|
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ الاثنين ٣ صفر ١٤٤٢ Monday, September 21, 2020
کد خبر: 595156
نظرات: 391
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۱۷ - ۱۰:۲۷
عوامل برنامه فیتیله باید پاسخگو باشند؛
همصدا با خشم مردم آذربایجان؛ اعتراض بازیکن تراکتورسازی به برنامه فیتیله
بازیکن تیم فوتبال تراکتورسازی اعلام کرد: «عوامل برنامه فیتیله باید پاسخگوی این کار ناپسند خود باشند.»
سعید آقایی همصدا با خشم مردم آذربایجان؛ اعتراض بازیکن تراکتورسازی به برنامه فیتیله
به این مطلب امتیاز دهید
73.1% 26.9% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، دو روز پس از آنکه اجرای یک نمایش در برنامه فیتیله موجی از ناراحتی را میان مردم آذربایجان به وجود آورد، حالا سعید آقایی بازیکن تراکتورسازی هم به جمع معترضین پیوسته و نسبت به این موضوع واکنش نشان می دهد.

 

او در این باره در صفحه اجتماعی خود نوشت: «واقعا جای تاسف دارد که با احساسات مردم شریف آذربایجان بازی می کنند. من هم جا دارد تاسف و ناراحتی خودم را بیان کنم. عوامل برنامه فیتیله باید پاسخگوی این کار ناپسند خود باشند.»

 

گفتنی است در یکی از آیتم های فیتیله به نام "هتل فیتیله ای" پدر و پسر ترک زبانی قصد ترک زودهنگام هتل را دارند و علت آن را نیز به صورت دست و پا شکسته و هم ترکی و هم فارسی بوی بدی اعلام می کنند که از اتاق آنها استشمام می شود. مدیر پذیرش هتل هم بعد از بررسی متوجه می شود که فرزند این مسافر به اصطلاح ترک زبان، به جای استفاده از مسواک از فرچه توالت برای شستن دهان خود استفاده کرده است و این بوی بد نیز از دهان این کودک متصاعد می شود.

 

 

109

مشاهده نظرات

سلام.ما تورک هستیم نه ترک این مشکل لهجه شماست.یک.وبعدشما .پارس.هستین نه فارس.قصد توهین ندارم ولی از خودم وتاریخم بگم از بابک شروع کنم.افشینتونو بشناسید ببینید چیکار کرده در تاریختون تا رضاخان بیسوادتون بعدش مابا غیرتمون معروفیم به با غیرت هرچی بگی بر میخوره ولی ......؟شهریار گنجوی.نسیمی.سهند.کریمی.ووو؟؟؟کسایی که میدونه نیاز به گفتن نیست تا به امروز که رهبر عزیزمون.بگذریم از این حرفاحرف امروز بگیم الا ای فارس تهرانی شما باکلاس شما خوب شما پایتختی پس کو فرهنگت پس خود میدونی بلف زدی بازم ولش این که بخاییم اینجوری حرف بزنیم یعنی بیا دعوا کنیم.من اینو به کسایی مینویسم که خیلی اغا یا خیلی خانم هستن .....دیگه گذشته ها گذشته اگه ماپیش هم باهم کنار نیاییم مثل کشورهای بغلی باید با کسی کنار بیاییم که به نامسمون وخاکمون چشم تمع دارن سر نوشت اینجوری افتاده که ماهم باهم کنار بیاییم پس قدر این کشوررو بدونیم وقدر رهبرمونو.وکسایی که این کارو کم اهمیت میدونن وکسی که چنین اشتباهی باعث شده.خیلی .......خورده باجدابادش.وسلام تمام تورک غیرتلی انسانلارین قاداسین الیم.بیر سز تامام تورکلره اوشاغلاروزا اوز دیلینده اورگدین.فرهنگ ایله بیزیمکیدی

پاسخ

۵

۰

برو نان بر بری تو بخور

پاسخ

۶

۹

[...]یاشاسین اذربایجان

پاسخ

۱۶

۸

سلام.هموطنان عزیز من شخصی هستم که در تبریز زندگی میکنم.این خبرهایی که به اطلاع دوستان میرسه جز بزرگنمایی چیز دیگه ای نیست. من چند روزه که داخل شهر میرم و میام اصلا همچین خبری نیست.روز دوشنبه مردم با ارامش و بدون درگیری اومدن و اعتراض خودشون رو اعلام کردن و رفتن.یه اتفاقات خیلی کوچیکی افتاده بود اما به اون حدی نبود که رسانه ها دارن گندش میکنن. خیلی از هموطنان آذربایجانی به حل دموکراتیک مسائل اعتقاد دارن!ما مسائل خیلی بزرگتری داریم که باید اول اونها رو حل کنیم. حداقل این شهر ما حدود سه میلیون جمعیت داره که دو سه هزار نفر به شکل اعتراضی به خیابان اومدن و با شعار خواستن که حرفهاشون رو بزنن. این رو نمیشه به کل آذربایجان تعمیم داد.ما جنبه ی خیلیزیادی داریم و خواهیم داشت.در ضمن همه ی ایران سرای من است! موفق باشید.

