خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ السبت ٢٧ جمادى الثانية ١٤٤١ Saturday, February 22, 2020
کد خبر: 598933
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ - ۱۲:۵۹
پدر علم آینده پژوهی ایران؛
پشت پرده حملات پاریس/ حملات پاریس تسویه حساب اقتصادی آمریکا با اروپا بود
دکتر سعیدخزایی از کاهش رشد اقتصادی اروپا به خاطر بحران اخیر فرانسه خبر داد و گفت: دوره جدیدی از مبارزه با تروریسم آغاز شده که هزینه آن را اروپا پرداخت خواهد کرد و دراین میان کشورهایی مانند لبنان و فرانسه هزینه بیشتری در این راستا می‌پردازند.
خزایی پشت پرده حملات پاریس/ حملات پاریس تسویه حساب اقتصادی آمریکا با اروپا بود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه شاخص پژوه، سعید خزایی در نشست هفتگی مرکز نوآوری شاخص پژوه که با حضور اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها  و پژوهشگران برگزارشد به بررسی ابعاد آینده منطقه و جهان با نگاهی به بحران ایجاد شده در فرانسه پرداخت و گفت: تروریسم به دنبال ایجاد آشوب درجهان بوده و آمریکا سیاست واحدی را در قبال القاعده و داعش  در پیش گرفته است.

 

وی با اشاره به دیدار سال گذشته امیر کویت با رهبر معظم انقلاب و پیش بینی ایشان در خصوص آینده جهان و منطقه ادامه داد: سرچشمه اصلی بحران و تروریسم در منطقه کشور عربستان است و عربستان پیش از آنکه صادرکننده نفت و گاز باشد، صادرکننده تروریسم نیابتی در جهان است.

 

فارغ التحصیل آینده پژوهی از کشور فرانسه در ادامه سخنان خود به حادثه اخیر فرانسه و کشته و زخمی شدن بیش از 360 نفر در این حوادث اشاره کرد و گفت: این خبر برای کل جهان و به ویژه اروپا و مناطقی که از جنگ و خونریزی خبری ندارد فاجعه بار بود ولی این نکته قابل تامل و ذکر است که در بحران سوریه در 5 سال اخیر در هر روز معادل 160 نفر کشته شدند و نباید به دلایلی فقط به بحران دریک منطقه خاص توجه کنیم.

 

دکتر خزایی در ادامه به وضعیت سیاست بین الملل اشاره کرد و گفت: ایجاد نا امنی در منطقه، سیاستی بود که آمریکا بدان نیازداشته و دارد و همیشه یک سر تنازعات بین المللی آمریکا قراردارد، به عنوان مثال جنگ عراق و کویت، ظهور القاعده و سایر جنگ ها همه با دخالت آمریکا صورت گرفته و جالب اینجاست که درهمه اینها بیشترین منافع و کمترین مخاطرات متوجه آمریکا بوده و به عنوان مثال داعش تاکنون مخاطراتی برای آمریکا و اسرائیل نداشته است.

 

وی ادامه داد: آمریکا به واسطه داعش، نیازمند ظهور یک 11 سپتامبر در اروپا بود که با وقوع بحران فرانسه این اتفاق روی داد که در نهایت این رویه افول اقتصادی اروپا و سایر منافع دیگر را برای آمریکا در پی خواهد داشت.

 

‎دکتر خزایی اتفاق اخیر را تسویه حساب اقتصادی آمریکا با اروپا قلمداد کرد و گفت: گروه تروریستی داعش وارد فاز جدیدی از فعالیت خود شده و این گروه تهدید کرده که در آینده مسکو، لندن، رم و واشنگتن را مورد حمله قرار می دهد و این سیاست آمریکا بوده که از زمانی که هزینه داعش برای آن زیاد شد، پس از خروج این گروه از تمرکز، هزینه مقابله با آن را نه خود،بلکه اروپا پرداخت کند.

 

وی وضعیت بحران درمنطقه را ادامه دار دانست و گفت: نابسامانی های امنیتی نقش تعیین کننده در بی ثباتی اقتصادی به دنبال خواهد داشت و این مسئله باعث افول اقتصادی اروپا در مقابل آمریکا خواهد شد و این مسئله از دیدگاه سرمایه گذاران، حایز اهمیت است.

