خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ الأحد ٤ شعبان ١٤٤١ Sunday, March 29, 2020
کد خبر: 577834
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۷/۷ - ۰۹:۱۲
تحلیلی بر حوادث سوریه؛
روسیه در سوریه به دنبال چیست؟
سوریه 4 سال است که در جنگ به سر می برد. جنگی که به تلافی بهارهای اسلامی که در منطقه و بر علیه حکام غربی عرب شکل گرفت.
روسیه و سوریه روسیه در سوریه به دنبال چیست؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، سوریه 4 سال است که در جنگ به سر می برد. جنگی که به تلافی بهارهای اسلامی که در منطقه و بر علیه حکام غربی عرب شکل گرفت.

 

به نظر می رسد، حمله تروریست ها به سوریه و ناامن کردن این کشور، به تلافی انقلاب هایی بود که در کشوهای عربی منطقه و بر علیه حکام غرب زده آن کشورها صورت گرفت زیرا غربی ها خوب می دانستند که هرچند ایران در به وجود آوردن بهار اسلامی عربی در منطقه هیچ نقشی نداشته است اما تمام این انقلاب ها نشأت گرفته از انقلاب اسلامی ایران بوده و به همین دلیل در صدد تلافی برآمدند.

 

بهترین گزینه برای تلافی، سوریه بود زیرا در صورت موفقیت این سناریو، غربی ها با یک تیر توانسته بودند دو نشان را هدف قرار دهند؛ اول تلافی بهار اسلامی را بر سر همپیمانان سوریه در بیاورند و مورد دوم که به نظر می رسد بسیار مهمتر از مورد اول است، تامین امنیت مرزهای رژیم صهیونیستی است.

 

اما با این مقدمه سوالی که اینجا مطرح می شود این است که روسیه چرا به طرفداری از بشار اسد روی آورده و آیا مسکو از این حمایت، عایداتی را خواهد داشت یا نه؟

 

به نظر می رسد که دلیل حمایت های روسیه از اسد و لشکر کشی های این کشور به دمشق و تاسیس پایگاه دریایی روسیه در سواحل غربی سوریه دلایل مختلفی دارد که در این مجال به صورت خلاصه به بعضی از آنها اشاره می شود.

 

برخی تحلیلگران خاورمیانه بر این باورند که هدف اصلی روسیه، این است که در صورت از هم پاشیدن و تجزیه سوریه، ایجاد یک دولت علوی که مواضعی مخالف با غرب و آمریکا خواهد داشت در سوریه تضمین شود که البته این سناریو بسیار دور و  بعید به نظر می رسد و دولت روسیه حاضر به تجزیه سوریه نخواهد بود زیرا در این صورت سناریوی آمریکایی ها پیروز شده است.

 

از طرفی چندی پیش، باراک اوباما در پایگاه نظامی فورت مید در شرق آمریکا در مورد دخالت نظامی روسیه در سوریه گفته که به نظر می رسد اسد به حد کافی دچار نگرانی شده است که مشاوران روس را به این کشور دعوت کرده و ارسال تجهیزات روسیه را خواستار شده است.

 

اوباما افزوده که این پیام را به روسها می دهیم که شما نمی توانید راهبردی را در سوریه ادامه دهید که محکوم به شکست است.

 

رئیس جمهور آمریکا در پایان نیز تاکید کرده که به رغم افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه ، واشنگتن مسیر عملیات خود علیه داعش را در عراق و سوریه تغییر نخواهد داد.

 

از این سخنانی که اوباما چندی پیش به زبان آورده مشخص می شود که یکی از دلایل حضور نظامی روسها در سوریه می تواند اعاده حیثیت روسها در بین جامعه جهانی باشد تا به تمام دنیا ثابت کنند که روسیه هم مانند ایالات متحده می تواند در دنیا تاثیرات مستقیم داشته باشد حتی به رغم مخالفت غرب و آمریکا.

 

اما دلیل دیگری را که برای دخالت نظامی مسکو در سوریه می توان برشمرد  به موضوع اوکراین و کریمه بر می‌گردد.

 

غربی ها و به خصوص آمریکایی ها توانستند بالاخره و پس از کش و قوس های فراوان، اوکراین را از تحت لوای روس ها بیرون بیاورند و دولتی غرب گرا را در همسایگی روسیه مستقر کنند و حتی بعد از این پیروزی هم کوتاه نیامده و در صدد استقرار سیستم دفاع ضد موشکی ناتو در کنار مرزهای روسیه هستند.

 

همین دلیل باعث حساسیت روسیه بر موضوع سوریه شده و برخی از تحلیلگران نیز معتقدند که استقرار و تاسیس پایگاه نظامی روسها در حاشیه غربی سواحل سوریه بیشتر از اینکه به خاطر حمایت از دولت مستقر در دمشق باشد، به خاطر استقرار نظامیان روس در کنار مرزهای رژیم اشغالگر است تا بتوانند در موضوع اوکراین برگ برنده را در اختیار داشته باشند و خروج خود از سوریه را منوط به خروج ناتو از اکراین قرار دهند.

 

پس طبق تحلیل‌های که نگاشته شد می توان نتیجه گیری کرد که داعش خطر اصلی برای روسیه نیست بلکه داعش بهانه بسیار خوبی برای حضور روسها در خاور میانه است همانگونه که داعش برای غربی ها هم تبدیل به همین بهانه شده است.

 

 

202

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top