پاسخ

۱۲

۶

۰

۰

ترکای... کاسه کوزهتونو جمع کنید شما ففقط بازمانده ای از تجاوز مغلولایید نه بیشتر. کرد و لر آریایی تبارن، خدایا شکر که نشدم ترک

پاسخ

۱۹

۵۳

۰

۲

۰

۰

۰

۰

۱۴

۴

۰

۱

۳

۱۵

۱

۳

تا زمانیکه [...] این توهین ها همچنان در آینده برای همه اقوام ترک بلوچ عرب کرد لر همه تکرار خواهد شد. تا زمانیکه [...] حفظ وحدت و یکپارچگی ایران- تا زمانیکه فارس افکار خودش و تغییر ندهد، این توهین ها ادامه خواهد داشت- بابا ما در ایران زبان رسمیمون فارسی هست و این مساوی با این نیست که ایران یعنی فارس- این و فارس بهید بفهمد- تازه برای انتخاب زبان رسمی هم تو ایران انتخابات آزاد نگذاشتن که ببین کدوم زبان بیشترین رای و میاره و به زور رضاخان لعنت الله چبوند به اقوام ایران
چرا اسم خلیج فارس نباشد خلیج ایران- چرا حتی تو نامگذاری یک خلیج اسم فارس و میذارن نه اسم ایران و ؟
وقتی اسم خلیج فارس باشد خلیج ایران اونوقت همه ی اقوام ایران احساس تعلق میکنن به آن نه فقط قوم فارس- پس دوستان ببینید مشکل ریشه ای است و همه جا [...] حتی تو اسم گذاری یک خلیج
وحدت وحدت گفتن الکی بوجود نمیاد
برای ایجاد وحدت و یکپارچگی ایران در وهله اول باید تفکرات نژاد پرستانه سیستم فارس تغییر کند که اگر تغییر نکند اوضاع ایران زمین خوب نخواهد بود
ولی همون عرب ها که ما قبولشون نداریم میان اسم همون خلیج را میذارن خلیج عرب که یک نوع اتحاد و وحدت بین خودشون ایجاد کنند و مثلا نمیذارن خلیج امارات یا خلیج قطر یا خلیج عربستان
ولی ما چیکار میکنیم عوضش
زبان رسمی ایران را مساوی با کل ایران میگیریم
ایران مساوی با فارسستان نیست
این وباید [...] تو منطقه ایکه دشمنان در کمین ایران نشسته ان و میخوان ایران و تیکه تیکه کنن ،آب تو آسیاب دشمن نریزن
[...]

پاسخ

۸

۴

یاشاسین آذربایجان غیرتلی دیارمز

پاسخ

۱۵

۵

بابا اینا دیگه شورشو دراوردن هی اعتراض هی سر صدا واقعا که ..... دولتم بی خود اینا رو پررو کرده آخه مهمان از صاحبخونه بزور دیگه ندیدیم یه دفعه بگید فارسا شما برید بیرون ایران مال ماس

پاسخ

۱۲

۱۹

۰

۰

۰

۰

خبر رسیده فیتیله ها رفتن خارج کشف حجاب کردن.

پاسخ

۹

۱

اونوقت میگن چرا مردم به ماهواره رو میارن بیا!!!!!یه فیلم پرطرفدار هم که بود اینجوری از بین رفت بابا مگه این برنامه برای بچه ها نیست پس بذارید بچه ها نظر بدن بگن توهین بود یا نه ؟شما چرا خودتون رو قاطی می کنید که یه ذره جنبه هم ندارید.جمع کنید بساط بی جنبه بازیتون رو

پاسخ

۱۳

۵۲

[...] اینهم نمونه اش.

