|
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 28, 2020
کد خبر: 614693
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۷ - ۲۱:۰۹
در یادداشت «ایران وایر» عنوان شد:
درسی که از اصلاح‌طلبان به دولت روحانی دیکته می‌شود!
ایران وایر می‌کوشد تا با پیش کشیدن شرایط ناسالم اقتصادی و رکود حاصل از سیاست های منفعلانه دولت در قبال مسائل داخلی و بین المللی، نوعی یأس در مخاطب ایجاد کرده و به این بهانه، حضور مردم ایران پای صندوق رأی را با چالش جدی مواجه کند.
روحانی درسی که از اصلاح‌طلبان به دولت روحانی دیکته می‌شود!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جـام نیـوز، یادداشت "بهروز مینا" در وب‌سایت "ایران وایر" (iranwire) با عنوان «انتخابات مجلس؛ تاریخ سیاسی اصلاح طلبان برای روحانی تکرار می شود؟» به بررسی اوضاع اقتصادی و اجتماعی ایران و تاثیر آن بر نتیجه دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخت.

 

ایران وایر می کوشد تا با پیش کشیدن شرایط ناسالم اقتصادی و رکود حاصل از سیاست های منفعلانه دولت در قبال مسائل داخلی و بین المللی، نوعی یأس و نامیدی در مخاطب ایجاد کرده و به این بهانه، حضور مردم ایران پای صندوق های رأی را با چالشی جدی مواجه کند.

 

پر واضح است که عدم توفیقات مسئولان دولت در خدمت رسانی به مردم و بهبود شرایط معیشتی آنان، ممکن است پایگاه اجتماعی دولت ها را در بین مردم متزلزل کند. اما مردم ایران که با شرایط سخت و دشوار تحریم، سال هاست آشنا هستند و طعم جنگ و فتنه انگیزی های متعدد دشمنان را چشیده اند، هیچ‌گاه اراده سیاسی خود را به این مشکلات پیوند نزدند و در حساس ترین لحظات، درست ترین تصمیم ها را اتخاذ کرده اند.

 

 

بدیهی است انتشار محتوای این یادداشت به منزله تائید جـام نیوز نبوده و صرفا به منظور آگاهی مخاطبان منتشر شده است. در ادامه به منظور آشنائی مخاطبان و در راستای رسالت جام نیوز (بازتاب محتوای رسانه ای فارسی زبان)، اهم مطالب این یادداشت را به صورت اجمالی مطالعه می کنید.

 

***

 


- علیرغم تحولات داخلی و خارجی بنظر می رسد رکود در اقتصاد ایران ریشه دوانده است تا تعادل جدیدی را برای مردم خسته از تحریم و تورم ایران رقم بزند. آیا دولت حسن روحانی منفعل بوده است؟

 

- ناظران بعد از ماه ها گمانه زنی حالا علنا می گویند که نظام جمهوری اسلامی ایران به دو راهی انتخاب بین نظامیان و روحانیون رسیده است. مانند همیشه اصلاح طلبان و هواداران دولت تدبیر و امید می گویند اگر انتخابات عادلانه و شفاف برگزار شود، ایشان برنده انتخابات هستند.

 

- با اینحال رای دهنده ایرانی در سومین سال ریاست جمهوری حسن روحانی نه فقط بر اساس قول ها و وعده ها بلکه بر اساس عملکرد دولت تصمیم به رای دادن می گیرد. آیا برای او رکود اقتصادی و عملکرد اقتصادی دولت مهم خواهد بود؟

 

- دیگر شکی نیست که ایران سال گذشته را در رکود اقتصادی گذارنده است. صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود از وضعیت اقتصادی ایران اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی در سال مالی 1393 – 1394 بین منفی نیم درصد و مثبت نیم درصد خواهد بود.

 

- کارشناسان صندوق عدم افزایش تولید ناخالص داخلی و کاهش احتمالی آنرا ناشی از سقوط بهای نفت، ترازهای بانکی در نوسان و تردید سرمایه گذاران و مصرف کنندگان در تصمیم گیری می دانند.

 

- برخی اقتصاددانان کاهش تورم را بیشتر محصول رکود و نرخ بالای بهره سپرده های بانکی می دانند که اولی معاملات را متوقف کرده و دومی بخش عمده ای از نقدینگی را جذب کرده است. با اینحال منصفانه است که بگوییم تا کنون برای مصرف کننده ایرانی برجام و توافق هسته ای تنها یک دستاورد داشته است: رکود.

 

-برنامه دولت برای اعطای وام خودرو ظرف یازده روز منابع سال اول را بلعید. فضای اقتصادی ایران سالم نیست. رای دهنده ایرانی نمی تواند در پای صندوق رای از این شرایط غافل باشد. او از خود می پرسد چگونه چنین رویدادی رخ داده است؟ پاسخ ساده است: دولت تدبیر و امید مانند دولت اصلاحات همه امیدش برای تغییر و بهبود شرایط در یک رویداد خلاصه کرد.