 

پدر علم آینده پژوهی ایران، ایران اسلامی را در چهارراه حوادث جهان دانست و با تحسین تسلط امنیتی نیروهای امنیتی بر فضای داخلی و مدیریت بحران های منطقه ای خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این منطقه پر مخاطره،ایران از امنیت خوبی برخورداراست و البته این امنیت به بهای جان فرزندان کشورمان و مدافعان حرم شکل گرفته و این امنیت باعث شده پس از توافق هسته ای، شرایط خوبی برای سرمایه گذاری در ایران ایجاد شود و البته کشورهایی مثل عربستان و تروریست ها از این وضعیت بسیار ناراضی هستند.

 

دکتر خزایی از کاهش رشد اقتصادی اروپا به خاطر بحران اخیر فرانسه خبر داد و گفت: دوره جدیدی از مبارزه با تروریسم آغاز شده که هزینه آن را اروپا پرداخت خواهد کرد و دراین میان کشورهایی مانند لبنان و فرانسه که ملیت های بیشتری در آن ساکن هستند هزینه بیشتری در این راستا پرداخت می کنند.

 

وی به ارائه تحلیل از وضعیت فرانسه پرداخت و با اشاره به حضور گروه های تندرو در این کشور و همچنین گسترش حاشیه نشینی و فاصله طبقاتی در این منطقه، این اتفاق را دور از انتظار ندانست.

 

وی ادامه داد: داعش همچون القاعده در خدمت سیاستهای آمریکا و به عنوان یک کاتالیزور خوب مشغول به کار است و در نهایت آمریکا تلاش می کند با ایجاد ناامنی نقش کدخدا بودن را دنبال کند و با فروش سلاح های خود و ناامنی اقتصادی، سیاستهای اقتصادی خود را به پیش ببرد.

 

دکتر خزایی سیاست جمهوری اسلامی ایران درمسائل منطقه ای را بسیار قابل تحسین دانست و گفت: خوشبختانه وضعیت سوریه مطابق سیاستهای ایران در حال شکل گیری است و امیدواریم در کشور یمن نیز همین اتفاق بیفتد.

 

وی سیاست آمریکا در قبال عربستان را تغییریافته دانست و گفت: اهمیت منطقه خاورمیانه برای آمریکا از میان رفته و آمریکا از ناامنی بیشتر در  خلیج فارس نیز استقبال می کند و البته نگاه آمریکا به شرق متمرکز شده است.

 

پدر علم آینده پژوهی از کلام هر جا نفت بوده،جنگ هم بوده دفاع کرد و گفت: کرکوک عراق به عنوان یک منطقه نفت خیز در آینده شرایطی همچون بیت المقدس پیدا می کند و اگر عربستان در آینده متزلزل شود امنیت و ثبات نفت نیز دچار مخاطره می شود.

 

وی گفتمان فکری داعش را زنگ خطری برای کل جهان دانست و گفت: به اعتقاد اعضای این گروه،هر کس به شخصه بایدمجری حق باشد و نیاز به حاکم شرع وجود ندارد و به دلیل نبود همین هسته مرکزی، امکان مقابله با مرکز این بحران جهانی وجود ندارد و به دلیل نبود همین رهبری، مقابله با این گروه دشوار است.

 

دکتر خزایی پروژه اسلام هراسی را پروژه ای حقیقی دانست و گفت: پیش بینی شده تا نیم قرن آینده بخش عمده ای از فرانسه رامسلمانان تشکیل دهند که این مسئله زنگ خطری برای اروپا و آمریکا به حساب می آید.

 

وی آمریکا را در حادثه اخیر فرانسه مقصر دانست و به اهداف آمریکا از شکل گیری داعش و به ویژه بحران اخیر اشاره کرد و گفت: آمریکا در سیاستهای خود معمولا چند هدف را دنبال می کند و هیچ گاه به دنبال یک هدف خاص نیست و در قضیه حادثه اروپا کاهش و توقف رشد اقتصادی اروپا، پرداخت هزنیه نابودی داعش از سوی اروپا، تقویت اسلام هراسی و به دست گرفتن دوباره جبهه مقابله با تروریسم از جمله این اهداف است.

 

وی لغو سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به فرانسه، کاهش سفر به این کشور و وضعیت نظامی ایجاد شده در این پایتخت اروپایی را از جمله شرایط اقتصادی ملموس  ایجاد شده ناشی از این بحران دانست و به نقش رسانه ها در این خصوص پرداخت و گفت: رسانه‌ها معمولا به دنبال بزرگ نمایی حوادث هستند و در این رابطه رسانه ها به جای پرداختن به آزادسازی کلیه زمینهای کردها از دست داعش و سرزمین ایزدی ها که خبر بسیار مهمی بوده، به حوادث پاریس پرداختند در حالی که ما نباید دنباله روی خط خبری رسانه های بین المللی باشیم.

 

135

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top