خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ الجمعة ١٧ ربيع الأوّل ١٤٤١ Friday, November 15, 2019
کد خبر: 571700
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ - ۱۰:۳۸
بامداد چهارشنبه؛
دومین تلاش سناتورهای آمریکایی علیه توافق هسته‌ای
نمایندگان جمهوریخواه سنای آمریکا برای دومین بار تلاش خواهند کرد تا قطعنامه‌ای را علیه توافق هسته‌ای ایران به تصویب برسانند.
کنگره آمریکا / سنای آمریکا دومین تلاش سناتورهای آمریکایی علیه توافق هسته‌ای
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا برای خاتمه دادن به بحث درباره توافق هسته‌ای، ساعت‌های اولیه بامداد چهارشنبه ۲۵ شهریور (به وقت ایران) را برای رای‌گیری مجدد تعیین کرده است.

 

اما نمایندگان دموکرات سنا مثل بار اول مصمم هستند مانع از مخدوش شدن یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی باراک اوباما شوند.

 

هفته گذشته نمایندگان دموکرات سنا مانع از تصویب قطعنامه علیه توافق هسته‌ای ایران با کشورهای گروه 1+5 شدند.

 

با اینکه سنای آمریکا در کنترل جمهوریخواهان است اما این حزب نتوانست حد نصاب لازم را برای رای‌گیری در مورد توافق هسته‌ای کسب کند.

 

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این ناکامی جمهوریخواهان را پیروزی دیپلماسی، منافع ملی آمریکا و امنیت جهان توصیف کرد.

 

در واکنش، جمهوریخواهان فعالیت علیه نمایندگان دموکراتی را که از توافق هسته‌ای حمایت کردند، شدت بخشیده و برخی نهادها هم تهدید کرده‌اند که حمایت خود را از این نمایندگان قطع خواهند کرد.

 

به گزارش بی بی سی، دیروز کمیته ملی جمهوریخواهان کنگره آمریکا نیز با انتشار چند بیانیه، از نمایندگان دموکراتی که از توافق هسته ای ایران حمایت می‌کنند، انتقاد کرد.

 

کیتی مارتین مدیر ارتباطات این کمیته توافق هسته‌ای با ایران را "خطرناک" خواند و گفت این توافق امنیت ملی آمریکا و امنیت نیروهای آمریکایی را به خطر می‌اندازد.

 

علاوه بر این، جمهوریخواهان بر روی قانون جدید تحریم‌های ایران مشغول کارند تا از این طریق ایران را زیر فشار قرار دهند.

 

در سنای آمریکا بحث در مورد یک طرح محدودیت زمانی ندارد، اما اگر ۶۰ عضو از ۱۰۰ سناتور به کفایت مذاکرات رأی دهند، مذاکرات متوقف و رأی گیری انجام می‌شود.

 

پس از تلاش نافرجام برای رای‌گیری قبلی، سناتور میچ مک‌کانل با اظهار تاسف از "کارشکنی" دموکرات‌ها قول داده بود تا این هفته دوباره برای رای‌گیری تلاش کند.

 

اما سناتور دیک دربین، از سناتورهای ارشد دموکرات پاسخ داده بود: «شما می‌توانید ۱۰ بار دیگر هم خواستار رای‌گیری شوید، چیزی عوض نخواهد شد.»

 

بنا بر توافق کاخ سفید و کنگره، مجالس نمایندگان و سنای آمریکا تا پس فردا فرصت دارند که در مخالفت با توافق هسته‌ای، قطعنامه‌ای تصویب کنند.

 

حتی اگر مخالفان بتوانند رأی گیری کنند و اکثریت سنا و مجلس نمایندگان به مخالفت با توافق رأی دهد، رئیس جمهور آمریکا با استفاده از اختیارات خود مصوبه آن‌ها را وتو خواهد کرد و مخالفان طرح هم رأی لازم را برای خنثی کردن وتوی اوباما ندارند.

 

هنوز روشن نیست که آیا جمهوریخواهان یک بار دیگر هم برای رای‌گیری در مورد توافق هسته‌ای اقدام خواهند کرد یا نه.

 

 

106

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top