|
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٢ Tuesday, January 26, 2021
کد خبر: 598913
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ - ۱۲:۲۱
دو قانونگذار جمهوریخواه مطرح کردند؛
طرحی برای ممنوعیت معامله اقتصادی یک ایالت آمریکا با ایران
دو قانونگذار جمهوریخواه در ایالت ویسکانسین آمریکا طرحی را پیشنهاد کرده‌اند که مانع سرمایه گذاری این ایالت در شرکت‌هایی خواهد شد که با ایران معامله کنند.
مدیسون، مرکز ایالت ویسکانسین  طرحی برای ممنوعیت معامله اقتصادی یک ایالت آمریکا با ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، براساس طرح پیشنهادی که توسط دیل کوینگا و لی ووکمیر دو عضو جمهوری خواه کنگره ایالت ویسکانسن آمریکا مطرح شده، بنیاد سرمایه گذاری ایالت ویسکانسین نخواهد توانست در شرکت‌هایی که از ایران طلبکار خواهند شد و یا در ایران صاحب اموال و فعالیت‌های اقتصادی هستند ویا با دولت ایران طرف حساب هستند و یا با شرکت‌های متعلق به دولت ایران معامله دارند، سرمایه گذاری کند.

 

این ممنوعیت در عین حال شامل آن دسته از شرکت‌هایی نیز خواهد شد که کالا‌ها و خدماتی در ایران عرضه خواهند کرد که به دولت و یا شرکت‌ها و موسسات وابسته به دولت باز فروش خواهد شد و یا توزیع آن‌ها در کنترل موسسات وابسته به دولت ایران قرار خواهد گرفت.

 

اداره سرمایه گذاری ایالت ویسکانسین در چنین مواردی یک سال فرصت خواهد داشت تا سهام و سرمایه گذاری خود را در این دسته از شرکت‌ها که مقررات را نقض کرده‌اند، بفروشد.

 

دو عضو کنگره که این لایحه را پیشنهاد کرده‌اند در توضیحات خود خطاب به اعضای مجلس ایالتی ویسکانسین یادآور شدند که تصویب این قانون واکنشی به توافق هسته‌ای دولت باراک اوباما با ایران است.

 

پیشنهاد دهندگان این طرح در توضیحات خود نوشتند: «در فقدان یک رهبری شایسته و واقعی در واشنگتن این اقدام حداقل کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.»

 

دیل کوینگا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «امیدوارم تصویب این لایحه از امکانات مالی ایران برای توسعه برنامه‌های نظامی بکاهد و انتقال فناوری‌های پیشرفته غربی به ایران جلوگیری کند. شرکت‌های کوچک و متوسط باید در معامله با ایران تجدید نظر کنند.»

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس یاد آوری می‌کند که طبق آمارهایی که "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" جمع آوری کرده در حال حاضر بیش از هزار شرکت بزرگ با ایران معاملات تجاری دارند.

 

براساس پژوهش‌های این نهاد تاکنون حدود ۱۰ ایالت در آمریکا مقرراتی تصویب کرده‌اند که موسسات و شرکت‌های دولتی را از عقد قرارداد با شرکت‌های اقتصادی فعال در ایران منع کرده و یا آن‌ها را مجبور می‌کند سهام و سرمایه گذاری‌های خود را در چنین شرکت‌هایی بفروشند.

 

به گزارش رادیو فردا، ویکی هیدینگ، سخنگوی اداره سرمایه گذاری ایالت ویسکانسین می‌گوید این نهاد حدود 100 میلیارد دلار در شرکت‌های اقتصادی در سراسر جهان سرمایه گذاری دارد و از محل سود این سرمایه گذاری‌ها حقوق و حق بازنشستگی کارمندان ایالتی را می‌پردازد.

 

او افزود این نهاد در مورد شرکت‌هایی که با ایران معامله دارند و یا در آن کشور سرمایه گذاری کرده‌اند، اطلاعات کاملی در اختیار ندارد.

 

در صورت تصویب این طرح در مجلس ایالتی ویسکانسین اداره سرمایه گذاری ایالتی مجبور خواهد شد موسسات مخصوص ارزیابی خطرات سرمایه گذاری را به خدمت بگیرد تا علاوه بر شناسایی شرکت‌های فعال در ایران سود و زیان ناشی از قطع سرمایه گذاری در این شرکت‌ها را ارزیابی کند. سخنگوی این نهاد از هزینه احتمالی چنین عملیات مالی گسترده‌ای اظهار بی‌اطلاعی کرد.

 

او هشدار داد که حذف شرکت‌ها به خاطر انجام معامله با ایران، گزینه‌های این نهاد برای سرمایه گذاری را محدود خواهد کرد و افزود مبنای سرمایه گذاری‌های ما ملاحظات سیاسی و اجتماعی نیست.

 

هنوز مشخص نیست که این  طرح پیشنهادی تا چه حد شانس تصویب دارد. حتی اگر این طرح حمایت جمهوری خواهان در مجلس ایالتی ویسکانسین را به دست بیاورد قبل از آغاز سال نو میلادی به بحث و رای گیری گذاشته نخواهد شد.

 

رهبران فراکسیون جمهوری خواه و فراکسیون دموکرات در مجلس ایالتی ویسکانسین تاکنون در مورد این طرح اظهار نظر نکرده‌اند.

 

 

106

 

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top