|
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ السبت ٧ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 24, 2020
کد خبر: 614603
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۷ - ۱۷:۲۹
قشقاوی اعلام کرد:
آمادگی ایران برای لغو روادید با کشورها به شرط رعایت احترام متقابل
حسن قشقاوی در این مراسم که با حضور وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شده بود در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ما این موضوع را به دیگر کشورها نیز اعلام کرده‌ایم به اهمیت تکریم ارباب رجوع اشاره کرد و گفت: در این راستا دستورالعمل محکمی به تمام نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور ارسال کرده‌ایم.
. آمادگی ایران برای لغو روادید با کشورها به شرط رعایت احترام متقابل
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حسن قشقاوی در این مراسم که با حضور وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شده بود در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ما این موضوع را به دیگر کشورها نیز اعلام کرده‌ایم به اهمیت تکریم ارباب رجوع اشاره کرد و گفت: در این راستا دستورالعمل محکمی به تمام نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور ارسال کرده‌ایم.

 

وی با تأکید بر اینکه ایرانیان خارج از کشور چشم و چراغ و سرمایه ملی ما هستند، ادامه داد: امروز در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا صدور رسمی اولین گذرنامه الکترونیکی برای ایرانیان خارج از کشور را که با همت فراوان و پیگیری جدی همکارانمان در بخش فناوری و اداره کل کنسولی و حمایت جدی معاونت اداری و مالی وزارت امور خارجه و مساعدت نیروی انتظامی،‌ وزارت اطلاعات و وزارت کشور ممکن شده است را افتتاح کنیم.

 

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه با بیان اینکه گذرنامه‌های الکترونیکی از نظر امنیتی قابل مقایسه با گذرنامه‌های قدیمی نیستند و موضوع جعل گذرنامه را تا حدود زیادی منتفی می‌کند، خاطرنشان کرد: از حیث تسهیل تردد و سفر اتباع کشورمان نیز این موضوع گام بزرگی به جلو محسوب می‌شود؛ صدور گذرنامه الکترونیک کشور ما را جزء کشورهای پیشرفته‌ای قرار می‌دهد که از این نوع گذرنامه استفاده می‌کنند.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، گفت: در اداره کل کنسولی تلاش گسترده و جدی آغاز شده که کلیه امور کنسولی به تناسب کار، دیجیتال، مکانیزه و الکترونیک شود و صدور گذرنامه الکترونیک تحقق اولین قدم در این مسیر بسیار مهم است.

 

معاون پارلمانی و کنسولی وزیر امور خارجه ادامه داد: به لطف الهی صدور گذرنامه الکترونیکی در ستاد کانادای اداره کنسولی وزارت امور خارجه افتتاح و از هفته آینده در 25 نمایندگی منتخب به تدریج کار صدور گذرنامه الکترونیکی آغاز خواهد شد و در ادامه این روند به همه نمایندگی‌های دیگر تعمیم داده خواهد شد. در خصوص روادید الکترونیکی نیز فاز اول به صورت آزمایشی به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم (ص) در فرودگاه امام خمینی (ره) آغاز و پس از طی مراحل فنی همزمان با فرصت تعیین شده در مصوبه هیأت وزیران رسماً کار خود را در همه نمایندگی‌های وزارت امور خارجه کار خود را آغاز خواهد کرد.

 

قشقاوی با تأکید بر اینکه این کار موجب تسهیل ورود چند برابری گردشگران به کشور خواهد شد، افزود: در امر مکانیزه و دیجیتال کردن بسیاری از امور کنسولی نیز اقدامات موثری انجام شده و یا در حال انجام است که از جمله می‌توان به خرید تجهیزات انگشت‌نگاری برای ثبت اثر انگشت واردین به کشور و نیز صدور گواهی عدم سوء پیشینه ایرانیان خارج از کشور اشاره کنیم.

 

وی در این راستا خبر داد که در حال حاضر دستگاه‌های انگشت‌نگاری با عنایت و اهتمام معاونت اداری- مالی وزارت امور خارجه و اداره کل اموال و پشتیبانی این وزارتخانه تهیه شده و برای نمایندگی‌های خارج از کشور ارسال شده است.

 

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه در همین راستا ادامه داد: نصب نرم‌افزار مربوطه و راه‌اندازی آن توسط همکارانمان در اداره کل فناوری در دست انجام است که امیدواریم به زودی شاهد راه‌اندازی کامل آن باشیم. در آینده نزدیک نیز این شبکه انگشت‌نگاری به شبکه ناجا جهت کنترل کامل ورود و خروج اتباع خارجی به کشور متصال خواهد شد.

 

قشقاوی با بیان اینکه مکانیزاسیون و ماشینی کردن امور سجلی امر بسیار مهم دیگری است که در کانون توجه و پیگیری اداره کل کنسولی قرار دارد، تصریح کرد: بیش از یکصد مورد کار سجلی و تأیید اسناد در مرکز و نمایندگی‌ها انجام می‌شود که با شئون مختلف زندگی و کار هموطنانمان در داخل و خارج از کشور ارتباط دارد.

 

وی گفت: هر تسریع و تسهیلی در انجام امور سجلی از طریق مکانیزه کردن آنها، مستقیماً بر تضمین و تأمین منافع اتباع کشورمان تأثیر می‌گذارد.

 

قشقاوی در پایان با بیان اینکه در این مسیر مدتی است سیستم «تاک» راه‌اندازی شده و نتایج آن را در آسان‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر کردن تأیید اسناد کنسولی، به ویژه مدارک دانشجویی و وکالتنامه‌ها در نمایندگی‌های کشورمان دیده‌ایم، افزود: گام‌هایی که تاکنون برای مکانیزه کردن امور کنسولی برداشته شده قدم‌های مهم و موثری بوده اما با نقطه مطلوب که مکانیزه کردن حداکثری امور سجلی و کنسولی است، فاصله بسیار داریم. / ایسنا

 

202

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top