|
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢ Tuesday, September 29, 2020
کد خبر: 598368
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ - ۲۰:۰۰
به گفته پزشکان؛
هر آنچه باید از سرطان ریه بدانید
تا 10 سال پیش هم تصور نمی شد که بتوان فرد مبتلا به سرطان ریه را از مرگ نجات داد، اما امروزه راه های درمان مناسبی برای این نوع سرطان کشف شده است.
سرطان ریه هر آنچه باید از سرطان ریه بدانید
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

امام صادق علیه السلام : هر كه از ترس تنگدستى ازدواج نكند، همانا به خداوند سوء ظن دارد.

 

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیـوز، سرطان ریه گاهی هیچ نشانه ای را بروز نمی دهد، اما برخی اوقات می توان گفت کاهش وزن بی دلیل، خس خس سینه، سرفه های خونی، درد ناحیه قفسه سینه و پشت شانه ها می تواند از علائم ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود.

 

شاید تصور شود تنها افراد سیگاری و کسانی که در معرض دود قرار دارند، مستعد ابتلا به سرطان ریه هستند. اما مشاهده شده که 15 درصد افرادی که حتی یک بار هم سیگار نکشیده اند، به این بیماری دچار شده اند و یا کسانی که هر روز ورزش می کنند، درگیر این نوع سرطان هستند.. این چیزی است که پزشکان و محققان را شگفت زده کرده است.

 

انواع مختلفی از سرطان ریه وجود دارد

حدود 15 درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه، درگیر سرطان سلول های کوچک ریه و 85 درصد از مبتلایان درگیر سرطان سلول های غیر کوچک ریه مانند سلول های سنگفرشی و سلول های بزرگ هستند.

 

سرطان سلول های کوچک ریه سریع تر گسترش یافته و رشد می کند، در حالیکه سرطان سلول های غیر کوچک کمتر تهاجمی است و راحت تر با عمل جراحی و درمان های دیگر درمان می شود. سرطان ریه اغلب به علت ایجاد یک جهش ژنتیکی رخ می دهد که سبب تغییر روش تقسیم سلولی شده و ممکن است باعث گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن گردد.

 

این بیماری همیشه دارای علائم نمی باشد

برخی بیماران مانند یک بیمار آمریکایی که حدود 16 سال قبل دچار سندرم رحم و تخمدان بوده است، با وجود درمان و چکآپ سالیانه که هیچ گونه علائمی را در بدن وی نشان نداده است، به طور ناگهانی دچار سرطان ریه می شوند.

 

این بیماری گاهی هیچ نشانه ای را بروز نمی دهد، اما برخی اوقات می توان گفت کاهش وزن بی دلیل، خس خس سینه، سرفه های خونی، درد ناحیه قفسه سینه و پشت شانه ها می تواند از علائم ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود.

 

سرطان ریه بیش از سایر سرطان ها، زنان را به کام مرگ می کشاند

سرطان ریه می تواند باعث ابتلای مجدد زنان به سرطان سینه شود. این سرطان که گاهی به صورت جهش ژنتیکی در یک خانواده به ارث می رسد، می تواند افراد مبتلا را مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان سینه نیز سازد. اگر در بین اعضای خانوداه تان، شخص مبتلا به سرطان ریه وجود دارد، باید بیش از سایرین مراقب خودتان باشید.

 

این بیماری دارای راه های درمان متعددی است

تا 10 سال پیش هم تصور نمی شد که بتوان فرد مبتلا به سرطان ریه را از مرگ نجات داد، اما امروزه راه های درمان مناسبی برای این نوع سرطان کشف شده است؛ برای مثال ترک مصرف مواد مخدر و دخانیات در افراد مبتلا، خطر مرگ را تا 41 درصد کاهش می دهد.

 

افراد مبتلا نیاز به پشتیبانی دارند

حمایت و مراقبت از افراد مبتلا به سرطان ریه، یک عامل مهم جهت افزایش امید و صبر بیماران است. مخصوصا مبتلایانی که خود سرپرست یک خانواده هستند، نیاز به کمک و دلجویی بیشتری دارند. امید می تواند نجات دهنده ی افراد بیمار باشد.

 

تبیان /2021

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top