|
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ الخميس ٥ شوّال ١٤٤١ Thursday, May 28, 2020
کد خبر: 577806
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۷/۶ - ۱۲:۱۲
روزنامه السفیر؛
آل سعود: حجاج کشته شده مقصر هستند!
مسؤولان سعودی برای فرار از اتهام سنگین کشتار حجاج در منا و ناتوانی در اداره مراسم حج؛ خود حجاج را مقصر این فاجعه معرفی کردند.
حج آل سعود: حجاج کشته شده مقصر هستند!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، با گذشت چند روز از فاجعه منا، ابهام‌ها درباره این حادثه در حال افزایش است و مسؤولان سعودی نیز از هر راهی برای شانه خالی کردن از پذیرش مسؤولیت این فاجعه استفاده می‌کنند.


العالم نوشت: "فؤاد ابراهیم" روز دوشنبه در روزنامه "السفیر" نوشت: عربستان خود حجاج را مسؤول کشته شدنشان می داند و از افشای اطلاعات درباره این فاجعه خودداری می کند. این کشور همچنین با همکاری دیگران با کمیته تحقیق مخالفت کرده است.


علاوه بر کشته و یا مجروح شدن صدها نفر، هنوز صدها نفر پس از چندین روز از این فاجعه مفقود هستند و از سرنوشت آنان خبری در دست نیست.


در این بین، درخواستهای بسیاری از سوی کشورها برای شکستن انحصار مراسم حج و خارج کردن آن از دست آل سعود مطرح شده است؛ دلیل این امر کاملا مشخص است؛ همه آل سعود را مقصر می‌دانند.


حتی با وجود آنکه هنوز رقم نهایی قربانیان اعلام نشده، این بدترین فاجعه طی 25 سال گذشته است.


در سال 1990 حادثه تونل "المعیصم" به کشته شدن بیش از 1400 نفر از حجاج منجر شد. بیشتر قربانیان آسیایی بودند.


این فاجعه همچنین پس از آتش سوزی منا در سال 1975 و کشته شدن صدها حاجی بر اثر آتش سوزی و یا خفگی، دومین فاجعه طی نیم قرن گذشته است.


البته برخلاف حوادث گذشته، این بار انحصار روایت ماجرا از دست آل سعود خارج شده است و دولت عربستان دیگر نتوانست تصاویر و خبرهای این فاجعه را به صورت انحصاری و طبق دلخواه خود منتشر کند.


* بازداشت خبرنگاران در اطراف محل حادثه
عربستان این بار برای جلوگیری از انتشار تصاویر محل فاجعه، دوربینهای کار گذاشته شده در آن منطقه را فورا مصادره و خبرنگاران را نیز برای جلوگیری از انتشار خبرهایی متفاوت با روایت رسمی دولت سعودی، بازداشت کرد.


بر اساس روایت منابع بیمارستانی در مکه تا شامگاه یکشنبه 955 جسد شمارش شده و 1250 جسد دیگر از سردخانه ها بیرون آورده شده است. یک پزشک زن عربستانی که در بیمارستان گارد ملی کار می کند، بدون اشاره به نام خود تأکید کرد که شمار قربانیان از 2000 نفر فراتر می رود و مسؤولان سعودی این خبر را بایکوت کرده اند.


رسانه های سعودی نیز در اقدامی پیشدستانه برای سرپوش گذاشتن بر این فاجعه، قربانیان را مسؤول حادثه در منا معرفی کرده و مدعی شدند که حجاج هنگام حرکت به تابلوهای راهنمایی توجه نکردند. توجیهی که خود آن نیز به نوعی کوتاهی مسؤولان سعودی را برای جلوگیری از تکرار اینگونه حوادث از طریق افزایش تابلوهای راهنمایی در طول مسیرها، آشکار می کند.


یک روز پس از این فاجعه، "عبدالعزیز آل الشیخ" مفتی کل عربستان و رئیس هیئت علمای ارشد این کشور در فتوایی در روزنامه "عکاظ" گفت: "تعمد در مرگ در اماکن مقدس خودشی است" وی در کنار این فتوا به حجاج توصیه کرد به قوانین حرکت و عبور و مرور احترام بگذارند و در پایان هم نتیجه تحقیقات را قبل از آغاز آن اعلام کرد و مدعی شد که این حادثه به دلیل ازدحام جمعیت و هل دادن یکدیگر صورت گرفت.


در این بین رسانه‌های سعودی نیز بدون اظهار تأسف از این حادثه، در تلاش برای فرافکنی و سوء استفاده سیاسی از این موضوع و موضع گیری علیه ایران بوده‌اند، این درحالی است که فقط ایران عربستان سعودی را مسؤول فاجعه منا ندانسته و علما و مسؤولان و شخصیتهای سیاسی و دینی بسیاری از کشورهای اسلامی در ترکیه، اندونزی و مصر و ... مواضع مشابهی را اتخاذ کرده، و رسانه ها و مؤسسات و مراکز تحقیقاتی این کشورها نیز چنین مواضعی را مطرح کرده‌اند. در نهایت همگی به این نتیجه واحد رسیده‌اند که تکرار حوادث تأسفبار بیانگر ناتوانی و شکست آل سعود در اداره امور حج است.


بعد از فاجعه منا، اکنون دوباره این پیشنهاد بین المللی درخصوص اداره امور حرمین شریفین مطرح شده، و این امر موجب ترس و نگرانی آل سعود شده است. عربستان اکنون با انتقادهای بسیاری از سوی کشورها مواجه است چرا که حتی یک بار نیز نتوانسته مراسم حج را به صورت امن و بدون قربانی و کشته برگزار کند.

 

کلیدواژه ها:
منا  |  حج  |  آل شیخ  |  مفتی  |  جام  |  آل سعود  |  فاجعه  |  عربستان  | 
مشاهده نظرات

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top