خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ الأحد ٤ شعبان ١٤٤١ Sunday, March 29, 2020
کد خبر: 598892
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ - ۱۷:۲۰
اقتصاد> فساد اقتصادی؛
از ادعای تازه"نفتی"بابک زنجانی با خبر شوید
بابک زنجانی در نهمین جلسه دادگاه خود گفت در سال 1388خورشیدی با وزیر وقت نفت به چین رفتم و به واسطه ارتش چین از یک شرکت امریکایی هفت دکل حفاری خریداری کردم و پیش پرداخت هفت دکل را نیز پرداخت کردم.
بابک زنجانی از ادعای تازه"نفتی"بابک زنجانی با خبر شوید
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز" در این گزارش که در شماره روز سه شنبه 26 آبان 1394 خورشیدی به قلم رضوانه رضایی پور انتشار یافته، می خوانیم: روبه روی وکیل شرکت نفت می ایستد، از جهاد سازندگی نام می برد، فروش نفت به هند و بانک آسیا را گوشزد می کند و در مقایسه با شناسنامه های منتسب به خود، از خسارت ٢٠ الی ٣٠ میلیارد تومانی به کشور می گوید و می پرسد کدام یک خیانت است؟ توصیه هم فایده ای ندارد، او ناچار است متهم کند. ناچار است با وضعیتی که در آن گرفتار شده از اطلاعات گذشته خود هم بگوید بلکه راهی برای نجات بیابد.


زنجانی با همان فرمان جلو می رود تا در نهمین جلسه دادگاه خود به ایستگاه «کرسنت» برسد. ایستگاهی که مدت هاست هیچ ورود و خروجی در آن ثبت نشده با دستان متهم نفتی بازگشایی می شود تا «خیانت» را معنا کند. در نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات میلیاردر نفتی هنوز هم باید زنگنه را حریف بی چون و چرای زنجانی نامید. میلیاردر نفتی همچنان به شرکت نفتی ها می تازد و حتی سطح کار وکلای آن را تا آنجا پایین می داند که اگر خود موکل آنها بود حکم عزل شان را صادر می کرد.


زنجانی اما با تمام ادعاهایی که دارد خود را بری از اشتباه نمی داند، آنجا که باز هم در ستایش کارهای بزرگی که انجام داده می گوید: «وزارت نفت دارای حراست است و استعلامات لازم درباره من گرفته شده است. کسی که کار بزرگ انجام می دهد حتما دچار مشکلات حقوقی و اتهامات مختلف می شود. منم انسانم و ممکن است خطا کنم؛ پیامبر خدا که نیستم».

 

زنجانی همچنان از کمک های خود به وزارت نفت می گوید. کمک هایی که باعث شده محموله های نفتی در انبار مالزی تخلیه شود و سپس به انبار فال انتقال یابد. وی با بیان اینکه هیچ وقت مدارکی در این راستا به من ارایه نشد و طبق قانون ترانزیت این کار انجام شد، گفت: چندین بار به وزیر نامه نوشتم که مدارک را به آقای «م. ش» برسانید، اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است. وقتی مدارکی به من منتقل نشده چرا قصور خود را بی دلیل به من انتقال می دهید و می خواهید به شما وجوه را پس بدهم، در حالی که چیزی به من داده نشده است.


بابک زنجانی خاطرنشان کرد: وکیل شرکت نفت بیان کرده ١١ فقره قرارداد فروش نفت با من منعقد کردند، در صورتی که در هر قرارداد باید خریدار و فروشنده مشخص باشد و دو طرف قرارداد را امضا کنند. وزارت نفت و شرکت اچ کی که چنین ادعایی دارند، نمی توانند حتی یک قرارداد را نشان دهند که من آن را امضا کرده باشم.


وی گفت: از کل بارهایی که ارسال شده دو بارنامه به من داده شده که من امضا کردم و این دو بارنامه مربوط به کسی بود که به خواسته شما به شرکت العقیلی دادم و شرکت اچ کی ٤٠میلیون دلار از العقیلی دریافت کرد و ١٠٠ میلیون دلار طلبکار ماندم. در اصل العقیلی همان «م. س» معروف و آقای «س» است که وزارت نفت از آن پنج میلیارد مطالبه دارد و می گویند جای آن امن است.