پاسخ

۰

۰

با سلام. با خواندن مطالب و دیدن برنامه؛ اصلا حرفی برای گفتن نمیماند. عزیزان دو مطلب را فراموش نکنیم:1. اعتراض و دفاع از حق وحقوق ؛وظیفه هر انسان است که اگر در پی گرفتن حق خود نباشد مطمئنا مشکلی دارد!!
2: این عزیزانی که این قضیه را توهین نمیدانند و یا شوخی و ظنز فرض میکنند ؛متاسفانه با دیدی بسته و ضعیف عمل میکنند که نیاز به فعال سازی ذهن خفته ی خود دارند.
* البته منظور از اعتراض و گرفتن حق؛ با استفاده از روش ها متمدانه. چون کلا با زد و خورد مخالفم.
آخه مطمئنم خیلی ها منتظرن صر و صدایی بشه و از آب گل آلود ماهی بگیرنٰ! خواهشا به آذربایجان باز اسم سیاسی نزنید . طبیعتا غیرت و مردانگی آذربایجان برکسی پوشیده نیست و قرار نیست به اسم غیرتٰ سواری هم داه بشه.
زندگی مسالمت آمیز با گرفتن حق و حقوق و احترام متقابل.
کسی توهین کرد حتما جوابش توهین است.
یعنی از وقتی این قضیه را دیدم به خدماتی که تا الان به این(فلان ...!!!) دادیم؛ ناراحتم میکنه..
امیدوارم تکرار نشه! امیدوارم..

پاسخ

۴۳

۵

http://www.jamnews.ir/detail/News/595779
این متن واقعا حرف دل منو زد

پاسخ

۲

۲

آى هموطن آريايى ى كجايى ؟ چرا پيدايت نيست ؟!

آى هموطن آريايى كه صبح تا شب وطن و ايران لقلقهء زبانت است ! كجا هستى ؟ چه مى كنى ؟

آى هموطن آريايى كه وقتى گردى بر روى تخت جمشيد مى نشيند صبح تا شب خواب ندارى !

آى نوادهء كورش كبير بنيانگذار منشورحقوق بشر !!

آى با مرام !! خوش معرفت !!
آى صاحب و مالك تمام نيكيهاى تاريخ! آى انسانهاى معصوم تاريخ ! آى هموطن خوابيده در تاريخ و قهر با واقعيت !


آى ! وطن پرست !! آى كسى كه صبح تا شب و شب تا سحر فرياد ايران يكپارچه و سربلند را سر مى دهى ! كجا هستى چه مى كنى ؟

آى هموطن آريايى كه در عالم رسمى مرا آذرى مى نامى و در جوكها "يه تركه" بد جور صدايت گرفته است. خدا بد ندهد !

آى هموطنى كه آنقدر تيز هوش هستى كه تا مى گويم "ت" تو تا "پانتركش" را خوانده اى!!!! چقدر عجيب است كه فرق توهين و ترور شخصيتى را با شوخى نمى دانى ! چقدر عجيب است كه در مقابل توهين به ميليونها هموطن كذايى ات سكوت كرده اى !

آى هموطن آريايى ! چقدر سكوت سنگينى كرده اى ! به من بگو اين وطن كه تو تعريف مى كنى دقيقا كجاست؟ و من كجاى آن قرار گرفته ام ؟! بيا يكبار هم كه شده سنگهايمان را وابكنيم !

چگونه از منشورحقوق بشر و وطن پرستى دم مى زنى اما در مقابل شنيع ترين توهين هابه ميليونها هموطنت نه يكبار كه بارها سكوت مى كنى و دم بر نمى آورى ! از كدام وطن و كدام هموطن صحبت مى كنى ؟ از كدام حقوق بشر صحبت مى كنى ؟! بالاخره ما اينهمه ادعاى وطن پرستى و اتحاد را باور كنيم يا اين سكوت سنگين در قبال توهين به هموطن را ؟! دم خروس يا قسم حضرت عباس كداميك ؟!

هيچ فكر كرده اى كه چقدر زشت است كه به هر بهانه اى شنيع ترين توهين هاى نژادپرستانه به هموطنان ترك و عرب و لر را در كشورى انجام مى دهند كه داعيهء تمدن برتر و بنيانگذارى حقوق بشر را دارد ؟!! و تو اگر در دل نيشخندى نزنى سكوت مى كنى و با سكوتت بر آن صحه مى گذارى ؟ از كدام هموطنى صحبت مى كنى ؟!

چطور رويت مى شود به من بگويى "هموطن" !! در حاليكه هر حركت و واكنشى از من براى طلب حقوقم را توطئه بخوانى و در مقابل فحاشى به من سكوت كنى !!

