|
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Tuesday, October 20, 2020
کد خبر: 615014
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۹ - ۰۹:۴۷
گزارشگران بدون مرز مطرح کردند؛
فرانسه، در میان سه کشور مرگبار برای روزنامه‌نگاران
در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۱۰ روزنامه‌نگار نه فقط در کانون‌های بحرانی جهان، بلکه در مناطق آرام در قلب اروپا مانند فرانسه هم جان خود را از دست داده‌اند.
گزارشگران بدون مرز فرانسه، در میان سه کشور مرگبار برای روزنامه‌نگاران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس بین المللی جام نیوز، گزارشگران بدون مرز می‌گوید که ۱۱۰ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۵ و در سراسر جهان کشته شده‌اند.

 

این سازمان غیر دولتی بین المللی در اطلاعیه‌ای که روز سه‌شنبه هشتم دی و در آخرین روزهای سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرد، از اینکه برخی دولت‌ها در حفاظت از روزنامه‌نگاران اقدامی جدی انجام نداده‌اند، ابراز تاسف کرده و از آن‌ها خواسته است تا واکنشی فوری و متناسب با خطر انجام دهند.

 

به گفته گزارشگران بدون مرز، ۶۷ نفر از ۱۱۰ روزنامه‌نگار کشته شده در سال ۲۰۱۵ عامدانه و به دلیل حرفه و یا برای انجام وظیفه‌شان به قتل رسیده‌اند.

 

این سازمان می‌گوید که با احتساب آمار سال ۲۰۱۵ تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده از سال ۲۰۰۵ میلادی به ۷۸۷ نفر رسیده است.

 

به گفته گزارشگران بدون مرز، حمله به هفته‌نامه شارلی ابدو در پاریس باعث شد تا برای نخستین بار نام یک کشور اروپایی در میان سه کشور مرگبار نخست جهان برای روزنامه‌نگاران ثبت شود.

 

به گزارش رادیو فردا، گزارشگران بدون مرز بر این نکته نیز تاکید کرده ۲۷ شهروند – خبرنگار و هفت همکار رسانه‌ها نیز در سال ۲۰۱۵ کشته شده‌اند.

 

این سازمان بین المللی در عین حال اعلام کرده که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ یک کشور اروپایی در رده سوم کشورهای مرگبار جهان برای روزنامه‌نگاران قرار گرفته است.

 

فرانسه پس از عراق و سوریه در این جدول آمده است.

 

حمله به دفتر هفته‌نامه طنز شارلی ابدو در پاریس و در دی ماه سال ۱۳۹۳ (ژانویه ۲۰۱۵) به مرگ ۱۰ تن از کارتونیست‌ها و دیگر پرسنل این هفته‌نامه منجر شد. دو پلیس فرانسه نیز در این حادثه کشته شدند.

 

به گزارش دویچه وله، در هند در سال گذشته، پنج روزنامه‌نگار جان خود را از دست داده‌اند. بریتا هیلپرت، سخنگوی گزارشگران بدون مرز می‌گوید در هند گزارش در باره‌ ارتباط میان جرایم سازمان‌یافته و سیاست، یا افشاگری در مورد مسائل حاد زیست‌محیطی از موضوع‌های حساس به حساب می‌آید. در گزارش این نهاد، هند پس از عراق، سوریه، فرانسه، یمن و سودان جنوبی از کشورهای خطرناک برای خبرنگاران ارزیابی شده است. در یمن، در سال گذشته دست‌کم شش روزنامه‌نگار کشته شده‌اند.

 

گزارشگران بدون مرز در بیلان سالانه خود افزوده که اگر در سال ۲۰۱۴ دو سوم خبرنگاران کشته شده در جهان در مناطق جنگی جان ‌باختند، در سال ۲۰۱۵ به همین میزان در کشورهای فاقد درگیری به قتل رسیده‌اند.

 

 

106

 

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top