وی گفت: نمی دانم وکیل شرکت نفت یا اچ کی شکایت خود را بیان کردند یا به جای نماینده دادستان کیفرخواست را خواندند؛ در واقع شکایت اقدامی است که در بدو کار از کسی انجام می شود، در صورتی که شکایت وزارت نفت در سال ٩٣ انجام شده و وکیل این شرکت از روی جواب، سوال هایی را تنظیم و سپس آنها را مطرح کرده است. اگر وکیل شرکت نفت کیفرخواست را قرائت کرده باشد باید بگویم که ایشان در جایگاهی نیست که بخواهد کیفرخواست برای من تنظیم کند. اگر هم وکیل شرکت نفت لایحه دفاعی را خوانده که باید بگویم وای به حال موکلش زیرا نه تنها به موکل خود کمک نکرده بلکه به جای برداشتن ابرو، چشمی را کور کرده است. نام این دفاعیه را اعتراف نامه یا معجزه الهی می گذارم؛ زیرا در بخش اول دفاعیه خود اشاره کردم که انباشت نفت، دفع یا فروش آنها در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته که این از سوی وکیل شرکت نفت تایید شده است.


زنجانی ادامه داد: وکیل شرکت نفت در شکایت قرائت شده تاریخ ارسال بارها را ١١ و ٢٢ مرداد ٩١ و ٢ و ١٧ شهریور ٩١ عنوان کرده و طبق تفاهم قرار بود در مدت ٦٠ روزه و قابل تمدید تا ٦٠ روز دیگر یعنی چهار ماه پس از ارسال که به طور متوسط تاریخ وصول آن برج ١٠ می شود، پول ها پرداخت شود. وی ادامه داد: برج ١٠ زمانی است که بانک اف آی ای بی توسط اتحادیه اروپا و امریکا تحریم شد، اما وکیل شرکت نفت مدعی است پول ماه ها در حساب بوده و بابک زنجانی آن را پرداخت نکرده است. شما پیش پرداخت پول را دریافت کرده بودید و وقتی که بارنامه را تحویل ندادید چطور توقع داشتید کار شما را با سرعت انجام دهم.


**هرجا به نفع تان هست بانک مالزی قانونی می شود
متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی در ادامه جلسه دادگاه خود گفت: وکیل شرکت نفت می گوید بانک مالزی یک وسیله بود و طرف حساب آنها بابک زنجانی است. سوالی که مطرح می شود این است که آیا این انصاف است که هر جا به نفع شما است بانک مالزی جنبه قانونی پیدا کند و هر جا که به نفع شما نیست بانک ابزار شود. اینکه بانک مالزی قانونی بوده است یا خیر یا به عنوان ابزار استفاده شده است را چه کسی تشخیص می دهد؟ شما یا مسوولان کشوری که این مصوبه را صادر کردند؛ در واقع شما در مقامی نیستید که مدیران و وزیران کشور را زیر سوال ببرید. بابک زنجانی ادامه داد: شما نمی توانید مسوولان کشور را زیر سوال ببرید. در اصل شما در این ماجرا از هیچ چیزی خبر ندارید آن وقت صحبت های کارشناسی می کنید.


زنجانی گفت: وکیل شرکت نفت در بخشی از صحبت هایش گفته بود که گردش کار بانک مالزی ٨٦ میلیون دلار بوده. باید بگویم یک فرد مسوول، نامه ای را به صورت مکتوب به آقای «م. ش» ارسال کرد که وی از من درخواست کرد مواردی را رعایت کنم. در این نامه اعلام شده بود شرکت اس سی تی و بانک مالزی تنها روزنه در این روزهای سخت است و زنجانی نباید هیچ ردی از عملیات خود در مالزی ثبت کند.


وی ادامه داد: این نامه با ایمیل از سوی «م. ش» به من ارسال شد. در آن زمان و با توجه به دستور اعلام شده یک مجموعه قسم خورده حسابرسی در مالزی را به مبلغ یک میلیون دلار خریدا ری کردم؛ در واقع اسم شرکت ها، کمپانی سکرتری است و مجموعه ای از شرکت های من است که مدیریت آن را فردی به نام «م. ز. ح» بر عهده دارد و گردش کار بانک مالزی از طریق این مجموعه تنظیم و ارسال شده است. بابک زنجانی افزود: اصلا شما فرض کنید مبلغ نفت صوری بوده و در این ترازنامه وجود نداشته است. آیا پول هایی که به حساب مشتریان به صورت یورو واریز می شد یا همان ٦٦٠ میلیون یورویی که خودتان قبول دارید چرا در این تراز نامه نیست؟
زنجانی خطاب به وکیل شرکت نفت و HK گفت: اگر شما وکیل من بودید همین امروز شما را عزل می کردم؛ زیرا ایشان باید به روند دادگاه کمک کند و در واقع می توان گفت که با دفاعیات خود، خودزنی کرده اند. شرکت نفت یک روز می گوید پول های بابک زنجانی از فروش اسلحه و مواد مخدر به دست آمده و روز دیگر از یقه سفیدها صحبت می کند. در اصل وکیل شرکت نفت با این روش می خواهد بگوید من نبودم دستم بود. در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به بابک زنجانی گفت: شما حق توهین به کسی را ندارید و فقط باید دادگاه را مخاطب قرار دهید.


