|
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ الاثنين ١٤ ربيع الثاني ١٤٤٢ Monday, November 30, 2020
کد خبر: 599634
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۸/۲۸ - ۰۶:۳۸
عربستان فقط نفت صادر نمي كند؛
رويترز: وهابيت ريشه جنايات است
عربستان فقط نفت صادر نمی‌کند بلکه یک دیدگاه نسبتاً کلی تکفیری و افراطی را به کشورهای دیگر صادر می کند. این کشور همچنین با وجود اینکه ادعا میکند تلاش میکند تا پیامدهای حرکت تکفیری در سراسر جهان را از خود دور کند٬ اما تکفیریهای داوطلب برای "جهاد" به جهان صادر میکند.
جو پليسي پاريس رويترز: وهابيت ريشه جنايات است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرويس ديني جام نيوز، خبرگزاری رویترز به حملات اخیر پاریس که به کشته شدن 129 نفر منتهی شد، اشاره کرد و نوشت که وهابیت در عربستان به اعتقاد بسیاری  دلیل ریشه‌های تهدید افراط‌گرایی است که سالها است بر تنش‌های خاورمیانه دامن زده است و هفته گذشته نیز پاریس را هدف قرار داد.

 

 

بر اساس این گزارش، سازمان‌های مدرن افراطی از جمله داعش و القاعده، تعابیر شاخه سلفی از وهابیت را دنبال می‌کنند.

 

 

رویترز سپس به حملات روز جمعه پاریس اشاره کرد و نوشت که قتل عام روز جمعه در پاریس به دست داعش به دنبال یکسری بمب‌گذاری‌ها و تیراندازی‌های حامیان این گروه در عربستان در یک سال گذشته که دهها کشته برجای گذاشته است، رخ داد.

 

 

این خبرگزاری انگلیسی سپس به شاخه‌ای از وهابیت در عربستان اشاره کرد و نوشت، سلفی‌گری در بین بسیاری از مسلمانان جهان رایج شده است و دانشگاه «ام القرای» در مدینه یکی از مراکز اصول آموزه‌های سلفی‌گری به دانشجویان بین المللی است.

 

 

رویترز با اشاره به گسترش تفکرات وهابیت در جهان گفت، گروههای افراطی اغلب به متونی رجوع می‌کنند که بسیاری از مبلغان وهابی نگاشته شده است.

 

 

پیش از این نیز «دیوید گاردنر» یک نویسنده انگلیسی گفته بود که عربستان تلاش برای انتشار دیدگاه وهابی خود را از زمان آغاز جنگ سرد و جنگهایی که به تجزیه در اروپای شرقی منجر شده، آغاز کرده بود.

 

 

وی اعلام کرد که عربستان در آلبانی٬ کوزوو٬ بوسنی٬ مقدونیه و حتی بخشهایی از بلغارستان دست به ساخت مساجد و مدارس زده تا به این ترتیب فرهنگ اسلامی مسلمانان این مناطق را از گرایشهای صوفیانه به دیدگاه وهابی تغییر دهد.

 

 

گاردنر می‌گوید:«عربستان فقط نفت صادر نمی‌کند بلکه یک دیدگاه نسبتاً کلی تکفیری و افراطی را به کشورهای دیگر صادر می کند. این کشور همچنین با وجود اینکه ادعا میکند تلاش میکند تا پیامدهای حرکت تکفیری در سراسر جهان را از خود دور کند٬ اما تکفیریهای داوطلب برای "جهاد" به جهان صادر میکند.»

 

 

به اعتقاد این نویسنده انگلیسی، عربستان تنها منبع ترویج دیدگاههای تکفیری و افراطی نیست اما بدون شک بزرگترین مروج افراط گرایی در منطقه به شمار می‌رود.

 

 

«توماس فریدمن» ستون نویس روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» نیز معتقد است که «صدور وهابیت» توسط عربستان سعودی عامل اصلی اسلام افراطی است و تأکید دارد:‌«عربستان سعودی در بسیاری از موضوعات متحد آمریکا بوده است اما این حقیقت باقی است که صدور اسلام وهابی یکی از بدترین کارهایی است که در یک قرن گذشته در جهان اسلام و عربی اتفاق افتاده است»./فارس

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top