 

- اگر در فاصله 1376 تا 1378 اصلاح طلبان طرفدار سید محمد خاتمی به هوادارانشان وعده می دادند که "با فتح مجلس (ششم) همه چیز درست خواهد شد"، از بدو پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی وعده داده که با لغو تحریمها شکوفایی به اقتصاد کشور بازخواهد گشت.

 

- او و همراهانش هشدارهای مختلف را برای مدیریت انتظارات و لزوم اصلاحات ساختاری نادیده گرفته اند.

 

- بسیاری از اقتصاددانان کشور، بعد از تجربه دولت های محمود احمدی نژاد، به امید بهبود اوضاع و از سر همراهی با دولت نگرانی های خود را علنا ابراز نکرده اند. حال آنکه ایشان می دانند قفل اقتصاد ایران فقط با یک شاه کلید باز نمی شود.

 

- در هفته های بعد از توافق هسته ای، بازداشت ایرانیان مقیم خارج از کشور، علنی شدن اختلافات مسئولان و آشکار شدن موارد فساد مالی در کشور باعث شد تا همه ببینند که حتی رفع تحریم ها، چالش های ساختاری اقتصاد ایران را برطرف نخواهد کرد.

 

- مانند اصلاح طلبان، که فقط برای رسیدن به مجلس ششم برنامه ریزی کرده بودند، حسن روحانی و دستیارانش گویی فقط برای رسیدن به توافق هسته ای برنامه کاری داشتند. از پویندگی و فعالیتی که در رسیدن به توافق هسته ای وجود داشت در سایر وزارتخانه های دولت خبری نیست.

 

- وزرای دولت آقای روحانی با انفعال و روزمرگی روزگار می گذرانند و بیشتر در حال اداره فعالیت های روزانه نهادهای تحت سرپرستی شان هستند تا برنامه ریزی راهبردی برای رهایی از رکود اقتصادی. گویی در دولت بسیاری می خواهند که از کنار اصلاحات ساختاری و مقابله با فساد مالی بگذرند. حتی وزرایی که حرف از پرونده های فساد می زنند، اقدامی برای مجازات خاطیان به عمل نیاورده اند.

 

- این بی ارادگی برای اصلاحات ساختاری جدیست. دکتر مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس جمهور، در یادداشتی که در نشریات اقتصادی کشور بازتاب گسترده ای داشت، گزینه های پیش روی دولت را به این شکل خلاصه کرده است: "محوریت تعامل با غفلت از اصلاحات ساختاری، درونگرایی با اجتناب از تعامل و  اصلاحات ساختاری و  محوریت اصلاحات ساختاری درونی اقتصاد همراه با بهره‌گیری از تعامل". از این سه گزینه، در دو گزینه اصولا تلاشی برای اصلاحات ساختاری صورت نخواهد گرفت. تنها گزینه ای که حیات و جنبش اقتصادی در کشور را بدنبال خواهد داشت گزینه سوم است که بنظر نمی رسد دولت برای انتخابش از اراده سیاسی کافی برخوردار باشد. در شرایط فعلی اقتصاد کشور بدون اصلاحات ساختاری و تضمین برای مهار فساد اداری، امید به شکوفایی اقتصادی واقع بینانه نیست.

 

- همه نشانه های حاکی از این هستند که دولت آقای روحانی امیدوار است فقط لغو تحریم ها نوعی شکوفایی اقتصادی را برای کشور به ارمغان بیاورد. در این شکوفایی نسبی برخی شاخص ها مانند تراز تجارت خارجی و تولید ناخالص داخلی بهبود می یابند ولی در عمل تغییر چشمگیری در رفاه اجتماعی و امنیت اقتصادی شهروندان روی نخواهد داد.

 

- این سیاست، فساد اداری در ایران را نهادینه می کند و اقتصاد کشور را در انحصار طبقه حاکمه قرار می دهد که علاوه بر رانت های دولتی از روابط سیاسی برای تسهیل روند فعالیتش استفاده می کند. بخش خصوصی واقعی ایران به یک گروه در حاشیه تبدیل می شود که بدون پرداخت رشوه اجازه فعالیت نخواهد داشت.

 

- اگر اصلاح طلبان به تحصن خود در مجلس ششم به بهانه خطر به توپ بسته شدن مجلس پایان دادند، دولت تدبیر و امید به بهانه ایجاد ناپایداری سیاسی و برای اجتناب از درگیری های اقتصادی، نمی خواهد در عرصه اقتصاد به همان میزان ابراز وجودی بنماید.

 

- زمستان امسال در پای صندوق رای، شهروند متوسط ایرانی فردیست که می داند امنیت شغلیش کاهش یافته، آثار گشایش اقتصادی رفع تحریم‌ها کمتر از آنچیزیست که وعده داده شده بود و او همچنان آسیب پذیر باقی خواهد ماند.

 

 

سند ایران وایر

 

 

104

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top