وی ادامه داد: وکیل شرکت نفت چند روز قبل مصاحبه ای داشتند که در این مصاحبه گفته اند وزارت نفت دارای یک پسورد است و با یک مراجعه به سایتی می توانسته وجوه را مشاهده کند و این یک روش جدید است؛ چرا مردم را مانند خودتان می بینید. آیا وزارت نفت با یک حساب اینترنتی می تواند ١٨ کشتی بفروشد و یک و نیم میلیارد به حساب من واریز کند. ما از مهدکودک وزارت نفت حرف نمی زنیم، ما داریم درباره کارهای بازرگانی وزارت نفت صحبت می کنیم.


وی در ادامه چنین روایت کرد: در سوییس آقای وزیر با آقای «س. ج» تماس گرفت و آقای «س. ج» گفت که بابک زنجانی هم اینجاست. وزیر نیز گفت می خواهم با بابک زنجانی صحبت کنم، بنابراین آقای «س. ج» تلفن را به من داد و دقایقی با وزیر صحبت کردم. حالا چرا می گویید که آقای «الف.و.د» مرا به مسوولان نفت معرفی کرده است.


این متهم نفتی با بیان اینکه من در ارتباط با واردات دارو و واردات گوشت با دستگاه هایی همکاری داشتم، مدعی شد: در حساب و کتاب های مان نیز طلبکار بودم که به جای طلبم یک کشتی محموله نفتی که مبلغ آن ١٠٣ میلیون دلار بود به من دادند. نمی شود که من مجموعه های بزرگی را در ایران، تاجیکستان، کیش و قشم افتتاح کنم و آن وقت شش ماه همکاری من با وزارت نفت باعث شود که من تمام این مجموعه ها را از فعالیت با مجموعه نفت به دست آورده باشم.


وی در رابطه با پرداخت نشدن پول پیمانکاران در پارس جنوبی هم گفت: این حرف ها صحت ندارد. در پارس جنوبی چندین پیمانکار خارجی وجود داشت که به دلیل عدم دریافت مبالغ قراردادهای خود از ایران رفتند. در واقع بیش از چند سال بود که وزارت نفت پول پیمانکاران را پرداخت نکرده بود. در دستور پرداخت شرکت HK دو پیمانکار وجود داشت که من پول آنها را پرداخت کردم در واقع وظیفه نداشتم قرارداد پارس جنوبی را برای شما حفظ کنم. این موضوع مربوط به تحریم های ظالمانه است و به گونه ای حرف می زنند که انگار من جان کری بودم و ایران را تحریم کردم.


وی خاطرنشان کرد: تا سال ٨٨ دو دکل مربوط به زمان هیتلر در پارس جنوبی فعالیت می کردند. در همان سال با وزیر وقت نفت به چین رفتم و به واسطه ارتش چین از یک شرکت امریکایی هفت دکل حفاری خریداری کردم و پیش پرداخت هفت دکل را نیز پرداخت کردم. سال ٩٠ سه دکل حفاری به کشور فروخته شد. در حال حاضر نیز یک دکل از طریق شرکت ایزو فروخته شده است. حال شما بگویید که آیا آوردن دکل به کشور آن هم در شرایط تحریم کار راحتی است؟
بابک زنجانی با این درخواست از دادگاه که از وزارت نفت بخواهد قراردادهایی را که مدعی هستند با وی دارند منتشر کنند، گفت: تلاش های وزارت نفت در بد نشان دادن بابک زنجانی یک برنامه هدایت شده است. اعلام شده که چگونه امکان دارد شیخ حشر ١٥ میلیارد یورو در اختیار فردی قرار دهد. در واقع کسانی که کارهای بزرگ انجام می دهند مثل کارمندان نیستند که برای ارقام کوچک به یکدیگر چک بدهند. در کارهای بزرگ اعتبار و معتبر بودن در درجه نخست قرار دارد؛ لذا در رابطه با ١٥ میلیارد یورو وامی که از شیخ اماراتی گرفته ام ،نمی توانیم به قانون و ماده اشاره کنیم و بگوییم چرا سند ندارد.