من بارها عيار هموطنى خود را با تو ثابت كرده ام ! از مشروطه بگير تا جنگ ! از اقتصاد بگير تا ورزش ! اما تو كه ادعاى وطن پرستيت گوش عالم و آدم را كر كرده است براى من چه كرده اى ؟!! به جز سكوت و نمك پاشيدن بر زخمم ! در قبال توهين آشكار به ميليونها هموطنت، اعتراض و تظاهرات و ... پيشكش يك بيانيه صادر كردى ؟! براى خالى نبودن عريضه يك اطهار تاسف خشك و خالى كردى ؟! البته فراموش كردم ! چرا يك كار را هميشه خوب انجام مى دهيد ! "كمپين حمايت از توهين كننده به هموطنانتان" !!! نكند اتوبان هموطنى با تو هم چون اتوبان رفاقت با على پروين يكطرفه باشد ؟!! اما مطمئن باش هيچ اتوبانى مادام العمر نمى تواند يكطرفه باشد !! داستان هموطن بودن با شما براى من يك طنز تلخ است ...!

آى هموطن آريايى ! به من حق بده كه در وطن پرستيت و تعريفت از وطن و هموطن بدگمان باشم ! به من حق بده كه وطن پرستيى كه در ٢٥٠٠ سال قبل خوابيده است حالم را بهم بزند! براى اينكه به هيچ كارى نيامده و دردى از من و تو دوا نكرده است!

آى هموطن آريايى!! بيا بنشينيم يكبار ديگر وطن و هموطن را تعريف كنيم !!! شايد روزى چون امروز به كارمان آمد...

پاسخ

۴۰

۱۵

اقایان بیخودی نظر ندهید.تو سریال پایتخت شاید ادای لهجه مازندرانی هارادر میاوردندولی کی به انهاگفته شدبه جای مسواک بافرچه دهنشون را تمیزکنند.اگر هر قومی اینو قبول کند ما اذری ها اون موقع حرفی نداریم وساکت میشیم.باید باعوامل شبکه وکارگردان ومسولان برنامه برخورد جدی وازمردم بزرگ وبافرهنگ اذری ها وترکها معذرت خواهی کنند.ناسلامتی این هم رسانه ملی مان هست که به بچه هامون بد اموزی میدهند.اانها غلط کردنداگه طنز ومنظوری ندارندچرا بازبان سلیس فارسی اجرا نمیکنند.کجایندنمایندگان بی عرضه تمام استانهای اذری وترک زبان بایدازحق مردم وابروی مان دفاع وپیگیراین قضیه بشوند.والان هم به انتخابات نزدیک میشیم وما اون موقع هم برای دم نمایندگان افتابه میبندیم وروی بینی شان باچماغ میزنیم. چوایران نباشد تن من مباد.زنده باد ایران اسلامی یاشاسین ایران اسلامی ویاشاسین اذر بایجان ایران کورباد دشمنان ایران اسلامی مخصوصا امریکا ی شیطان وجنایتکار.اسراییل غاصب خون خوار. انگلیس پلیدوروباه صفت.{زنده بادرهبراذرییم الامام سیدعلی خامنه ای حفظ الله تعالی} یاعلی یاحق نظرت بر نگرده.

پاسخ

۱۵

۲

به یه ادم زیبا [...]

پاسخ

۰

۰

حقیقت تلخه

پاسخ

۴

۴

۳

۰

از شوخی بگذریم [...]

پاسخ

۲

۰

کمپین استعفای رئیس صداوسیما باید به راه بیافتد

پاسخ

۱۷

۵

بی لیاقتی و بی شرمی از خود صدا سیما ی بی شعور است

پاسخ

۱۵

۱

حاکمیت باید یک فکری برای صدا و سیما بکنه چون این رسانه داره تیشه به ریشه این مملکت میزنه , اگر این دلچرکینی ها رو تو جامعه پخش کنه و ملت بجای اینکه نگران آینده خودشون و مملکت باشند با هم دشمنی میکنن . دروغگوئی و جعل واقعیت و بدنام کردن اشخاص که تو تخصص صدا و سیما هستش , چند ماه قبل یک سازمان بین المللی لیست شهرهای آلوده از نظر محیط زیست و آلودگی هوا رو پخش کرد که اتفاقا اهواز در اول لیست قرار داشت . این رسانه مریض بجای اینکه بفکر مردم اهواز باشن , زود یک مجری اتو کشیده و دوربین رو برداشته و از مردم اهواز مصاحبه گرفتند که تو یک پارک که همه جا سرسبز و گل و بلبل بود و هوا هم عالی , و شروع به مسخره کردن این سازمان و ربط دادن این گزارش علمی به صهیونیسم و استکبار جهانی و بعد محکوم کردن و مشت زدن و لگد پراکندن . اتفاقا چند روز بعد تو اهواز باران اسیدی بارید و چقدر مردم بستری شدن و بچه ها نتونستن به مدرسه برن .
حالا شما در مورد این سازمان چه دیدگاهی پیدا میکنین که سازمانی که متعلق به تمام مردم ایران است بجای بفکر مردم بودن فقط سعی در اثبات نظرات بیمارگونه خودش است و شده هیزم کش جهنم که هر کی سفارش بشه میتونه اون رو به عرش برسونه و یک انسان پاک رو بزیر بکشه .

