|
پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ الخميس ١٣ صفر ١٤٤٢ Thursday, October 1, 2020
کد خبر: 598595
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ - ۱۷:۴۰
اسطوره من در آسيا علی كريمی است/ اصلا عادل فردوسی پور را نمی‌شناسم
کاریکاتوریست معروف مدعی است هیچ شناختی از عادل فردوسی پور ندارد.
فوتبال_توپ فوتبال اسطوره من در آسيا علی كريمی است/ اصلا عادل فردوسی پور را نمی‌شناسم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، کارتونیست سایت معروف گل است و ستون کارتون روز را اداره می‌کند. کارهای ماندگار و جالبی دارد و به ادعای خودش حتما در کارتون هایش یک نکته جالب و خنده دار را لحاظ می کند. اولین بار که کاریکاتوری از عادل فردوسی‌پور را کشید از آشنایی‌اش با فوتبال ایران خبر داد، اما با کارتون علی کریمی به مناسبت روز تولدش میان ایرانی‌ها مشهور شد. حالا که توضیحات فارسی را نیز به کارهایش اضافه کرده، این سوال را در ذهن مخاطب ایرانی متبادر کرده است که عمر مومني کیست و چقدر از فوتبال ایران می‌داند. مصاحبه با این کارتونیست جوان و موفق را در زیر می خوانید:

 

کمی از گذشته‌تان بگوييد. عمر مومني چطور کارتونیست سایت گل شد؟

 

من متولد سال 1981 از شهر امان، کشور اردن هستم. علاقه‌ام به کاریکاتور و کارتون از کودکی آغاز شد. در همان زمان کارتون‌هایی مثل میکی ماوس، تام و جری و باگز بانی را نقاشی می‌کردم. سال ها بعد،کم کم داستان‌های خودم را برای این شخصیت‌ها نوشتم و با نرم‌افزارهایی که داشتم بازی‌های کامپیوتری ساختم. در دانشگاهچون رشته تحصیلی انیمیشین وجود نداشت،رشته عصب شناسی (neuroscience) را انتخاب کردم. بعدها به دانشکده طراحی گرافیک رفتم وبه جای رفتن به کلاس‌های عصب شناسی، در کلاس‌هایگرافیک حاضر می‌شدم. پس از آن هم در رشته انیمیشن تحصیل کردم و همزمان با گروهی از انیماتورهای مطرح اردن آشنا شدم که کمک زیادی به تغییر نوع نگاه من به انیمیشن کرد. در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، تحت تاثیر مجله طنز مد Mad Magazine))،  کارتون‌های طنزاز وقایع جالب روز فوتبال را می‌کشیدم، اما در اردن کسی حاضر به چاپ آثارم نشد. همه معتقد بودند کارتون باید حتما سیاسی باشد. تصمیم گرفتم کارهایم را به دیگران نشان دهم. در اولین ایمیلی که به سایت گل انگلیسی فرستادم، آنها کارهایم را پسندیدند و مرا استخدام کردند. ابتدا برای گل عربی کار می‌کردم و الان 4 سال است که برای گل انگلیسی هم کارتون می‌کشم.

 

از کارتون هایت بگو. چطور شد که تصویرعلی کریمی را کشیدی؟

 

من از قبل ایده کارتون "روز تولد ستاره های جهان " را داشتم. کارهای من اغلب مربوط به وقایع روز و فوتبالیست‌های بزرگ دنیاست،به همین دلیل روز تولد فرصت خوبی است تا از این ستاره‌ها یادی کنم. درباره علی کریمی هم وقتی متوجه شدم فالوئرهای ایرانی زیادی دارم،می خواستم برایشان کاری انجام دهم. علی کریمی هم که اسطوره آسیاست. فکر کردم چه فرصتی بهتر از این؟ به همین دلیل کارتونی از او کشیدم.

 

و کاریکاتور عادل فردوسی پور؟ آیا او را می شناسی؟

 

به شخصه عادل فردوسی پور را نمی‌شناسم، اما دوستانی در ایران دارم که به من گفتند که عادل فردوسی پور کارهایت را می‌پسندد. آنها به من گفتند که عادل فرد بزرگی در ورزش ایران است و با برنامه‌اش با فساد در فوتبال مبارزه می‌کند. به همین دلیل ازمن خواستند که کارتونی از او بکشم.

 

اخیرا برای کارتون هایت توضیح فارسی هم می‌گذاری. آیا با فوتبال ایران آشنایی داری؟

 

بله، به احترام به فالوئرهایم تصمیم گرفتم توضیحات فارسی را هم اضافه کنم. در حال حاضر برای گل انگلیسی، سازمان ملل و سازمان یونیسف کار می‌کنم، به همین دلیل زمان زیادی برای پیگیری فوتبال داخلی ایران ندارم. در آینده اگر فرصت داشته باشم، حتما به سراغ ورزش ایران هم خواهم رفت.

