|
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ الأربعاء ١١ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Wednesday, October 28, 2020
کد خبر: 614850
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۸ - ۱۵:۴۳
11 درصد مردم ایران، دخانیات استعمال می‌کنند؛
آماری که زیبنده مردم ایران نیست
رئیس اداره بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: ۱۰.۹ درصد مردم ایران، استعمال دخانیات انجام می‌دهند که در این میان، همدانی‌ها بیش‌ترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند.
سیگار کشیدن آماری که زیبنده مردم ایران نیست
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی- اجتماعی جام نیوز، احمد کوشا در نشست خبری در رابطه با میزان و شیوع بیماری‌های غیرواگیر در کشور اظهار داشت: بیماری‌های غیرواگیر از مهم‌ترین مشکلات به‌شمار رفته که سلامت جوامع امروزی را تهدید می‌کند، به‌طوری‌که 76 درصد از مرگ و میرهای کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است.

 

وی افزود: بیماریهای قلبی و عروقی، آسیب و حوادث، سرطان، بیماری‌های ریوی، دیابت از جمله مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر به‌شمار رفته که سبب مرگ و میر زودرس می‌شود، همچنین بیش‌ترین علت مرگ و میر را به خود اختصاص می‌دهد.

 

رئیس اداره بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه 10 درصد از مرگ و میرها نیز در کشور به‌دلیل بیماری‌های واگیر و یا فوت هنگام تولد و... به وقوع می‌‌پیوندد، ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که تا سال 2025، میزان مرگ زودرس یا به عبارتی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در همه کشورها، لازم بوده که کاهش یابد و این مسئله جزو اهداف جهانی به‌شمار می‌رود.

 

کوشا اعلام کرد: از 113 هزار مرگ زودرس، در کشور 70 درصد آن مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی‌، سرطان، ریوی مزمن، آسیب های ناشی از حوادث است که شیوه زندگی سالم و کاهش عوامل خطر در کنترل این مسئله و معضل بسیار حائز اهمیت است.

 

وی گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی استعمال دخانیات باید 30 درصد کاهش یابد.

 

رئیس اداره بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مصرف غذای ناسالم و نداشتن فعالیت فیزیکی و کم تحرکی نیز از عوامل عمده ایجاد بیماری‌های غیرواگیر است، تصریح کرد: مردم از طریق خود مراقبتی می‌توانند مهم‌ترین نقش را در کاهش این بیماری‌ها داشته باشند، البته باید فرهنگ جامعه به سمت شیوه زندگی سالم پیش رود و افراد دانش و نگرش را در این زمینه داشته باشند.

 

کوشا با اشاره به اینکه 25 درصد کاهش بیماری‌های غیرواگیر از طریق نظام بهداشتی و درمانی و 75 درصد به کمک سایر بخش‌ها و مردم می‌تواند محقق شود، اعلام کرد: در سال جاری ایران سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را تدوین و به تصویب شورای سلامت رساند، همچنین در این راستا تفاهم‌نامه‌هایی با سایر وزارتخانه‌ها منعقد کردیم.

 

وی به برنامه‌های انجام شده طی سال‌های گذشته در این زمینه اشاره کرد و گفت: پیش از این در زمینه تشخیص زودهنگام دیابت و فشار خون موفقیت‌هایی را داشتیم، ولی با توجه به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی نمی‌توانیم منتظر شویم تا افراد مریض شوند و پس از آن اقدام کنیم. این شیوه چندان مناسب نیست و بهتر بوده قبل از اینکه افراد بیمار شوند، به‌موقع اقدام کنیم.

 

رئیس اداره بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از طراحی و اجرای برنامه ایراپن، در کشور خبر داد و گفت: براساس این برنامه مداخلات اساسی برای پیشگیری و کنترل بیمرای های غیرواگیر انجام می‌شود و خطر 10 ساله بروز علل بیماری‌های غیرواگیر نیز پیش‌بینی شده و با پیگیری‌های دوره‌ای، مانع از پیشرفت این مشکل و در واقع گسترش بیماری های غیرواگیر در کشور می‌شویم.

 

کوشا از برنامه تشخیص زودهنگام 3 سرطان پستان، ‌دهانه رحم و روده بزرگ خبر داد و گفت: این مسئله در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و در یک برنامه پایلوت، ماماها در 4 شهرستان شهررضا در اصفهان، مراغه در آذربایجان شرقی، بافق در کرمان و نقده در آذربایجان غربی، افرادی که احتمال ابتلای آنها به این 3 سرطان وجود دارد، شناسایی می‌شوند.

 

به گفته وی این برنامه ابتدا به صورت پایلوت در این 4 شهرستان انجام می‌شود و پس از آن در کل کشور در دستورکار قرار می‌گیرد، البته طرح شناسایی زودرس بیماری سرطان در کل کشور اکنون در حال اجراست ولی در این 4 شهرستان امکان انجام آزمایش در خانه بهداشت وجود دارد.

 

کوشا در رابطه با استعمال سیگار در کشور، گفت:‌ 10.9 درصد افراد جامعه استعمال دخانیات داشته که استان همدان با 16.5 درصد بیش‌ترین آمار را به خود اختصاص داده است. پس از همدان، نیز شهرهای ارومیه، آذربایجان غربی، گیلان، آذربایجان شرقی و تهران بیش‌ترین استعمال دخانیات را از آن خود کرده‌اند./ خبرگزاری دانشجو

115

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top