پاسخ

۵

۱

زاید تو یه نفهم به تمام معنایی

پاسخ

۹

۰

آقا من اصلا متوجه نمیشم چرا وقتی کمال تبریزی به اون صراحت توی سریالش به بختیاریها توهین میکنه تنها کاری که میکنن اینه که جلوی پخش رو میگیرن ولی فیتیله ایها که اتفاقا یکیشون هم ترک پخشه برنامشون که تعطیل میشه هیچ کلی از مسؤلینش توبیخ میشن و تازه میگن اخراجشون از سازمان هم بسیار محتمل

پاسخ

۱۰

۴۹

هموطن بختیاری عزیز سلام
من ترکم واهانت به هر کسی باشه زشته , این کارهای زشت که از صدا و سیما بیرون میاد و سابقه اش هم کم نیست باید قطع بشه . باید تاوان این افعال ناپسند را بدن که برای همیشه لودگی را بجای طنز قالب نکنن با این حجم بودجه که میگیرن سالی چند تا برنامه تولید میشه که ارزش وقت تلف کردن رو داشته باشه . حالا پرروئی رو از حد میگذرونن که چرا ملت ماهواره نگاه میکنن . باور بفرما تعداد بچه های مدارس که لهچه شون به ترکی استانبولی بیشتر میخوره که به مدارس بخشنامه میفرستن که والدین این بچه ها رو احضار کنن , این معنیش یعنی چی , مسئول این تعداد زیاد خریداران لوازم بهداشتی حلزون رو کی جبران کرد . این صدا و سیمای خاک بر سر که فقط معاونت سیاسی دارن کار میکنن و از چسبوندن تکه های تصاویر مختلف یک شاهکاری میسازن که آدم حیران میمونه که چیزی رو که میبینه باور کنه یا مستند صدا و سیما رو , فقط شما پول تبلیغات رو تقدیم این سازمان بکنید و هر چی دروغه رو تبلیغ کنید , پدیده شاندیز اگر تلویزیون نبود به نظرتان میتونست گوش اینهمه هموطن رو ببره . زیاد عرضی نیست فقط این را بگم که من از صدا و آهنگهای مرحوم مسعود بختیاری و رضا سقائی بقدری لذت میبرم که از هنرمندان همزبانم نه , حتی معنی شعری رو که خونده متوجه نمیشم اما یکرنگی و مردمی بودن این هنرمندان مرحوم را دوست دارم

۵

۰

من اراکی هستم. هیچ پیش داوری هم نمیکنم. فقط خداییش به این فکر کردید که تو این برنامه بارها لرهای عزیز رو مسخره که نه ولی باهاشون شوخی کردن. ولی یه یه بار اونا اعتراض کردن؟ جمع کنید بابا بیچاره ها انگار قتل کردن

پاسخ

۱۸

۶۶

آقای تهیه کننده برنامه به اصطلاح "مردمی و پربیننده فیتیله "خیلی دوست دارم به این سوالات جواب بدید:
1)آیا راه بهتری برای آموزش مسواک زدن به کودکان بدبخت این کشور وجود نداشت ؟ یا حتما باید به بچه ها آموخت که نکند به جای مسواک از فرچه دستشویی استفاده کنند....
2)چرا باید موضوع عدم تشخیص مسواک از فرچه دستشویی توسط شخص ترک زبان ارائه شود؟
3)اگر هدفتان یاددهی مفهوم مسواک با این سناریو!!!(مزخرف) بود چرا از فارسی زبانها استفاده نکردید؟
واقعا متاسفم براتون
این توهینتون با هیچ چیزی جبران نمیشه واقعا ناراحتمون کردید...
نمردیم و فرق بها دادن به ملت آذربایجان و توهین رو فهمیدیم...
اوناییکه گفتن بی خیال و توهینی در کار نبوده ....
این برنامه نه تنها توهین به شعور ترک ها و ترک زبانهاست بلکه توهین به کل مرم ایرانه ...
یعنی بچه های ایران فرق مسواک و فرچه دستشویی رو نمیدونند؟؟؟؟

