|
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١١ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, November 27, 2020
کد خبر: 599591
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۷ - ۲۲:۴۳
ازسرگیری جمع‌آوری سانتریفیوژها؛
خوشحالی رسانه‌های‌غربی از شروع‌دوباره توقف برنامه‌هسته‌ای ایران
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد ایران جمع‌آوری سانتریفیوژهای خود را از تاسیسات غنی‌سازی ازسر گرفته است.
تاسیسات هسته ای خوشحالی رسانه‌های‌غربی از شروع‌دوباره توقف برنامه‌هسته‌ای ایران
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه (امروز) طی گزارشی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران جمع‌آوری سانتریفیوژهای خود در دو مرکز غنی‌سازی اورانیوم را آغاز کرده است. همچنین تا کنون یک چهارم کل سانتریفیوژها جمع‌آوری شده است.

 

 

خبرگزاری رویترز (reuters) با لحنی هیجان‌زده نوشت «گزارش آژانس اتمی خطاب به شورای حکام این نهاد، می‌گویند ایران جمع‌آوری سانتریفیوژها در دو سایت مهم غنی‌سازی فردو و نطنز را آغاز کرده است.»

 

 

یک مقام ارشد دیپلماتیک در مصاحبه با رویترز متذکر شد ایران برچیدن دستگاه‌های سانتریفیوژ خود را ازسر گرفته است «آنها سانتریفیوژهایی که حاوی هگزافلوراید نبوده‌اند را جمع‌آوری کردند.»

 

 

روزنامه انگلیسی گاردین (theguardian) در توضیح هگزافلوراید می‌نویسد «همان هگزافلوراید اورانیوم است که ماده اولیه برای سانتریفیوژها است و می‌تواند اورانیوم را به اندازه‌ای غنی کند که از آن به عنوان سوخت در نیروگاه‌ها یا احتمالاً بمب استفاده شود.»

 

 

ایران تحت مفاد برنامه جامع اقدام مشترک موافقت کرده تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را از 19000 دستگاه به 6100 دستگاه کاهش دهد. از این 6100 دستگاه، 5100 عدد برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده خواهد شد.

 

 

خبرگزاری فرانسه (AFP) با اشاره به گزارش آژانس تصریح کرد ایران حدود 4500 سانتریفیوژ را از جایگاه‌های خود در نطنز و فردو برداشته است. در این صورت، تعداد سانتریفیوژهای برچیده شده در سایت فردو، کمتر از 1500 دستگاه است.

 

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد ایران عقب راندن برنامه هسته‌ای خود را مطابق توافقات برجام آغاز کرده است. در این  گزارش همچنین آمده میزان ذخائر اورانیوم کم‌غنای ایران از سه ماه قبل با افزایش 460.2 کیلوگرمی به 8305.6 کیلوگرم افزایش یافته است.

 

 

خبرگزاری آسوشتیدپرس (Associated Press) در توضیح بیشتر نوشت تعداد سانتریفیوژهای ایران در تاسیسات اصلی غنی‌سازی، یعنی نطنز در تاریخ 15 نوامبر، 11308 دستگاه بوده که حدود 3000 دستگاه کم‌تر از تعداد مورد نظر در روز اجرای توافق هسته‌ای می‌باشد.

 

 

این اطلاعات طی گزارشی در اختیار شورای امنیت سازمان ملل و تعداد محدودی از کشورهای دیگر قرار گرفته است. ایران همچنین باید میزان ذخائر اورانیوم خود را به کمتر از 300 کیلوگرم برساند.

 

 

 

 

 

507

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top