خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ الأربعاء ٢ رجب ١٤٤١ Wednesday, February 26, 2020
کد خبر: 620757
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۰/۲۳ - ۱۶:۲۱
اقتصاد> کشاورزی؛
دلایل موفقیت باغدار نمونه کشوری
یک باغدار نمونه کشوری محصول خرما که موفق به تولید 35 تن خرما در هر هکتار شده دلایل موفقیت خود را تشریح کرد.
زمین کشاورزی دلایل موفقیت باغدار نمونه کشوری
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"، سید حسن علی ضیغمی جهرمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: استفاده از آبیاری تحت فشار در افزایش عملکرد بسیار مؤثر است.وی که یک باغ 8 هکتاری دارد، اظهار داشت: در سیستم آبیاری تحت فشار میزان کودی که به هر اصله درخت داده می‌شود، کاملاً مشخص است، زیرا بسیاری از کودها از طریق آبیاری به زمین داده می‌شود.ضیغمی جهرمی تصریح کرد: بدین ترتیب که کود از طریق دستگاه کنترل مرکزی در دستگاهی در آب حل شده و توسط سیستم آبیاری قابلیت جذب در گیاه را می‌یابد.این تولید کننده نمونه خرما تصریح کرد: شرکت در کلاس‌های آموزشی وزارت جهاد کشاورزی در ارتقا سطح دانش کشاورزان بسیار مؤثر است، البته جلسات برگزاری این کلاس‌ها بسیار کم و حدود یک یا دو جلسه در سال است. ضیغمی جهرمی بیان داشت: کنترل علف‌های هرز و مبارزه تلفیقی با آفات هم یکی از عوامل بسیار اثرگذار بر افزایش عملکرد است.


وی گفت: مبارزه شیمیایی از طریق سموم کشاورزی و مبارزه بیولوژیک با آفات از جمله اقداماتی است که برای از بین بردن آفات در باغ انجام داده‌ام.


این کشاورز نمونه تصریح کرد: در عمل‌آوری از گرده خوب نخیلات ماده استفاده می‌کنیم. ضیغمی جهرمی تصریح کرد: ارقام خوب و مناسب نخل ماده را از جنوب ایران تهیه کرده‌ام و آن را در باغ کاشته‌ام و از گرده آن برای بارور کردن نخل‌های بارور استفاده می‌شود.


این کشاورز نمونه گفت: پس از مدتی با باز شدن خوشه خرما باید عمل پرداختن روی آن صورت گیرد و سپس با نمایان شدن، خوشه‌های خرما را در داخل توری نگهداری می‌کنیم. وی بیان داشت: نگهداری خوشه خرما در پوشش توری منجر به کاهش ریزش می‌شود، ضمن اینکه محصول را در مقابل خسارت باد و طوفان حفظ می‌کند و از طرفی میزان آسیب‌رسانی پرندگان به خرما را کم می‌کند.


این باغدار نمونه که از هر هکتار 34 تن و 580 کیلوگرم خرما به دست آورده است، گفت: به طور متوسط در سطح کشور از هر هکتار خرما 5 الی 6 تن محصول به دست می‌آید. ضیغمی جهرمی تصریح کرد: در شهرستان جهرم که در جنوب غرب فارس واقع است به طور متوسط از باغات خرما 10 الی 15 تن محصول به دست می‌آید. این باغدار که توانسته 7 برابر متوسط کشوری از هر هکتار باغ خرما محصول بدست آورد، بیان داشت: 30 درصد محصول خرمای جهرم برای مصارف تازه‌خوری استفاده می‌شود و شهرت جهانی دارد. وی با تأکید بر اینکه در شهرستان جهرم صنایع تبدیلی و تکمیلی مناسبی وجود ندارد بیان داشت: 70 درصد از محصول خرمای جهرم مصرف تازه‌خوری ندارد که برای فروش آن باید فرآوری شود. ضیغمی جهرمی تصریح کرد: راه اندازی صنایع تکمیلی در این استان نیازمند حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است که متأسفانه ارگان‌های مربوطه اقدام قابل توجهی را در این زمینه انجام نداده‌اند./110

کلیدواژه ها:
باغ  |  جام نیوز  |  خرما  |  کشاورزی  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top