|
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١١ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, November 27, 2020
کد خبر: 599474
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۷ - ۱۸:۴۲
اذعان روزنامه آمریکایی به توان سایبری ایران؛
حملات سایبری، سلاح دیگری در زرادخانه ایران برای مقابله با آمریکا
واشنگتن پست: «امروز ایران به سادگی در ده کشور برتر در جهان از نظر قدرت مجازی قرار گرفته و ظرفیت‌های خود را در دو جبهه دفاعی و تهاجمی ارتقا داده است.»
ایران سایبری حملات سایبری، سلاح دیگری در زرادخانه ایران برای مقابله با آمریکا
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه واشنگتن پست (washingtonpost) در مقاله‌ای مفصل به بررسی آنچه که حملات سایبری از سوی ایران گفته می‌شود، پرداخت و مدعی شد که این حملات احتمالا افزایش خواهند یافت. نویسنده این روزنامه درحالی بیان ادعاهای خود را آغاز می‌کند که پیش‌فرض خود را بر این قرار داده که حملات سایبری اخیر علیه مقامات و ادارات آمریکا، از سوی ایران بوده و هیچ زحمتی به خود نمی‌دهد تا این اتهامات را با مدرک مستدل اثبات کند.

 

 

واشنگتن پست با فرض اینکه ایران حملات سایبری را به آمریکا انجام می‌دهد، درحالی که سعی می‌کرد این اقدامات را به وضعیت سیاسی داخلی ایران ربط دهد، اذعان کرد «بنظر می‌رسد بیشتر این حملات برای هدف قرار دادن و تضعیف ایالات متحده و نشان دادن ظرفیت‌های سایبری روزافزون ایران می‌باشد که بعنوان سلاح دیگری در زرادخانه این کشور برای مقابله با آمریکا است.» و همچنین مدعی شد که احتمال افزایش آنها در دوران پسا توافق و قبل از انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی وجود دارد.

 

 

این روزنامه دلیل سیاسی خواندن حملات سایبری را از جانب آنچه که گروه‌های وابسته به ایران گفته می‌شود؛ افزایش آنها قبل از مذاکرات هسته‌ای و کاهش شدید در دوران مذاکرات عنوان کرده و نوشت «تهران بسته به نوع پیام و اخطاری که بخواهد به دشمنانش دهد، فیتیله اقدامات سایبری خود را کم یا زیاد می‌کند. در این زمینه ایران فقط در حوزه‌ بین الملل متمرکز نبوده بلکه ظرفیت‌های سایبری‌اش به ابزار ارزشمندی در سیاست داخلی نیز تبدیل شده است.»

 

 

نویسندگان این مقاله با اذعان به اینکه ظرفیت‌های سایبری ایران مسئله جدیدی نیست، تصریح کردند «امروز ایران به سادگی در ده کشور برتر در جهان از نظر قدرت مجازی قرار گرفته و ظرفیت‌های خود را در دو جبهه دفاعی و تهاجمی ارتقا داده است. ولی تمرکز و سرمایه گذاری روی توان سایبری منجر به تقویت هرچه بیشتر ظرفیت تهاجمی علی‌الخصوص در خارج از کشور شده است.» و همچنین افزودند که دو رویداد مهم توجهات ایران به تجهیزات و امنیتی سایبری را بیشتر کرد.

 

 

واشنگتن پست مورد اول را حوادث داخلی فتنه 88 و جنبش سبز عنوان کرده و خاطر نشان کرد که تعدادی از افراد سازمان دهنده تجمعات از فضای وب و شبکه‌های اجتماعی برای به خیابان کشاندن افراد استفاده کردند که دولت را مجبور به اتخاذ تدابیر کنترلی بر فضای سیاسی مجازی نمود. همچنین مورد دوم به اعتقاد این روزنامه افزایش حملات سایبری علیه ایران با هدف جمع‌آوری اطلاعات محرمانه و اقدامات تهاجمی برای صدمه زدن به برنامه هسته‌ای می‌باشد. «ویروس استاکس‌نت بعنوان اولین حمله دولتی به سانتریفیوژهای تاسیسات نطنز، برنامه هسته‌ای ایران را دو سال به عقب برگرداند.»

 

 

این روزنامه در پایان با اشاره به پیشرفت‌های قابل توجه ایران در مدت زمان کم، به نقل از جیمز کلپر، رئیس سازمان ملی اطلاعات امریکا نوشت «ایران به برنامه سایبری خود بعنوان یکی از چندین ابزار جنگ نامتقارن برای انتقام گرفتن از دشمنان سیاسی و وسیله‌ای پیچیده برای جمع‌آوری اطلاعات نگاه می‌کند.» و ادامه داد که شرکت‌های بسیاری در ایران موظف شده‌اند از فضای ملی مجازی دفاع و بر محیط سایبری بین الملل نظارت کنند.

 

 

 

 

507

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top