**اظهارات زنجانی در خصوص ممانعت از بازداشت مدیران بانک مسکن صحیح نیست
در ادامه جلسه رسیدگی به اتهامات متهم نفتی وکیل بانک مسکن اظهارات زنجانی در خصوص ممانعت از بازداشت مدیران این بانک را تکذیب کرد. جواد احمدی پور با قرائت شکایتنامه بانک مسکن گفت: برخلاف اظهارات بابک زنجانی که به خاطر استیصال مدیران بانک مسکن و ممانعت از بازداشت آنان اقدام به پرداخت بدهی کرده است، این موضوع صحیح نیست.


احمدی پور افزود: متهم در تاریخ ٩ و ١٠ و همچنین ١٨ آبان مسائلی را خارج از چارچوب کیفرخواست مطرح کرد و موضوعاتی را به بانک مسکن نسبت داد که موجب تشویش اذهان مدیران، کارکنان و مشتریان بانک شده است.
وی با اشاره به اظهارات متهم در دفاع از خود در تاریخ هشتم آبان ماه مبنی بر اینکه یک روز تعطیل هیات مدیره بانک مسکن در تماسی از او خواسته است ٦٧ میلیارد تومان به حساب این بانک واریز کند تا مسوولان بانک در دادگاه روز بعد بازداشت نشوند، گفت: شرکتی با مدیریت فردی به نام الف. ر تسهیلاتی از بانک مسکن اخذ کرده و سررسید این شرکت معوق مانده است. بابک زنجانی قبول می کند کل معوقات این فرد را پرداخت کند و در مقابل، کل وثایق نامبرده در رهن زنجانی قرار گیرد. به گفته وی اگرچه این توافق سه جانبه مکتوب نمی شود اما متعاقب آن زنجانی روی سربرگ اس سی تی بنکرز نامه ای در تاریخ اول شهریور سال ٩١ به عضو هیات مدیره بانک مسکن ارسال و عنوان می کند؛ پیرو مذاکره حضوری و توافق به عمل آمده در خصوص بدهی شرکت X به مبلغ ٦٨ میلیارد تومان آمادگی خود را برای پرداخت آن اعلام می کنم و در مقابل خواستار انتقال مالکیت املاک الف. ر به شرکت اس سی تی بنکرز می باشم.


احمدی پور تصریح کرد: به دنبال این نامه آقای الف. ر در نامه ای بدون شماره به مدیرعامل بانک مسکن اعلام می دارد؛ املاک مربوط به اینجانب شامل ملک در خیابان امیرآباد، ملک جزیره کیش، ملک پاسداران و همچنین ملک مرزداران را که در رهن بانک مسکن و به نام بانک مسکن است با توجه به پرداخت ٦٧ میلیارد تومانی بدهی شرکت بنده و تسویه آن توسط بابک زنجانی، کلیه اموال من به ایشان منتقل شود.


وی ادامه داد: بابک زنجانی دوباره در نامه ای خواستار انتقال اموال و املاک «ر» می شود و بعد از شش ماه مجددا با ارسال نامه ای، فک رهن و عودت اسناد وکالتی به نام خودش از بانک مسکن را تقاضا می کند.


احمدی پور، اظهار داشت: وقتی دلیل تاخیر در انتقال املاک را از بانک مسکن جویا شدم به من گفتند به دلیل تفاوت در پرداخت های ریالی، مبلغ واریز شده از سوی زنجانی تکاپوی بدهی های «ر» را نمی داد از این رو بانک مسکن خواست تا با این فرد برای انتقال تتمه بدهی صحبت کند که با دستگیری بابک زنجانی، بازپرس رسیدگی کننده به پرونده در نامه ای به مدیر عامل بانک مسکن دستور داد از اعاده وثایق و آزادسازی وثایق به نام بابک زنجانی خودداری کند. وی اضافه کرد: این دستور حکایت از این دارد که املاک در رهن، متعلق به بابک زنجانی است درغیراین صورت بازپرسی دستور به توقیف صادر نمی کرد./اعتماد/110

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top