|
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 21, 2020
کد خبر: 599491
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۷ - ۱۸:۰۲
روشی نوین؛
روشی برای تشخیص دقیق سرطان
دانشمندان روشی نوین و دقیق برای تشخیص محل دقیق توده های سرطانی از روی بررسی نمونه خون ارایه کرده اند.
سرطان خون روشی برای تشخیص دقیق سرطان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر، دانشمندان دانشگاه Umeå سوئد با هدف یافتن روشی دقیق و آسان جهت شناسایی مطمئن محل قرار گرفتن توده های سرطانی و دوری کردن از تکنیکهای تهاجمی، آزمایش خون جدیدی را ابداع کرده اند که با بررسی پلاکتهای موجود در تنها یک قطره خون، تشخیصی ارایه می کنند که تا ۹۶ درصد ضریب دقت دارد.

 

پیشتر تحقیقات مشابهی انجام شده بود که از آن جمله می توان به پروژه تحقیقاتی محققان دانشگاه بردفورد انگلیس اشاره کرد. آنها از نور ماورای فرابنفش برای آنالیز DNA نمونه های خونی استفاده می کنند تا محل وجود توده های سرطانی را تشخیص دهند. اما روشی که در سوئد ارایه شده نگرشی متفاوت دارد.

 

در این نگرش جدید تمرکز بر روی این نکته حیرت انگیز است که چگونه تومورها به مشخصات RNA پلاکتهای خونی «آموزش» می دهند تا اثری از سرطان در خون برجای گذارند.

 

محققان دانشگاه Umeå با بررسی دقیق پلاکتهای خونی آموزش دیده توسط تومورها که عنوان TEP به آنها داده شده است، امیدوارند که با ضریب دقت بالایی وجود توده های سرطانی و همچنین محل دقیق قرار داشتن آنها را شناسایی کنند.

 

این پروژه مطالعاتی بر روی نمونه های خونی ۲۸۳ بیمار صورت گرفت که از این تعداد ۲۲۸ نفر مبتلا به نوعی سرطان بودند. اکنون از این شیوه تشخیصی غیرتهاجمی می توان برای تشخیص وجود سرطان تا ۹۶ درصد و محل دقیق آن تا ۷۱ درصد استفاده کرد.

جزئیات کامل این دستاورد پزشکی در نشریه Cancer Cell منتشر شده است.

 

2013

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top