 

از کارتون کاسیاس بگو. بنظر می رسید با استقبال خوبی روبه رو شد؟

 

کاسیاس سال گذشته در توییتر مرا فالو کرد. به سردبیر سایت گل گفتم او مرا فالو می‌کند، مراقب باشیم حرف بدی از او نزنیم. این ماجرا مصادف شد با رای گیری سایت گل برای بهترین دروازه بان تاریخ لیگ قهرمانانو مردم کاسیاس را انتخاب کردند. تصمیم گرفتم کارتونش را بکشم و خب هر کارتونی یک جوک و نکته خنده‌دار دارد. من هم فکر کردم مورینیو کسی است که بیشترین مشکل را با کاسیاس داشته و او را در آن حالت کشیدم. جالب بود که این کاریکاتور توسط کاسیاس و وندرسار هم بازنشر شد و پس از آن کاسیاس در اینستاگرام هم مرا فالو کرد.

 

گفتی از سردبیر خواستی حرف بدی نزنید، آیا در کار محدودیت و خط قرمزی داری؟

 

بله خط قرمزهایی داریم، مثل مذهب یا کارهایی که برای کودکان مناسب نیست و یا نژادپرستی. همچنین باید مطمئن شویم که ماجرایی که کارتونش را می کشیم حقیقت دارد. اساسا من ایده‌هایم را برای سردبیر می‌فرستم و پس از تایید او،  کار را کامل می‌کنم.

 

آیا تا به حال به خاطرکارتون هایت با مشکلی مواجه شدی؟

 

مشکلات که زیاد داشتم. بارها مرا به نژادپرستی متهم کرده‌اند. مثلا آفریقایی‌ها معترض بودند که چرا بازیکنان آفریقایی را سیاه می‌کشم یا یک بار بخاطر حیوانات به من اعتراض شد. ایسکو نام مسی را روی سگش گذاشته بود، من هم کاریکاتور مسی را با چهار پا کشیدم. خیلی‌ها اعتراض کردند که حواست باشد که این مسی است، اما من گفتم که این کارتون را بر اساس یک حرف و داستان واقعی کشیدم.

 

هیچ وقت این مشکلات جدی شد؟

 

نه، همیشه اعتراضات در همین سطح بود و هیچ وقت جدی نشد.

 

در فوتبال بین ایران و اعراب رقابت زیادی وجود دارد، گاهی این رقابت ها چندان دوستانه هم نیست. مثل رقابت ایران و عربستان. نظر مردم اردن در این باره چیست؟

 

متاسفانه در صفحه خودم این مشکلات را زیاد می‌بینم. نه فقط ایرانی‌ها و سعودی‌ها، بلکه روابط ارمنی‌ها و آذربایجانی‌ها، همچنین روس‌ها و اوکراینی‌ها هم با هم دوستانه نیست. از وجود چنین جوی متاسفم. بیشتر این جریانات و اختلافات، سیاسی است. به نظرم مردم جدا از عرب و ایرانی، همه انسان هستند و باید یکدیگر را دوست داشته باشند. من در بخش غربی امان زندگی می‌کنم. من و همه اطرافیانم به همه مردمان دنیا احترام می گذاریم. من عضو کمیته سلطنتی فیلم اردن هستم. ما در آنجا فیلم های ایرانی زیادی را اکران می‌کنیم و می‌دانم که مردم زیادی از اردن به ایران سفر می‌کنند، اماخب منکر این نمی‌شوم که در بخش‌هایی از کشور، تحت تاثیر منابع مالی عربستان مخالفت‌هایی با ایران انجام می‌شود.

 

اردن را برخی گربه سیاه فوتبال ایران می‌خوانند. مثلا اردن در مقدماتی جام جهانی 2006، ایران را یک بر صفر در تهران شکست داد. شرایط فعلی تیمتان به چه صورت است؟

 

فدراسیون اردن در تلاش است تا با تغییر زیرساخت‌ها و تقویت لیگ، نسل جدیدی را به فوتبال معرفی کند. البته هر چقدر هم که بتوانیم ایران را شکست دهیم، هیچ گاه به قدمت و تجربه ایران نمی‌رسیم.

 

و حرف پایانی؟

 

در پایان امیدوارم همه ملت‌ها همیشه با یکدیگر دوست و مهربان باشند و این  بحث‌ها و دعواها را کنار بگذارند. ایران کشوری با تاریخچه‌ای غنی است و من به مردم آن احترام می‌گذارم.

 

بانک ورزش

450

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top