته باشد: شانه، مسواك، انگشتر عقيق، سجاده، تسبيح داراى سى و چهار دانه».

 

روايت دارد دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد دعايش رد نمي‌شود و حضرت رسول صلي الله عليه و آله فرمود دو ركعت نماز با انگشتر عقيق بهتر است از هفتاد ركعت بدون انگشتر عقيق و فرمود عقيق اولين گوهرى است كه اقرار به يگانگى خدا و نبوت حضرت محمّد و ولايت على عليه السّلام كرد و خدا مقدر فرمود هر دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد و به دعا بلند شود آن را رد نكند و آن را عذاب نكند ...

 

پيغمبر صلي‌الله عليه و آله فرمود: انگشتر ياقوت بدست كردن فقر را مى‏ برد و هر كس عقيق بدست كند اميد است كه عاقبت بخير باشد.

معاذ از اميرمؤمنان عليه‌السلام روايت مى ‏كند كه فرمود: هر كس انگشتر عقيق بدست كند خداوند عاقبت او را با امن و ايمان قرين سازد.

 

حضرت صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: مردى به پيامبر اكرم صلي‌الله عليه و آله شكايت كرد كه گرفتار راهزن شده ‏ام، حضرت فرمود: مگر انگشتر عقيق به دست نداشتى؟ كه از بلا نگهدارى مي‌كند.

حضرت باقر عليه‌السلام فرمودند: هر كس انگشتر عقيق به دست كند، تا وقتى كه آن را به دست دارد به نيكى مى ‏نگرد، و همواره خدا نگهبان او خواهد بود.

 

 

 مكارم الأخلاق ـ ترجمه مير باقرى، ج‏۱، صص: ۱۶۸ـ ۱۶۶

کلیدواژه ها:
شرافت  |  فیروزه  |  عقیق  |  غدیر  |  ولایت  |  بلا  |  انگشتر  |  جام نیوز  | 
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top