|
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 21, 2020
کد خبر: 614705
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۷ - ۲۱:۴۹
سلامتی؛
بلایی که گرسنگی بر سر بدن می آورد
بعد از اینکه 4 روز به بدن خود گرسنگی بدهید، مغز برای تامین انرژی خود از 70 درصد از ذخایر انرژی موجود در بدن استفاده می‌کند و دیگر انرژی زیادی برای بدن نمی‌ماند.
گرسنگی بلایی که گرسنگی بر سر بدن می آورد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، بعد از غذا خوردن، بدن شما غذا را هضم می‌کند و آن را به گلیکوژن که مولکول‌هایی برای ذخیره انرژی است تبدیل می‌کند. این مراحل باعث تولید گلوکز، منبع اصلی انرژی می‌شود که به‌سرعت جذب جریان خون می‌شود. اگر شما برنامه غذایی عادی داشته باشید، گلوکز منبع اصلی تامین انرژی در بدن شما است.

 

به این علت که گلوکز به ماهیچه‌ها و کیسه صفرا می‌رود باعث می‌شود فرد احساس سیری کند و سوخت گلوکز برای 6 ساعت کافی است. بعد از 6 ساعت،‌ هنگامی که بدن تمام سوخت گلوکز خود را مصرف می‌کند، ‌فرد احساس گرسنگی و سستی می‌کند. گلوکز می‌تواند 24 یا 28 ساعت در بدن بماند البته بیشتر آن در 6 ساعت کاملا مصرف می‌شود.

 

بدن انسان نمی‌تواند بدون استفاده از چربی به عنوان منبعی از انرژی عمل کند،‌ به همین دلیل مغز از ذخیره‌های گلوکز موجود در بدن استفاده می‌کند. مغز انسان از 120 گرم گلوکز در روز نیاز دارد و سوختن گلوکز نیروی مغز را تامین می‌کند. بعد از اینکه 3 یا 4 روز به بدن غذا نرسد، بدن 70 درصد از ذخایر دیگر انرژی بدن را استفاده می‌کند.

 

اگر بیش از 72 ساعت به بدن خود گرسنگی دهید، بدن در حالتی قرار می‌گیرد چربی‌های بدن شما در ماهیچه‌ها تجزیه می‌شود و در پی آن ماهیچه‌ها شروع به تهلیل رفتن می‌کنند. در این زمان،‌ نیاز مغز به گلوکز از 120 گرم به 30 گرم کاهش می‌یابد و مجبور میی‌شود تا انرژی مورد نیاز خود را از پروتئین می‌گیرد. از طریق مغز می‌تواند انرژی خود را تامین کند اما ماهیچه‌های شما کم‌کم ناپدید می‌شوند. در این شرایط متابولیسم بدن شما آهسته می‌شود و بدن شما از آخرین ذخایر انرژی استفاده می‌کند و شما سست و کم‌انرژی می‌شوید.

 

کاهش انرژی در بدن سبب کمبود مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن می‌شود و در نتیجه عملکرد سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و فرد به راحتی به بسیاری از بیماری‌ها مبتلا می‌شود.

 

تحقیقات حاکی از آن است که برخی از افراد می‌توانند 70 روز بدون غذا زنده بمانند. نکته جالب این است بدن انسان می‌تواند در صورت غذا نخوردن به مدت طولانی از خود مکانیسمی دفاعی نشان دهد اما انسان نمی‌تواند بیش از چند روز بدون آب دوام بیاورد.

 

۲۰۱۳

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top