پاسخ

۶۸

۶

از وقتی [...] بایدم انتظاری نداشته باشیم

پاسخ

۲۴

۵

دوستان عزیز آذری زبان ، چندسالی هست که صداوسیما با ساخت سریال بی محتوا و موهن پایتخت به گویش و لهجه مردم مازندران بی احترامی می کنه و شما عزیزان می خندید ، حالا یک مقدار جنبه و ظرفیت هم بد نیست

پاسخ

۱۱

۴۹

۲

۱

۰

۱

درود بر بختیاریهای دلاور

پاسخ

۱۴

۱۱

بزار بقيه اقوام كه صاحب ايران وتاريخ ايران شده اند هم بفهمند كه توهين وافترا يعني چه ؟؟؟؟
آذربايجان صاحب تاريخ ايرانه ؟؟؟؟ ببخشيد صاحب كدوم قسمت از تاريخ ايران هستي؟؟؟ كدام افتخار را براي ايران وايراني آفريدي؟؟؟؟؟ كدام فتح وفتوحات را انجام داديد؟؟؟؟
همه چيز همانند نهضت وانقلاب مشروطيت است كه با حماسه ولشكركشي وجانفشاني بختياري به ثمر نشست والان شده ارث وميراث شماها كه اصلا در مشروطه نقشي نداشتيد
من هم اين حركت صداوسيما را محكوم مي كنم وتوهين به هرشخصي را محكوم مي كنيم ولي خوب است بعضي وقتها بفهميم مزه بعضي چيزها هم چطور است !!!!!!!
لازم به ذكر است كه نيمي از موزه ملي ايران متعلق به لر وبختياري وتاريخ وتمدن وفرهنگ اين قوم مي باشد وكوروش كبير بختياري هم نماد سازمان ملل وتمام ملل جهان است

پاسخ

۷

۲۹

۰

۰

من شخصا به نوبه خود از رییس صدا و سیما میخوام بیاد جلو دوربین با فرچه دسششویی مسواک بزنه تا ببخشمش فیتیله ایها موردی ندارن اون نظارتهایی که میشه تو صدا سیما تا اون برنامه یا فیلمی تا پخش بشه اونا مقصرند شایدم اونا تقصیری ندارن چرا چون خودشون به فرچه توالت مسواک میزنن حتما همین طوره

پاسخ

۵۲

۹

سلام بر ایرانیان..البته که توهین بده و کاریست ناپسند.ولی واقعا فکر نمیکنید که هر سریال یا فیلمی ساخته میشه بعضی ها موضع میگیرن.این حماقت نه غیرت.غیرت حراج نوامیس و.... که ماها بیخیال نشستیم.مثلا جناب خان که لهجه جنوبی داشت چرا یکم مردم شریف خوزستان ناراحت نشدن

پاسخ

۹

۵۳

سالهاست در صدا و سیما,طنزهایی ساخته میشه که شوخی ها و حتی اهانت هایی رو به مردم شریف و شهید پرور اصفهان روا میدارند...ولی خب ما بیشتر جنبه شوخی اونا رو درنظر میگیریم.از هموطنان فهیم آذری هم درخواست دارم همه چیز رو به هم ربط ندید...

پاسخ

۱۲

۶۲

۲

۱۳

اعدام چرا... اون موقع که کمال تبریزی به بدترین شکل ممکن به بختیاری ها توهین کرد و لرهای بختیاری در استان های خوزستان لرستان چهارمحال و بختیاری بوشهر لرستان فارس و اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد و تهران در جهت دفاع از حقوق قومی خود به تظاهرات پرداختند همین شماها نبودید که می گفتید بختیاری ها بی فرهنگ و بی ظرفیت و بی جنبه و... هستند در حالی که ما هرچه می گفتیم این بار نوبت ما بود که بهمون توهین کنند دفعه بعد نوبت شماست و آسیاب به نوبت هست. ولی شما زیر بار نمی رفتید این هم سزایش. حالا بسوزید و بسازید.. مخصوصا که کارگردان و بازیگرش ترک هستند.. خدایش من نمیدونم چطور فردا می خواهید بگید که ترک هستید

