|
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ السبت ١٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 31, 2020
کد خبر: 614983
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۹ - ۰۸:۱۳
وال استریت ژورنال؛
جاسوسی اوباما از نتانیاهو/ کنترل اقدامات ضد ایرانی آقای نخست وزیر!
«آژانس امنیت ملی آمریکا برای کاخ سفید فاش می کرده که نتانیاهو و مشاورانش چگونه اطلاعاتی که از طریق جاسوسی مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا به دست آورده اند را منتشر خواهد کرد...»
اوباما نتانیاهو جاسوسی اوباما از نتانیاهو/ کنترل اقدامات ضد ایرانی آقای نخست وزیر!
به این مطلب امتیاز دهید
71.4% 28.6% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال از جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از مقامات اسرائیل در خلال مذاکرات هسته ای  خبر داد. روزنامه صهیونیستی جروزالم پست (Jpost) ضمن انعکاس این خبر نوشت: «آژانس امنیت ملی آمریکا گفتگوهای تلفنی میان مقامات ارشد اسرائیلی و قانون گذاران آمریکایی و گروه های یهودی-آمریکایی را شنود می کرده است.

 

 

وال استریت ژورنال ضمن طرح این موضوع به نقل از برخی مقامات فعلی و گذشته آمریکایی مدعی شد که مقامات کاخ سفید باور داشته اند که اطلاعات به دست آمده از شنودهای تلفنی می تواند برای مقابله با فعالیت های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل علیه توافق هسته ای ایران، ارزشمند باشد.

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: «آژانس امنیت ملی آمریکا برای کاخ سفید فاش می کرده که نتانیاهو و مشاورانش چگونه اطلاعاتی که از طریق جاسوسی مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا به دست آورده اند را منتشر خواهد کرد. گزارش های آژانس امنیت ملی آمریکا به مقامات دولت اوباما اجازه می داده تا تلاش های اسرائیل برای تحریک کنگره علیه توافق هسته ای را به دقت رصد کنند و تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.»

 

 

بر اساس این گزارش، "ران درمر" سفیر اسرائیل در ایالات متحده ضمن مذاکره با گروه های یهودی-آمریکایی، آن ها را درباره چگونگی استدلال و تاثیرگذاری بر قانونگذاران آمریکایی برای مخالفت با توافق هسته ای، هدایت می کرده است.

 

 

در بخشی از این گزارش آمده است: «در سال 2011 و 2012 اهداف نتانیاهو و اوباما در رابطه با ایران متغایر بود. آقای نتانیاهو برای حمله احتمالی علیه تاسیسات هسته ای ایران آماده می شد در حالی که آقای اوباما به دنبال مذاکرات پنهانی با تتهران بدون درمیان گذاشتن موضوع با اسرائیل بود.

 


سرویس های جاسوسی آمریکا که متقاعد شده بودند ممکن است آقای نتانیاهو بدون هماهنگی با کاخ سفید حمله یکجانبه علیه ایران را آغاز نماید، اقدامات خود در راستای رصد و نظارت بر تصمیمات نتانیاهو را افزایش داده بودند.

 


اما در سال 2013 سرویس های اطلاعاتی آمریکا مطمئن شدند که نتانیاهو قصد حمله به ایران را ندارد. اما اکنون آنها دلیل دیگری برای ادامه نظارت ها داشتند. کاخ سفید می خواست در جریان باشد آیا اسرائیل از اطلاعات مذاکرات مخفیانه هسته ای خبردار خواهد شد یا نه. مقامات آمریکایی هراس داشتند که ایران در صورت درز کردن اخبار مخفی مذاکرات، از میز مذاکره کنار رود.»

 

 

در این گزارش با اشاره به برنامه شنود گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا و صدور دستور توقف آن در مورد "کشورهای متحد" توسط اوباما در سال 2014 پس از افشاگری های اسنودن آمده است: «مقامات اطلاعاتی آمریکا به کاخ سفید هشدار دادند که آژانس امنیت ملی، ده ها سال برای قرار دادن کاشت های الکترونیکی در شبکه های سراسر جهان برای جمع آوری گفتگوهای تلفنی، پیام های نوشتاری و ایمیل ها کار کرده است. از بین بردن آن ها و یا غیر فعال کردنشان در پی افشاگری های اسنودن، ایجاد دسترسی دوباره در آینده را دشوار و بلکه غیر ممکن می کند.

 


آقای اوباما تصمیم گرفت به جای حذف ابزارهای شنود، مانیتورینگ شماره تلفن ها و ایمیل های رهبران برخی از کشورهای متحد با آمریکا توسط آژانس امنیت ملی را متوقف کند. البته این اقدامات ممکن است در آینده توسط رئیس جمهور و یا جانشین وی با دستوری جدید، از سر گرفته شود.»

 

 

 

 

 

 

 

 

506

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top