|
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ٧ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 21, 2021
کد خبر: 614211
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۶ - ۱۹:۳۹
نیویورک تایمز مطرح کرد؛
عدم تمایل کنگره آمریکا به بررسی جنگ علیه داعش/ فرافکنی با تصویب بودجه نظامی
«درحالی که اجماعی سیاسی بزرگی در غرب برای استفاده از پاسخ نظامی قهری برای مبارزه با داعش وجود دارد اما کنگره تمایل چندانی به برگزاری آن نوع از جلساتی که آلمان و بریتانیا طی آن به افزایش اقداماتشان (علیه داعش) رای دادند؛ ندارد.»
پلیس آمریکا / کنگره آمریکا عدم تمایل کنگره آمریکا به بررسی جنگ علیه داعش/ فرافکنی با تصویب بودجه نظامی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، روزنامه نیویورک تایمز (nytimes) در یادداشتی به بررسی پیشینه تاریخی اختلافات کنگره آمریکا و روسای جمهور این کشور و همچنین مسئله مبارزه با داعش پرداخت و اینگونه نتیجه گیری کرد که کنگره برای تصمیم گیری درمورد افزایش دخالت نظامی آمریکا تمایل چندانی نداشته و فقط با تصویب بودجه اختصاصی قصد دارد این مسئله را از سر خود بازکند.

 

 

در ابتدای این یادداشت با اشاره به تصویب لایحه بودجه فراگیر در کنگره که شامل خط بودجه 58.7 میلیارد دلاری برای ادامه جنگ با داعش می‌شد؛ آمده است که کنگره آمریکا با این کار تقریبا و طبق مصلحت اندیشی‌های سیاسی جنگ علیه داعش را برای آینده نزدیک قانونی اعلام کرده است. نیویورک تایمز اما معتقد است که کنگره با کنار گذاشتن یکی از مهمترین مسئولیت‌های خود تحت قانون اساسی - که اختیار اعلان جنگ می‌باشد - دولت آمریکا بصورت غیرعاقلانه‌ای برای تجاوز از حدودش جسورتر می‌کند. قانون گذاران و روسای جمهور آمریکا طی دهه‌های گذشته بر سر تعبیر قدرتشان درخصوص مسایل جنگ اختلاف داشتند.

 

 

داگلاس لاولِیس، رئیس موسسه مطالعات استراتژیک در کالج جنگ ارتش آمریکا، می‌گوید نه فقط باراک اوباما بلکه رئیس جمهورهای قبلی نیز تعبیر بسیار لیبرالی از اختیارات فرمانده کل قوا داشتند و با کشاندن ملت آمریکا به جنگ، کنگره نیز با قطع بودجه آنها سعی در مقابله برمی‌آورد. از زمان تصویب قطعنامه کنگره درخصوص لزوم گرفتن تاییدیه شروع جنگ توسط رئیس جمهور از قانونگذاران، کنگره آمریکا 4 درگیری نظامی را رسما تایید کرده است.

 

 

این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: «دو مجوز استقرار تفنگداران دریایی در لبنان (سال 1983) و جنگ خلیج فارس (1991) با مباحثات سیاسی شدیدی درخصوص استفاده از قوای نظامی دنبال شد. دو مجوز دیگر اما که راه را برای تجاوز به افغانستان و عراق بعد از حادثه یازده سپتامبر هموار کرد؛ با تحقیقات سیاسی و قانونی کمتری مواجه شد.» نیویورک تایمز در ادامه حول موضوع جنگ آمریکا با داعش تصریح می‌کند عملیات نظامی که ابتدا بصورت "دخالت انسان دوستانه کوتاه" تصویب شده بود اکنون به "عملیات دائما درحال گسترش" تبدیل شده که شامل نیروهای زمینی نیز می‌شود؛ چیزی که پنتاگون آن را "نیروهای متخصص هدف‌یاب اعزامی" نام گذاری کرده است.

 

 

این روزنامه با لحنی ناراضی از کنگره می‌نویسد: «درحالی که اجماعی سیاسی بزرگی در غرب برای استفاده از پاسخ نظامی قهری برای مبارزه با داعش وجود دارد اما کنگره تمایل چندانی به برگزاری آن نوع از جلساتی که آلمان و بریتانیا طی آن به افزایش اقداماتشان (علیه داعش) رای دادند؛ ندارد. کنگره با عدم برگزاری مناظرات و تایید مجوزی برای جنگ، قصد دارد تا از سوالات حیاتی که باید پاسخ دهد، فرار کند؛ از جمله اینکه هدف از عملیات نظامی در سوریه چه بوده و آیا رویکردهای فعلی امکان دسترسی به آنها را می‌دهد. مناظرات کنگره باید محدودیت‌های زمانی و مکانی استفاده از نیروی نظامی را مشخص کند.»

 

 

 

507

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top