پاسخ

۱۳

۶۴

۲

۲

۱

۵

۲۳

۱۱

نميفهمم چرا بعضي از تركهاي عزيز انقدر جو گرفته و بيجنبه هستن، انگار اسمون دهن باز كرده دوستان رو پرت كرده بيرون ، بابا ي برنامه سرگرمي براي كودكان بوده، عوامل برنامه ادعاي مستند علمي ندارن كه ، ٤٠،٥٠ سال پيش تو انگليس تو سريال كمدي نخست وزير كه نفر اول سياسي شونه رو باهاش شوخي ميكنن(بله جناب نخست وزير شبكه ٢پخش ميكرد) اب از اب تكون نميخوره بعد اينجا...... بعدام مثلا تو ي فيلم ي نفر ترك يا لر يا كرد يا.... نقش دزد رو بازي كنه ، ميشه جمع بست همه اون قوم دزد اند؟؟؟ پس چون چندسال پيش ي دندانپزشك به مريضهاش تجاوز كرده هيچكس داندانپزشك نره، همه دندانپزشكها رو اتيش بزنيم از درد دندان هم همه بميريم....

پاسخ

۱۵

۶۷

۱

۰

۱

۰

۴

۰

۱۶

۲

۴۲

۱۱

اگه سواد کافی داری حتما بخون شاید بفهمی ای کاش بفهمی

نشانه شناسی در برنامه توهین آمیز فیتیله ماهرانه طراحی و اجرا شده است.
هتلی که سمبل ایران است و البته رییس و صاحب هتل هم قاعدتا فارس زبان است. پدر و پسری که ترک زبان هستند و قاعدتا هیچ سهمی در هتل ندارند بلکه در یکی از اتاقهای این هتل مستاجر هستند ،دقیقا مطابق ایدئولوژی پان ایرانیستی که فارس را صاحب اصلی ایران میداند و ترکها را مهاجرینی که هیچ حقی در آن ندارند.
جواني كه لباس قرمز هويت طلبي را بر تن نموده است و تركي حرف مي زند.
مستاجرین ترک به اعتراض برخاسته اند و با جاروجنجال میخواهند هتل را ترک کنند بهانه شان هم این است که هتل بو میدهد. پان ایرانیستها به این نتیجه رسیده اند که خواست اصلی حرکت ملی آزربایجان جداشدن از ایران و استقلال طلبی است.
اما رییس فارس ، بسیار متمدنانه و دموکراتیک برخورد میکند با ادب تمام از مستاجرین ترک میخواهد که هتل را ترک نکنند چونکه منافعش به خطر می افتد اما ترکها با سماجت آمیخته با حماقت فقط حرف خود را میزنند. پدری که معرف نسل قدیم است و از نسل جدید حرف شنوی دارد.
رییس فارس،اما با متانت و وقار، از محاسن و امکانات هتل میگوید از اتاقی که رو به دریاست و پرندگانی که بطور سفارشی جلوی پنجره پرواز میکنند، هرچند این نشانه ، مصداق خارجی در هتل ایران برای ترکان ندارد اما اتاقهای فکر راسیسم از چند سال قبل تبلیغات دروغین را برای همین روزها راه انداخته اند و هرسال خبر میدهند که سازمان ملل، تبریز را در بین شهرهای ایران بهترین شهر از نظر امکانات برای زندگی انتخاب نموده است.هرچند حتی یک لینک ناقابل از خبر مربوطه در هیچ کجای سازمان ملل وجود ندارد.
اما ترکها قانع نمیشوند چون اهل منطق نیستند حتی سراغ مترجم را هم میگیرند چون از دید شوونیسم فارس، ترکها زبان نفهم هستند و زبان بین المللی فارسی را متوجه نمیشوند.
با این همه ارباب فارس، که خیرخواه مستاجرین ترک است موضوع را پیگیری میکند و با ذکاوت خودش ، منشاء بوی بد را پیدا میکند بله دهان جوان ترک. هر وقت که جوان دهن باز میکند بوی گندش همه را آزار میدهد .از دید شوونیسم حاکم، زبان و فرهنگ و هویت ترک آزربایجان ، متعفن و آزاردهنده است .ارباب فارس بیکار نمینشیند و در نقش درمانگر و منجی ظاهر میشود با خوشبوکننده و اسپری به رفع این عیب میپردازد، سمبلی از تلاش شوونیسم حاکم در هویت زدایی از ملت ترک آزربایجان .
پدری که نهایتا به اشتباه خود پی میبرد و از ارباب فارس طلب بخشش میکند نسل قدیم که دنباله رو هویت طلبی نسل جوان آزربایجانی است ، نسلی جوانی که پیشتاز حرکت مدنی هویت طلبی و استقلال خواهی است.
این برنامه هرچند با سفارش اتاقهای فکر سیاه، ساخته شده است ولی نشان از جمود فکری و عقب ماندگی حاملان این تفکر دارد. اینان حتی به پیرامون خود نیز بی توجه هستند و احقاق حقوق ملتها را در دنیای امروز نادیده گرفته و نعل وارونه میزنند همین چندروز قبل دولت کانادا با حضور اقلیتهای قومی حتی از افغانستان و هند و ...تشکیل شد و به تنوع قومی و فرهنگی رسمیتی چندباره بخشید.
اهداف طراحان این سناریو چه میتواند باشد؟ کشاندن ملت آزربایجان به درگیری و خشونت ،شناسایی فعالین گمنام، امنیتی کردن آزربایجان در آستانه انتخابات مجلس و بهره برداری از آن یا استفاده جناحهای شوونیسم بر علیه یکدیگر ، یا سوپاپ اطمینان جهت کاهش خطرات بعدی؟
اهداف این سناریوی شوم هرچه که باشد ملت آزربایجان باید هشیاری و متانت خود را حفظ کند و بازیچه بیانیه ها و فراخوانهای مجهول الهویه قرار نگیرد برعکس باید فعالین شناخته شده و خوشنام و باتجربه در سریعترین زمان

