|
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ الخميس ٥ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Thursday, October 22, 2020
کد خبر: 614574
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۷ - ۱۷:۰۰
رئیس کل بانک مرکزی:
نقدینگی 907 هزار میلیارد تومان شد
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رشد 56 درصدی نقدینگی نسبت به سال 92، از رسیدن حجم کل نقدینگی به رقم 907 هزار میلیارد تومان خبر داد.
یارانه1. اسکناس. پول. درآمد نقدینگی 907 هزار میلیارد تومان شد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"، ولی‌الله سیف در اولین همایش‌ مالی اسلامی با اشاره به رشد 16 درصدی نقدینگی در 8 ماه نخست امسال اظهار داشت: حجم کل نقدینگی در پایان سال 92 به 580 هزار میلیارد تومان رسیده بود و درحال حاضر حجم کل نقدینگی تا پایان آبان ماه 907 هزار میلیارد تومان محاسبه شده که 56 درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرگزاری‌ها، سیف، با تأکید بر اینکه اضافه شدن آمار نقدینگی 6 بانک و 8 مؤسسه جدید در راستای سامان‌دهی بازار پول انجام شده است، گفت: اگر آمار این مؤسسات را محاسبه نمی‌کردیم، رشد نقدینگی در پایان سال گذشته 20/9 درصد و رشد 8 ماهه امسال 14/8 درصد بود. اگر آمار این مؤسسات لحاظ نمی‌شد هم اکنون کل نقدینگی تا پایان آبان ماه 805 هزار میلیارد تومان اعلام می‌شد که 102 هزار میلیارد تومان کمتر از رقم فعلی است.


رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به وجود ثبات در بازار ارز افزود: دامنه نوسان نرخ ارز کاهش یافته به طوری که نوسان نرخ ارز در این مدت 20 درصد کاهش یافته است البته بهای ارز در 8 ماهه امسال 5/7 درصد رشد داشته است.وی حجم تسهیلات پرداختی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در 8 ماهه امسال را 220 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 63 درصد از این تسهیلات برای سرمایه در گردش پرداخت شده که سهم صنعت 82/6 درصد بوده است.


نرخ سود بانکی افراطی مثبت است
سیف در همین رابطه به نرخ سود بانکی بالای موجود در نظام بانکی و این که چرا نمی‌توانیم آن را کاهش دهیم، اشاره داشت و گفت: در کنار موضوع پرداخت سودهای علی‌الحساب بالا و هزینه‌هایی که در این رابطه به بانک‌ها تحمیل می‌شود، باید در سویی دیگر انجماد 45 درصد از منابع بانکی را مورد توجه قرار داد. این درحالی است که درحال حاضر به این میزان باید سود سپرده پرداخت شده که بانک‌ها هزینه آنها را متحمل شوند و از سویی دیگر می‌توانند 55 درصد از منابع خود را تسهیلات دهند، اضافه کرد و واضح است که این نظام بانکی نمی‌تواند از کارایی لازم برخوردار باشد.
وی با اشاره به مزیت نرخ سود در شبکه بانکی اظهار داشت: در گذشته با توجه به بالا بودن نرخ سود، نرخ مؤثر سود بانکی منفی بود اما درحال حاضر نرخ سود بانکی به صورت افراطی مثبت است به طوری که نرخ تورم به 13/7 درصد رسیده اما نرخ سود بانکی بین 20 تا 24 درصد است که این به هیچ وجه قابل قبول نیست.


پرداخت سودهای بالای بانکی از جیب سهامداران
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی از اهرم‌های خود برای کنترل نرخ سود استفاده می‌کند، گفت: در صورت‌های مالی بانک‌ها سود علی‌الحساب پرداختی و سود قطعی در یک دوره مالی محاسبه می‌شود. نرخ بررسی بانک مرکزی از صورت‌های مالی یکی از بانک‌ها نرخ سود علی‌الحساب به صورت قطعی محاسبه می‌شود و دیگر تفاوتی بین سود نرخ علی‌الحساب و قطعی نیست.
سیف ادامه داد: یکی از بانک‌ها به دلیل رقابت‌های کاذب به جای پرداخت 22 هزار میلیارد ریال سود قطعی 33 هزار میلیارد ریال پرداخت کرده است.
وی افزود: این پول را از سپرده‌گذار نمی‌توان پس گرفت، بنابراین باید از جیب سهامدار پرداخت شود که این مغایر با قوانین و مقررات بانکی است.
رئیس کل بانک مرکزی با طرح این پرسش که چرا وقتی بانک‌ها بی‌مهابا نسبت به پرداخت سود علی‌الحساب در طول سال اقدام می‌کنند، ضرر آن را سهامداران بپردازند، گفت: بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا این موضوع را ساماندهی کرده و با صدور بخشنامه‌ای به بانک‌ها آنها را موظف به حرکت در چارچوب قانونی کرده و حاشیه امنی را برای بانک‌ها و هم برای سهامداران آنها ایجاد کنیم.
وی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی که به زودی با تعیین سود علی‌الحساب به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد، اظهار داشت: بر این اساس مدیران بانک‌ها موظفند در ابتدای سال به‌گونه‌ای محاسبه و پیش‌بینی کنند که نرخ سود علی‌الحساب بیش از سود قطعی که قرار است تا پایان سال پرداخت کنند نباشد.


سیف ادامه داد: همچنین اگر بانکی در میانه سال متوجه شد که ممکن است نرخ سود علی‌الحساب مازاد بر سود قطعی باشد، باید آن رویه را اصلاح کند.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین از موافقت کامل بانک مرکزی با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در بورس کالا خبر داد.
سیف گفت: درمورد راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در شورای عالی بورس بحث کردیم که پس از مطرح شدن موارد کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که بازار مشتقه ارزی به طور حتم می‌تواند به ثبات بازار مالی کشور کمک شایانی کند.

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top