خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ السبت ٢٧ جمادى الثانية ١٤٤١ Saturday, February 22, 2020
کد خبر: 614259
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۶ - ۲۱:۱۱
افزایش 62 درصدی داوطلبان خبرگان / کارکردهای 6 کمیسیون خبرگان رهبری
کمیسیون تحقیق به منظور اجراى اصل 111 قانون اساسى و براى نظارت بر استمرار شرایطى که در اصل پنجم و 109 قانون اساسى براى رهبرى ذکر شده است و تصمیم‏‌گیرى در موارد فقدان آن، تشکیل مى‏‌شود.
مجلس خبرگان افزایش 62 درصدی داوطلبان خبرگان / کارکردهای 6 کمیسیون خبرگان رهبری
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حالی 7 اسفندماه همزمان با دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، که 801 نفر برای انتخابات خبرگان ثبت‌نام کرده‌اند و این تعداد نسبت به دوره چهارم این مجلس، افزایش 62 درصدی داشته است.

 

در دوره چهارم انتخابات خبرگان رهبری 493 نفر برای حضور در انتخابات خبرگان ثبت‌نام کرده بودند و این افزایش 62 درصدی نشان‌دهنده اهمیت انتخابات این دوره و جایگاه خبرگان در نظام جمهوری اسلامی است.

 

همچنین در دوره سوم خبرگان 396 نفر، در دوره دوم 180 نفر و در دوره اول نیز 168 نفر داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شدند.

 

مجلس ‏خبرگان رهبری به موجب قانون اساسى، سه مسئولیت درباره رهبرى نظام از جمله «انتخاب»، «برکنارى» و «نظارت» را بر عهده دارد.

 

همچنین مجلس خبرگان از دو بخش هیأت رئیسه و کمیسیون‏‌ها تشکیل مى‏‌شود که در ادامه عملکرد 6 کمیسیون در مجلس خبرگان رهبری آمده است:

 

1. کمیسیون آیین نامه (موضوع اصل 108 قانون اساسى‏)

به منظور بررسى و تدوین قوانین مربوط به خبرگان، از جمله انتخابات و آیین‏‌نامه داخلى مجلس خبرگان، تشکیل مى‏‌شود و اعضاى اصلى آن، 11 نفر و اعضاى على‌‏البدل، چهار نفرند.

 

2. کمیسیون امور مالى و ادارى‏

به بررسى امور مالى و ادارى مجلس خبرگان مى‏‌پردازد، این کمیسیون داراى 9 عضو اصلى و سه عضو على‏‌البدل است.

 

3. کمیسیون اصل 107 و 109 قانون اساسى‏

به منظور آمادگى خبرگان براى اجراى اصل 107 و شناخت حدود و شرایط مذکور در اصل پنجم و 109 قانون اساسى است و کمیسیونى مرکّب از 11 نفر عضو اصلى و چهار نفر عضو على‌‏البدل، تشکیل مى‌شود تا درباره همه موارد مربوط به شرایط و صفات رهبر و در باره همه کسانى که در مظانّ رهبرى قرار دارند، تحقیق و بررسى به عمل آورد و نتایج آن را به هیأت رئیسه ارائه کند.

 

گزارش این کمیسیون، سرّى تلقى مى‌‏شود و به صورت اسناد طبقه‏‌بندى شده، حفاظت مى‏‌شود و بدون تصویب مجلس خبرگان، در اختیار دیگرى قرار نمى‏‌گیرد، مگر رهبرى، که عنداللزوم به اطّلاع وى مى‏‌رسد.

 

4. کمیسیون سیاسى - اجتماعى‏

به منظور آگاهى مستمر اعضاى مجلس ‏خبرگان از تحوّلات مهمِّ داخلى و جهانى، به ویژه در زمینه مسائل سیاسى، فرهنگى، مدیریّتى، امنیّتى و اقتصادى تشکیل مى‌‏شود و موظَّف است با تشکیل جلسات با حضور نخبگان و مسئولان امور سیاسى، امنیّتى، فرهنگى، اقتصادى، اجتماعى، مسائل مهم داخلى و جهانى را که به نحوى، به انجام وظایف خبرگان، به ویژه وظایف مذکور در اصول 107 و 109 قانون ‏اساسى، مربوط مى‏‌شود، مورد بررسى قرار دهد و گزارش آن را به هیأت رئیسه تقدیم کند تا در اوّلین اجلاسیّه خبرگان، به اطّلاع اعضا برسد.

 

5. کمیسیون تحقیق (موضوع اصل 111 قانون اساسى‏)

به منظور اجراى اصل 111 قانون اساسى و براى نظارت بر استمرار شرایطى که در اصل پنجم و 109 قانون اساسى براى رهبرى ذکر شده است و تصمیم‏‌گیرى در موارد فقدان آن، تشکیل مى‏‌شود.

 

6. کمیسیون بررسى راه‏هاى پاسدارى و حراست از ولایت فقیه‏

به منظور بررسى راه‏هاى مناسبِ پاسدارى و حراست از ولایت فقیه تشکیل می‌شود. تحقیق و پژوهش در موضوع حکومت اسلامى، بالاخص ولایت فقیه، تألیف و نشر آن به صورت‏هاى مناسب و پاسخ به شبهات؛ معرّفى ولایت فقیه در مجامع علمى داخل و خارج کشور و در سطح عموم مردم؛ بررسى شیوه‏‌هاى مناسب تدریس و ترویج اندیشه حکومت اسلامى و ولایت‏‌فقیه در سطوح مختلف تحصیلى دانش‌آموزان و دانشجویان و نیز در سطح رسانه‏‌هاى عمومى، خصوصاً صدا و سیما و ارائه راهکارهاى مناسب به هیأت رئیسه مجلس خبرگان از جمله وظایف این کمیسیون است./ فارس

115

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top