|
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ السبت ١ صفر ١٤٤٢ Saturday, September 19, 2020
کد خبر: 615043
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۹ - ۱۰:۳۲
سبک زندگی؛
شکست عاطفی قبل از ازدواج
بسیاری از افرادی که در عشق ناکام می شوند، باور دارند که دیگر عشق را تجربه نخواهند کرد.
شکست عشقی شکست عاطفی قبل از ازدواج
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

امام صادق عليه ‏السلام : اگر دوست دارى كه خداوند عمرت را زياد كند، پدر و مادرت را شاد كن.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیـوز، ازدواج پیوندی سراسر عشق و هیجان است. اما همین پیوند، می تواند تحت تاثیر اتفاقات تلخ گذشته قرار گیرد. می تواند زیر سایه ناکامی ها یا شکست های عاطفی گذشته، همه حرارت خود را از دست بدهد.

 

شاید دیده باشید که برخی افراد بعد از شکست عاطفی ، بهم خوردن نامزدی یا شکست در ازدواجشان ترجیح می دهند دیگر هیچ وقت ازدواج نکنند. آنها می گویند نمی توانند سایه عشق قدیمی را نادیده بگیرند و از فکر آن بیرون بیایند. واقعیت این است که خیلی از تاخیر ها در ازدواج، بی میلی و بی رغبتی به ازدواج یا ناتوانی در تصمیم گیری برای زندگی مشترک آینده، از همین جا سرچشمه می گیرد: ناتوانی از فراموش کردن یک شکست عاطفی.


باید بدانید که خاطرات گذشته ، اصلا قرار نیست فراموش شوند. همیشه به عنوان بخشی از زندگی شما باقی هستند و به جای تلاش برای فراموش کردن آنها، باید یاد بگیرید انسان می تواند از دست بدهد و همچنان زندگی کند. اصلا گاهی باید از دست داد. برای همه انسان ها هم پیش می آید و شرط بلوغ همین است. تازه بعدها متوجه می شوید رابطه ای که آنقدر برایش سرمایه گذاری کرده اید تا چه اندازه پوچ بوده و فردی ممکن است زمانی آدم جذابی  به نظر برسد الزاما همسر خوبی نخواهد بود. گاهی باید پر قدرت از رابطه ای بیرون بیایید تا فرصت های بعدی را از دست ندهید.


چطور می شود بالغانه این افراد را کنار گذاشت و دیگر به سمت شان نرفت؟ با هزینه دادن، گریه کردن، فقدان، فهمیدن خامی ها، خودشناسی ، پیدا کردن نقش خودتان در این اتفاق و گرفتن تصمیم های بهتر برای آینده. ریشه اتفاق ها را پیدا کنید؛ چرا شما باید این افراد را جذب کنید؟ باید بدانید ریشه انتخاب های شما هوشیارانه است یا نه.


وقتی به پذیرش همه این ها برسید یعنی به پذیرش زندگی رسیده اید. ولی رشد زمانی است که وقتی به افکار دو سال گذشته تان فکر می کنید خنده تان بگیرد؛ همین بلوغ است. اما این را هم باید بپذیرید که رشد متوقف نشده و دو سال دیگر هم چیزهایی در زندگی وجود دارد که شما را شگفت زده خواهد کرد. این موارد تغییرهایی است که شما را در زندگی رشد می دهد.


اگر از ناکامی شما در عشق مدت هاست که می گذرد، به احتمال زیاد همچنان دچار احساسات و هیجانات منفی هستید، البته نه به شدت روزهای اول. گاهی ساعت ها به معشوق خود فکر می کنید و هر از چندگاهی وجودتان پر از اندوه می شود، خاطرات گذشته تازه می شوند و ناامیدی دوباره به جانتان می افتد، در این شرایط کارهای زیر در سازگاری به شما می تواند تا حدودی کمک کننده باشد:

 

۱-قبول کنید که همه چیز تمام شده است

در این برهه که مدتی است رابطه شما تمام شده است، پذیرش واقعیت برای شما راحت تر است. اولین قدم به سمت آینده ای روشن و مثبت این است که قبول کنید عشق تان را از دست داده اید. به واقع همانند تمامی درمان های روانشناختی، اولین قدم جهت بهبود، پذیرش مشکل است.

