|
پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ الخميس ١٢ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Thursday, October 29, 2020
کد خبر: 614664
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۷ - ۲۰:۳۰
مرتضی امیری اسفندقه؛
بزرگترین آرزوی یک شاعر معروف
وی در مراسم نکوداشت خود گفت: بزرگترین آرزوی من این است که در ایرانی زندگی کنم که جناح نداشته باشد، بال داشته باشد اما بال‌بال نزند.
مرتضی امیری اسفندقه بزرگترین آرزوی یک شاعر معروف
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیـوز، بیستمین مراسم شب شاعر برای نکوداشت مرتضی امیری اسفندقه شامگاه یکشنبه ۶ دی با حضور شاعران و جمعی از مدیران فرهنگی کشور در سازمان رسانه ای اوج برگزار شد.

 

وی در این مراسم با اشاره به تصویر شهیدانی که در سالن برگزاری وجود داشت، گفت: معتقدم اگر شهیدان نبودند هیچ کدام از رنگ‌های امروز ایران اعم از سبز، قرمز، بنفش و... نبودند. در این برنامه به من لقب اخوان شعر انقلاب را اطلاق کردند. اخوان انسان خیلی بزرگی بود و فرجام خیلی خوبی هم داشت که امد و با بچه‌ها آمیخته شد.

 

این شاعر ادامه داد: در طول سه‌دهه گذشته چند شاعر بزرگ آمده و رفته اند که شعرشان از مرزهای جهانی رد شده و به آن طرف رفته. یکی از آنها قیصر امین‌پور است. دیگری علیرضا قزوه است. قزوه شاعر است، سیاستمدار نیست. بالاخره باید درجه و کسوت رعایت شود. خودم شنیدم که استاد شفیعی کدکنی به او گفت دکتر قزوه.

 

فروغ و شاملو هم شاعر انقلاب هستند

اسفندقه در ادامه با خوانش شعری از فروغ فرخزاد گفت: من فروغ را یک شاعر انقلابی می‌دانم، شاعر انقلابی، شاعری است که به زیستن معتقد است؛ نه به زندگی؛ نه به زنده بودن بلکه به زیستن به این معنی که قلب تپنده بتپد. شاعری چون فروغ معتقد است بیا قلب را از سینه من در بیاور و در سینه خود بگذار. قلب باید بتپد، در سینه چه کسی، مهم است. وقتی خواستند برای من نکوداشت برگزار کنند تن ندادم اما سعی کردم دلم را با این قضه همراه کنم و حواس را پرت کنم چون وقتی که استاد شفیعی کدکنی یا استاد موسوی گرمارودی برای من اخوانیه گفته اند، بزرگداشتم قبلا برگزار شده است. حالا اگر قرار است برای شاعری بعد از این سه دهه بزرگداشت برگزار شود، او علیرضا قزوه است.

 

وی با اشاره به عنوان «استاد» در پوستر برگزاری این برنامه گفت: این استاد یک دشمنام است. علیرضا قزوه در سخنانش به خاطر کتک خوردن من به خاطر حوادث سال ۸۸ اشاره کرد. اگر قرار باشد به خاطر ارزش‌های انقلاب اسلامی کتک بخورم، حاضرم اما آن ارزش ها در شعر بامداد، و شعر شاملو هم هست. همه اینها شاعر انقلابند.

 

این شاعر باسابقه تصریح کرد: شعر فارسی از قرن سوم تا به امروز، شعر انقلاب است. شعر انقلاب هم یک معنای بزرگ و وسیع دارد.

 

اسفندقه در پایان گفت: بزرگترین آرزوی من این است که در ایرانی زندگی کنم که جناح نداشته باشد، بال داشته باشد اما بال‌بال نزند. به همین خاطر به درون گود آمده ام و حاضرم دشنام بشنوم.

 

من امشب همانطور که سید حسن حسینی در تالار وحدت لقب شاعری را به قیصر امین پور داد، لقب اعطا شده به خودم را به علیرضا قزوه می دهم./ مشرق

 

1059

 

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات

خدا آرزویت را بر آورده کند

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top