|
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ الجمعة ١ جمادى الثانية ١٤٤٢ Friday, January 15, 2021
کد خبر: 598858
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ - ۱۱:۴۴
بیانیه خصمانه جدید ناظران حقوق بشر علیه ایران؛
ناظران‌حقوق‌بشر: برخلاف توافق‌هسته‌ای، بازهم قطعنامه صادر می‌کنیم
روز 19 نوامبر (28 آبان) طی هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل، کشورهای عضو باید این قطعنامه را برخلاف حصول توافق هسته‌ای، به تصویب برسانند.
سازمان ناظران‌حقوق‌بشر ناظران‌حقوق‌بشر: برخلاف توافق‌هسته‌ای، بازهم قطعنامه صادر می‌کنیم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه اینترنتی سازمان ناظران حقوق بشر(HRW) دقایقی پیش ضمن اعلام خبر انتشار بیانیه جدید این سازمان آمریکایی درخصوص ایران، مدعی شد که کشورهای عضو سازمان ملل باید با رای خود از قطعنامه قبلی درباره بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران حمایت کنند.

 

 

این نامه که به نام دفاع از حقوق بشر به امضای 36 سازمان و جنبش مدعی فعالیت در این حوزه - از جمله سازمان انگلیسی "عفو بین الملل"، گروه های ضدانقلاب، و چندی از جنبش های خارج نشینِ جدایی طلب طرفدار جدایی خوزستان، بلوچستان، و آذربایجان از ایران - رسیده، ادعا می‌کند که روز 19 نوامبر (28 آبان) طی هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل، کشورهای عضو باید این قطعنامه را برخلاف حصول توافق هسته‌ای، به تصویب برسانند.

 

 

قطعنامه ذکر شده حاوی ادعاهای دروغین درباره تداوم نقض حقوق بشر در ایران و الزام دولت برای پایبندی به قوانین و الزامات داخلی و بین المللی است. این در حالی است که مردم ایران چنین نظری نداشته و به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند.

 

 

سارا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان ناظران حقوق بشر ملل متحد مدعی شد با وجود امضا شدن توافق هسته‌ای، این سازمان از فشارهای ناعادلانه خود بر ایران دست نکشیده و قطعنامه‌های مختلفی را علیه ایران صادر خواهد کرد.

 

 

در بیانیه کسانی که خود ناقض انواع و اقسام حقوق بشری در اقصی نقاط کره خاکی هستند و حالا به کاسه داغ‌تر از آش برای مردم ایران تبدیل شده‌اند، آمده است که برخلاف اظهارات مقامات دولت روحانی، رفاه اجتماعی بهبود پیدا نکرده است.

 

 

گفتنی است سازمان آمریکایی "ناظران حقوق بشر" - در کنار خواهر خوانده انگلیسی خود "سازمان عفو بین الملل" (عبارت "بین الملل" جزئی از اسم این سازمان انگلیسی است!) -  نقش بسزایی در جنجال آفرینی نسبت به ادعاهای نقض حقوق بشر در ایران داشته اند. این در حالی است که چندی پیش، روزنامه انگلیسی گاردین (Guardian) از اسنادی محرمانه پرده برداشت که به نقل از ویکی‌لیکس و روزنامه "آستریلین" (Australian) استرالیا نشان می دهد انگلیس و عربستان سعودی برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل، طی یک تبانی دوطرفه اقدام به خریدن رأی کرده اند!

 

 

بر اساس این طرح فریبکارانه - که مطابق این اسناد ایده آن از سوی کشور انگلیس داده شده - دوکشور در جریان برخی تبادلات مالی متعهد می شوند یکدیگر را از هر طریق ممکن جهت عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل یاری کنند. گفتنی است طرح مشترک عربستان و انگلیس با موفقیت همراه شده است.

 

 

به موجب این تبانی، امسال کشور عربستان به ریاست یکی از کلیدی ترین کمیته های شورای حقوق بشر سازمان ملل مشهور به "گروه مشورتی" درآمد که در تعبیرات سازمان ملل از این گروه 5 عضوه با عنوان "جواهرات تاج سلطنتی" شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد یاد می شود!!

 

 

گزارشات حامی از آن است که عربستان درحالی که پیش از این رسماً در صدد تصاحب کرسی ریاست شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز بود، در ازای حمایت انگلیس فعلاً به عضویت در شورا و ریاست بر کمیته محوری "گروه مشورتی" - که قدرت عزل و نصب بیش از 77 جایگاه اجرایی این شورا از جمله اختیارات آن است -  رضایت دهد.

 

 

عربستان هفته گذشته با ارائه پیش نویس قطعنامه ای که با حمایت قطر و بعضی کشورهای عربی دیگر، آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورهای غربی همراه بود، خواستار اعمال فشار و محکومیت ایران به خاطر وضعیت حقوق بشر در کشور شده بود. عربستان این قطعنامه را در نشست کمیته شماره سه مجمع عمومی سازمان ملل که به مسائل حقوق بشر می پردازد ارائه کرد.

 

 

همچنین روز گذشته، سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه رفتار تبعیض آمیز نهادهای بین المللی در اتخاذ سیاست های دوگانه در ارتباط با حقوق بشر در جهان را محکوم کرد.

 

 

 

 

 

 

507

کلیدواژه ها:
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top