 

۲-مواظب باشید که عشق به نفرت تبدیل نشود

بعد از مدت کوتاهی وارد مرحله نفرت می شوید و فقط دوست دارید فریاد بزنید تا احساسات خود را خالی کنید، به شدت از همه چیز خشمگین هستید و هر قدر فرایند جدایی بیشتر طول بکشد، این خشم بیشتر خواهد شد. هم از خودتان عصبانی هستید هم از معشوق قبلی تان؛ اما بعد از مدتی به این نتیجه خواهید رسید که این جدایی اجتناب ناپذیر بوده است.

 

در واقع این خشم و غلیان احساسات خیلی طولانی نخواهد بود. سعی کنید کارهای مثبت انجام دهید تا از آنها انرژی بگیرید. سعی نکنید نفرت را جایگزین عشق کنید چون خود همین نفرت در شما احساسات متناقضی را به وجود می آورد که می تواند برایتان دردسرساز شود.

 

۳-بر ویژگی های مثبت خود تمرکز کنید

در این برهه به احتمال زیاد نظر مثبتی نسبت به خود ندارید و دائما در مورد خود منفی صحبت می کنید و شاید خود را لایق زندگی ندانید اما مطمئنا شما همچنان فرد ارزشمندی هستید که دارای ویژگی های مثبت فراوانی است اما شرایط شما قدرت دیدن این توانایی های مثبت را از شما گرفته است.


پس بهتر است در گوشه ای بنشینید و لیستی از ویژگی های مثبت خود تهیه کنید؛ ویژگی هایی که قبل از عاشق شدن شما وجود داشت و همچنان نیز وجود دارد. با این کار دید مثبتی به خود پیدا خواهید کرد و خود را سزاوار دوباره زیستن خواهید دانست.

 

4-از پیشگویی خودکامبخش بپرهیزید

بسیاری از افرادی که در عشق ناکام می شوند، باور دارند که دیگر عشق را تجربه نخواهند کرد و شخص دیگری آنها را دوست نخواهد داشت. جالب آنکه گاهی اوقات این باور به وقوع می پیوندد زیرا این افراد از پیشگویی خودکام بخش استفاده کرده اند. این اصطلاح روانشناسی بدین معنا است که مسئله و تفکری واقعیت می یابد، چون فرد انتظار واقعیتش را داشته و به گونه ای رفتار می کند که باعث اتفاق افتادن آن می شود.


شما و همه انسان ها لیاقت دوست داشته شدن و عاشق شدن را دارید اما هر قدر فردی بیشتر بگوید: «من هرگز عشقی نخواهم یافت» احتمال وقوع چنین انتظاری افزایش می یابد؛ زیرا مثلا کمتر وارد گروه های اجتماعی می شود؛ برخورد دیگران را بیشتر کینه جویانه برداشت می کند، روابط سردتر با دیگران برقرار می کند؛ از کوچکترین رفتاری، فاجعه می سازد اما به طور متضاد، هر اندازه افق دیدگاه کسی روشن تر باشد، مثلا بگوید: «من چنان آدم شاداب و باطراوتی هستم که حتما همدمی پیدا خواهم کرد.» پیشگویی آینده عشقی او نیز روشن تر خواهد بود.

 

5- از اشتباهات خود عبرت بگیرید

بعد از اینکه از دست احساسات منفی رها شدید، می توانید به رابطه گذشته خود به عنوان یک تجربه آموزنده بنگرید. در مورد علت جدایی و اینکه چه چیزی در نهایت باعث ناسازگاری شما شد بیندیشید. با اجرای این مرحله مطمئن خواهید شد که دیگر اشتباهات گذشته که در انتها منجر به جدایی خواهد شد را در رابطه جدیدتان تکرار نخواهید کرد.


یادتان باشد، ازدواج بدون مساله نیست. خودتان را بشناسید، بعد تن به ازدواج دهید. تا زمانی که به عمق وجودتان نروید، خودشناسی نکنید و به گذشته تان سری نزنید، 5 بار هم که طلاق بگیرید و مجدد ازدواج کنید با مشکل های مشابهی مواجه می شوید. زندگی واقعی داستان نیست. باید زندگی، طبیعی باشد؛ جدل، قهر، فشار، خوشگلی، زشتی و... دارد.

 

تبیان /2021

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top