پاسخ

۷۲

۱۳

این صدا سیما جواب دندان شکن میخواد .

پاسخ

۳۵

۵

خاک تو سر صدا سیما

پاسخ

۲۳

۶

شما یکم فکر کنید واقعا این توهین بهت اوره؟!!
اون هم در زمانی که انسجام و همدلی ملی لازمه !!
به چه حقی این نادونهابه به ملت ترک توهین میکنند؟ کل صدا و سیما در اختیار زبان فارسی قرار داره [...]
نصف ایران رو ترکها تشکیل دادند اردبیل تبریز ارومیه زنجان قزوین همدان استارا بیش از 90 درصد مردمان این شهرها ترک زبانند این شهرها رو از ایران کم کنید بجاش کویر لوت میمونه
باید این برنامه حذف بشه از رسانه به اصطلاح ملی و عواملش تبیه و ممنوع الکار بشن

پاسخ

۳۵

۶

اون آقایی که فرمودند فارسها از تخم ترکانند.داداش شما تاریخ نخوندی،اگه بخونی میفهمی که سرزمین پارسها تا یونان گسترده شده بوده یعنی خود ترکیه رو هم شامل میشه ولی ترکهای عثمانی از تبریز جلوتر نیامده بودند در زمان سلطان سلیمان.برو اطلاعاتتو به روز کن

پاسخ

۲۷

۲۳

[...] حالا ناراحت نشید

پاسخ

۳

۱۶

متاسفانه تو ایران بعضی ها روشن فکری رو بصورت تحمل توهین، بی غیرتی و بی دینی، قبول پایین بودن فرهنگ، از لحاظ ژنتیکی پایین بودن، خندیدن به توهین، داشتن فرهنگ غربی، بی بند و باری و توهین به نژادهای دیگر مثل اعراب و ... به خورد ملت دادن. ما ها افغانیها و اعراب رو پایین می دونیم و اروپاییها و آمریکاییارو برتر. اعراب سوسمارخورند ولی ژاپنی ها و چینی ها که دیدین چیا می خورن نه. توهین به اعراب و اتراک و اکراد نشان آریایی بودنه ولی توهین به آمریکا نشان شعور کم. مرگ بر آمریکایی که کلی خسارت زده به کشورمون و از لحاظ پیشرفتهای فرهنگی ما رو صدها سال عقب نگه داشته در طول تاریخ نشان از ریش و پشم داشتن و نفهمی و تحجر است ولی توهین به اعراب غیور کشورمون، ترک های جان بر کف و مردان روزهای سخت ایران، لرهای سرافرازی که زیر حرف زور نمیرن طنز روزانه ما و ایستادن مقابلش نشانه عدم روشن فکریست!!!!!!!!!روشن فکر نما هایی که هویتشون، دینشون، ناموس و حجابشون، عرق ملی شون رو برای روشن فکر نما شدن فدا می کنن و آرزوشون آمریکایی شدن ایران و زندگی در LA و به سبک اوناس و متاسفانه دانشگاه هارو پر کردن.

پاسخ

۹

۲

[...] نشونتون میدیم

پاسخ

۷

۳

باید تو تلویزیون بگن غلط اضافی کردیم

پاسخ

۱۴

۲

من توهینی ندیدم .ظرفیت داشته باشید .

پاسخ

۶

۲۱