|
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ١٧ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 7, 2020
کد خبر: 599117
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۷ - ۱۲:۰۰
عباس سلیمیان؛
وقتی اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو تورم زا می شود
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه افزایش تورم پدیده‌ای ماندگار است، گفت: سیاست اعطای تسهیلات 250 میلیون ریالی خودرو یک سیاست پولی است که اجرای آن در اقتصادی با نرخ تورمی دورقمی اشتباه بود.
خودرو1 وقتی اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو تورم زا می شود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز" ، عباس سلیمیان کارشناس اقتصادی در خصوص اثر تورم زایی تسهیلات خودرو با اشاره به اینکه فروش خودروهای خریداری شده توسط مردم در پشت سر خود ایجاد تقاضاهای جدید را به دنبال خواهد داشت، گفت: احتمال اینکه اشخاص خودروی خود را به صورت قولنامه با چندمیلیون نازل‌تر از نرخ واقعی به فروش رسانند و درآمد حاصل از فروش خودرو برای تقاضاهای دیگر صرف شود که این امر به خودی خود تورم زا است.


 
وی افزود: یکی از ضعف‌های این طرح واگذاری سند خودرو در رهن بانک است که باعث فروش قولنامه‌ای  آنها در بازار می‌شود که این امر پای دلالان را به میان می‌کشد و دلالان با خریداری این خودروها که اغلب پراید و پژو پایه هستندبازاری جدید ایجاد کرده که این امر آشفتگی بازار وتشدید تورم  به دنبال خواهد داشت.

 

سلیمیان با بیان اینکه اقتصاد چیزی نیست که پدیده‌های به وجود آمده در آن به سرعت زایل شود،گفت: پدیدهای اقتصادی در زمانی کوتاه به وجود می آیند ودر کوتاه مدت ماندگار خواهند بود که تورم نیز از این جنس است.


 
کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه افزایش تورم پدیده‌ای ماندگار است گفت: سیاست اعطای تسهیلات 250 میلیون ریالی خودرو یک سیاست پولی است که اجرای آن دراقتصادی با نرخ تورمی دورقمی اشتباه بود.


وی در ادامه افزود: این میزان هزینه‌ای که برای نجات یک خودرو سازی صرف شد می‌توانست برای تأسیس یک خودرو سازی بزرگ و کامل صرف شود.


 
سلیمیان با بیان اینکه هدف دولت در اعمال  سیاست تسهیلات خودرو مشخص نیست گفت: دقیقاً مشخص نیست که دولت قصد حمایت از خودروسازان را مد نظر قرار داده و یا هدف از اعمال این طرح حفظ اشتغال است.


 
وی در پایان گفت: دولت و خودرو سازها باید از آشفتگی بازار برای ایجاد یک فرصت جدید استفاده کند که دراین میان خودرو سازها نشان داده‌اند که تصمیم گیران خوبی در سطح ملی نبوده‌اند./باشگاه/110

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top